Kraków na targach EXPO REAL 2013 w Monachium
W dniach 7 – 9 października 2013 r. odbywały się w Monachium największe w Europie i jedne z najbardziej prestiżowych targów nieruchomości i inwestycji EXPO REAL 2013.
Targi EXPO REAL co roku przyciągają dużą liczbę wystawców, inwestorów i grono specjalistów z dziedziny szeroko rozumianego rynku nieruchomości. Nie mogło na nich więc zabraknąć Krakowa, który prezentował swoją ofertę na własnym stoisku o powierzchni 60 m2. Stoisko zostało wykonane w nowoczesnej stylistyce, w tonacji biało-niebieskiej, nawiązującej kolorystyką do logotypu KRK2B – Kraków to business. Prezentacja Krakowa została dodatkowo wzmocniona i uzupełniona o filmy promocyjne o charakterze biznesowo-kulturalnym, wyświetlane na ekranach plazmowych. Na stoisku znajdowały się także dwa stanowiska z dostępem do internetu, co umożliwiało szybkie i sprawne odwoływanie się do szerszych informacji zawartych na miejskiej stronie internetowej, w tym przeglądanie ofert.
W ofercie Krakowa znalazły się 24 atrakcyjne propozycje terenów inwestycyjnych, w tym tereny pod zabudowę hotelową przy ulicy Tischnera. W ofercie były też nieruchomości przeznaczone na cele komercyjne, położone przy ulicy Monte Cassino, Karmelickiej, Tetmajera oraz nieruchomości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, położone przy ulicy Bohaterów Getta, Fredry, Stepowej czy też Przedwiośnie/Spiska/Orawska. Ponadto Kraków oferował do sprzedaży atrakcyjną nieruchomość zabudowaną, zlokalizowaną w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Stradomskiej 12-14. Przedstawiono też propozycje inwestycji miejskich, których realizacja miałaby nastąpić przy wykorzystaniu formuły PPP. Wśród nich znalazły się między innymi oferty dotyczące budowy lub przebudowy ośrodków sportowych (rozbudowa Ośrodka Sportowego „Kolna”, budowa miejskiego kompleksu basenów rekreacyjno – sportowych przy ulicy Eisensberga, budowa hali 100 – lecia KS Cracovia) oraz budowy parkingu przy ulicy Dietla. W ofercie Miasta znalazła się również propozycja dzierżawy czterech zabytkowych fortów.
Kraków na XXIII Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju
Od 3 do 5 września 2013 r. Kraków, jako partner wydarzenia uczestniczył w Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju - jednym z najważniejszych polskich wydarzeń gospodarczych, zwanym często „polskim Davos" - które w tym roku odbywało się pod hasłem „Perspektywy nowego ładu".
Forum Ekonomiczne Krynicy Zdroju jest już od ponad dwudziestu lat miejscem spotkania ekspertów i liderów życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego nie tylko z naszego kraju, ale z całej Europy. Misją Forum jest stworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między Unią Europejską, a krajami sąsiadującymi.
Krynickie obrady otwiera uroczysta gala z udziałem najważniejszych gości. Gala połączona jest z wręczeniem nagród Forum Ekonomicznego osobom oraz instytucjom, które w Europie Środkowo-Wschodniej nadają ton życiu publicznemu i społecznemu. Gospodarzami tegorocznej Gali byli Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa oraz Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Pan Zygmunt Berdychowski. Jednym z punktów programu jest przyznanie nagrody Rady Miasta Krakowa „Nowa Kultura – Nowej Europy" im. Stanisława Vincenza, którą otrzymują twórcy i promotorzy kultury z Europy Środkowo – Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu. W tym roku nagrodę, z rąk przewodniczącego krakowskiej rady miasta Bogusława Kośmidera otrzymała Magdaléna Vášáryova, słowacka aktorka, pisarka i polityk. Nagrodę specjalną z rąk Pana Güntera Verheugena otrzymał Pan Józef Oleksy, polityk i wykładowca.Laudację na cześć laureata wygłosił Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Kraków w ramach Forum organizował również panel tematyczny: „Perspektywy rozwoju miast przyszłości – wizja dla Krakowa". Uczestnicy krakowskiego panelu odpowiadali na pytania jak lokalnie przeciwdziałać globalnym problemom. Wśród panelistów znaleźli się: Greg Clark, światowej sławy ekspert ds. rozwoju miast, odpowiedzialny m.in. za wizerunek Barcelony, prof. Grzegorz Kołodko, prof. Ewa Okoń-Horodyńska, Kierownik Katedry Ekonomii UJ, Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, Lesław Fijał – Skarbnik Miasta Krakowa, Paweł Węgrzyn – Radny Miasta Krakowa.
