Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie otrzymało tytuł "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" Laureatów VII edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" wyłoniła Komisja Certyfikacyjna. Patronat nad nim, już po raz kolejny, objął Prezydent RP. Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.
Kraków uzyskał tytuł eko.LIDERA województwa Małopolskiego. Nasze miasto zostało docenione w kategoriach eko.GMINA i eko.PRZEDSIĘWZIĘCIE. Wyróżnienia i nagrody finansowe przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Kraków został eko.LIDEREM w kategorii eko.GMINA. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie docenił prowadzone od wielu lat działania edukacyjne przede wszystkim związane z organizacją „Dni Ziemi" i Krakowskiej Wystawy Ekologicznej. Uzyskując tytuł eko.LIDERA, Kraków otrzymał też nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 100 tys. zł. Środki te zostaną w przyszłym roku przekazane na zadania związane z ochroną środowiska i ekologią.
Miasto Kraków zdobyło pierwsze miejsce w konkursie dla gmin i powiatów „Na wyzwania – rozwiązania" organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Kraków zwyciężył w kategorii: Zarządzanie siecią szkół i został nagrodzony za rozwiązania jakie przyjęto przy tworzeniu Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych. Celem konkursu było wyróżnienie jednostek samorządu terytorialnego, które reagując na zmiany, wyzwania i problemy występujące w lokalnej rzeczywistości, wykorzystując swój potencjał, podjęły działania naprawcze, udoskonaliły dotychczasowe metody działania, usprawniły i/lub zmodyfikowały metody zarządzania lokalną oświatą. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji projektu Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym II etap, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podczas gali MICE & Business Travel Event,która odbyła się 11 listopada w Amsterdamie, nasze miasto uzyskało tytuł „MICE Trendy Destination 2014”. Kraków pokonał Dubrownik oraz Rygę. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wybierani są przez dziennikarzy prestiżowego dwutygodnika „MICE & Business Travel” z siedzibą w Amsterdamie. Stolica Małopolski aktywnie promuje się na rynku holenderskim. Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną organizuje wizyty studyjne dla branży turystycznej oraz dziennikarzy i blogerów turystycznych, uczestniczy w targach turystycznych oraz prezentacjach dla branży. Według Instytutu Turystyki w Warszawie, Polskę odwiedziło w 2013 r. prawie 400 tyś. Holendrów.
Kraków uzyskał tytuł eko.LIDERA województwa Małopolskiego. Nasze miasto zostało docenione w kategoriach eko.GMINA i eko.PRZEDSIĘWZIĘCIE. Wyróżnienia i nagrody finansowe przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Tytuł eko.LIDERA przyniosły Krakowowi przede wszystkim prowadzone od wielu lat działania edukacyjne, głównie te związane z organizacją „Dni Ziemi" i Krakowskiej Wystawy Ekologicznej. Podczas dorocznego konkursu WFOŚiGW, Kraków nagrodzono w kategorii eko.PRZEDSIĘWZIĘCIE, za działania na rzecz ograniczania niskiej emisji.
11 listopada 2014 r. podczas gali MICE & Business Travel Event w Amsterdamie, Kraków uzyskał tytuł "MICE Trendy Destination 2014", pokonując Dubrownik i Rygę. Stolica Małopolski aktywnie promuje się na rynku holenderskim. Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną organizuje wizyty studyjne dla branży turystycznej oraz dziennikarzy i blogerów turystycznych, uczestniczy w targach turystycznych oraz prezentacjach dla branży. Według Instytutu Turystyki w Warszawie, Polskę odwiedziło w 2013 r. prawie 400 tyś. Holendrów.
Krakowskie MPK zostało wyróżnione za wdrożenie innowacyjnego urządzenia do odladzania sieci trakcyjnej. Dyplom Honorowy im. Teodora Baranowskiego przyznała Izba Przemysłowo Handlowa w Krakowie. To wyróżnienie jest przyznawane od 2006 roku i nawiązuje do proinnowacyjnej działalności Teodora Baranowskiego. Otrzymują je firmy, które w sposób szczególny wyróżniają się na polu wdrażania i stosowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, technologicznych czy innych uznawanych za innowacyjne. MPK zostało docenione za urządzenie, które kupiło i zamontowało w specjalnym pociągu tramwajowym pod koniec ubiegłego roku. Służy ono do ochrony sieci trakcyjnej przed oblodzeniem, w sytuacji gdy dochodzi do bardzo niekorzystnego dla komunikacji szynowej zjawiska, jakim są opady marznącego deszczu.