Kraków na Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych MIPIM w Cannes 2013
W dniach 12-15 marca 2013 r. Kraków wziął udział w międzynarodowych targach inwestycji i nieruchomości MIPIM w Cannes. Miasto wystąpiło na własnym stoisku położonym w głównej części wystawowej, tj. w Palais de Festivals. Całość ekspozycji poświęcona była atutom inwestycyjnym Krakowa. Prezentacja Miasta została dodatkowo wzmocniona i uzupełniona o prezentację filmową wyświetlaną na ekranie plazmowym. Stoisko było wyposażone w trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu umożliwiającym szybkie i sprawne odwoływanie się do szerszych informacji zawartych na miejskiej stronie internetowej. Całość prezentacji cechowała się nowoczesnością, przejrzystością i czytelnym przekazem.
Na tegoroczne targi Kraków przygotował 36 propozycji inwestycyjnych. Miasto przedstawiło m.in. oferty dotyczące budowy lub przebudowy ośrodków sportowych (rozbudowa Ośrodka Sportowego „Kolna", budowa miejskiego kompleksu basenów rekreacyjno - sportowych przy ul. Eisenberga, budowa hali 100 - lecia KS Cracovia, budowy parkingów (parking podziemny „Biskupi", parking podziemny „Olimpijka" w rejonie ulic Dietla/ Wielopole) oraz adaptacji fortów (Fort 48 a „Mistrzejowice", Fort 48 „Batowice", Fort 50 „ Prokocim", Fort 52 ½ „Skotniki). Prezentowane były też działki pod zabudowę komercyjną, mieszkalną jednorodzinną i wielorodzinną. Na cele komercyjne miasto oferowało na przykład działki przy ul. Starowiślnej oraz Pietrusińskiego. W tegorocznej ofercie znalazły się również kamienice wraz z gruntem zlokalizowane przy Małym Rynku oraz ul. Stradomskiej. W katalogu ofert nie mogło zabraknąć ofert inwestycyjnych związanych z realizacją założeń projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Są to tereny przeznaczone pod Park Technologiczny, Centrum Logistyczno-Usługowe oraz Park Technologiczno-Produkcyjny.
Targi Inwestycji i Nieruchomości MIPIM w Cannes są najważniejszą i najbardziej prestiżową imprezą targową tego typu w Europie. Gromadzą przedstawicieli najpoważniejszych firm branży inwestycyjnej, rynku nieruchomości, biur architektonicznych, pism branżowych, miast i regionów z całego świata.
Kraków na CeBIT 2013
5-9 marca 2013 r. Kraków uczestniczy w Międzynarodowych Targach Teleinformatycznych CeBIT 2013 w Hanowerze, prezentując potencjał krakowskiej branży IT/ICT jako perspektywicznej i prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki. Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego i gospodarki cyfrowej na świecie, przyciągające każdego roku setki tysięcy zwiedzających z całego świata - dla przykładu w 2012 roku ekspozycje ponad 4200 wystawców z 70 krajów obejrzało około 312 000 osób.
Wydarzenie to jest szansą na zaprezentowanie krakowskiej oferty, wymianę wiedzy i doświadczenia, jak również okazją do znalezienia partnera biznesowego. Krakowska oferta prezentowana będzie w ramach wspólnej polskiej powierzchni wystawowej (3 000 m2), stanowiącej centralny punkt targów. Warto zaznaczyć, iż Polska uzyskała status partnera strategicznego tegorocznej edycji.
Kraków na gali „Poland Outsourcing Awards"
Wysiłki Krakowa zostały nagrodzone – 7 lutego 2013 r. stolica Małopolski otrzymała tytuł Najlepszego Miasta Dekady w zakresie działań na rzecz rozwoju nowoczesnych usług, pokonując Warszawę i Wrocław.
Podczas gali „Poland Outsourcing Awards" przyznano wyróżnienia za wkład w rozwój polskiego sektora usług biznesowych w 2012 roku. Międzynarodowe jury składające się z ekspertów firm branży outsourcingowej Europy, Ameryki Północnej i Azji, uznało Kraków za Najlepsze Miasto Dekady. Doceniono w ten sposób wieloletnie starania Krakowa na rzecz budowania klimatu proinwestycyjnego, przyjaznego innowacjom i odważnym przedsięwzięciom biznesowym.
Przypomnijmy, że Kraków jest prawdziwą stolicą outsourcingu – w najnowszym prestiżowym rankingu „Tholons Top 100 2013" Kraków uplasował się na dziesiątej pozycji, jako pierwsze z miast Europy Środkowo-Wschodniej. W zestawieniu wybrano sto najbardziej atrakcyjnych regionów świata dla inwestycji w usługach biznesowych. Warto dodać, że w czołówce rankingu poza Krakowem znalazło się tylko jedno europejski miasto – Dublin.