Miasto Kraków zdobyło pierwsze miejsce w konkursie dla gmin i powiatów „Na wyzwania – rozwiązania” organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Kraków zwyciężył w kategorii: Zarządzanie siecią szkół i został nagrodzony za rozwiązania jakie przyjęto przy tworzeniu Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych. Celem konkursu było wyróżnienie jednostek samorządu terytorialnego, które reagując na zmiany, wyzwania i problemy występujące w lokalnej rzeczywistości, wykorzystując swój potencjał, podjęły działania naprawcze, udoskonaliły dotychczasowe metody działania, usprawniły i/lub zmodyfikowały metody zarządzania lokalną oświatą.
Gmina Miejska Kraków została zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu w ankiecie Dziennika Gazety Prawnej w obszarze ochrony zdrowia. W ankiecie brano pod uwagę kryteria: potencjał miasta (w tym liczbę szpitali, łóżek, przychodni, poradni specjalistycznych oraz świadczeniodawców, liczbę lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, programy profilaktyczne, apteki, zespoły ratownicze, sprzęt specjalistyczny, wydatki miasta na system ochrony zdrowia), ocenę stanu zdrowia mieszkańców, a także dostępność do świadczeń zdrowotnych. W ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Zdrowy Kraków od 2011 roku w placówkach oświatowych realizowany jest m.in. Program wyrównywania dostępności opieki zdrowotnej w miejscu nauczania i wychowania na terenie Miasta Krakowa. Przez ostatnie cztery lata z badań profilaktycznych finansowanych z budżetu miasta skorzystało 180 tysięcy osób.
Urząd Miasta Krakowa został laureatem jubileuszowej, XX edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości w kategorii organizacje publiczne – samorząd. Nagroda przyznana Krakowowi w tym prestiżowym konkursie stanowi potwierdzenie stosowania najwyższych międzynarodowych standardów zarządzania w naszym mieście. Polska Nagroda Jakości została ustanowiona w 1995 roku. Jej zadaniem jest promowanie nowoczesnych metod zarządzania, które pozwalają organizacjom osiągać sukces na rynku krajowym i międzynarodowym. W skład komitetu Polskiej Nagrody Jakości wchodzą wybitni przedstawiciele nauki, biznesu, praktyki i samorządu gospodarczego. Organizatorami konkursu są Krajowa Izba Gospodarcza, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji i Klub Polskie Forum ISO 9000. Wręczenie nagrody z miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie w Święto Niepodległości, 11 listopada 2014 r. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, okolicznościowy dyplom oraz statuetkę z rąk Wicepremiera Janusza Piechocińskiego odebrała Dyrektor Magistratu Marta Nowak.
Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii „Gospodarka odpadami komunalnymi” w konkursie ECO-MIASTO, zorganizowanym przez Ambasadę Francji w Warszawie. Nasze miasto zostało także wyróżnione w kategoriach: „Zrównoważona mobilność” i „Efektywność energetyczna budynków”. Ambasada Francji w Polsce kolejny raz zorganizowała konkurs ECO-MIASTO, w którym nagrodzone są miasta najbardziej zaangażowane na rzecz zrównoważonego rozwoju. Celem projektu ECO-MIASTO jest rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju i zachęcanie do ich realizowania na poziomie lokalnym.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podczas odbywającego się w Krakowie II Kongresu Infrastruktury Polskiej otrzymał nagrodę przyznawaną osobom, które zmieniły oblicze polskich miast i regionów. Prezydent Krakowa został przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wyróżniony za „całościową i konsekwentną realizację wizji rozwoju infrastruktury metropolitalnej Krakowa”. Doceniono tym samym realizację w stolicy Małopolski takich kluczowych zadań inwestycyjnych jak: Krakowski Szybki Tramwaj, ICE Kraków Congress Centre, Kraków Arena, oczyszczalnia ścieków Płaszów II czy budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.
Kraków został zwycięzcą rankingu miejsc wartych odwiedzenia opublikowanego przez brytyjski magazyn „Which”. Nasze miasto uplasowało się na pierwszym miejscu wśród 47 europejskich miast najciekawszych i najbardziej przyjaznych dla osób wybierających krótki turystyczny wyjazd poza Wielką Brytanią. W rankingu magazynu „Which” Kraków uplasował się wyżej od takich miast jak: Monachium, Praga, Amsterdam, Berlin, Paryż, Rzym, Barcelona czy Wenecja. Oceniano w nim m.in. noclegi, atrakcje kulinarne, przyjazne powitanie, łatwość poruszania się i stosunek cen do jakości. Kraków już po raz kolejny zwyciężył w rankingu miejsc wartych odwiedzenia.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał tytuł Solidnego Partnera Samorządu Terytorialnego przyznawany przez Warszawską Izbę Przedsiębiorców. Nagroda została przekazana Prezydentowi Krakowa, podczas warszawskiej Wielkiej Gali wręczenia nagród: Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorców XVII edycji Ogólnopolskiego Plebiscytu Gospodarczego. Tytuł Solidnego Partnera Samorządu Terytorialnego, który otrzymał Prezydent Jacek Majchrowski to coroczna najważniejsza nagroda jaką Warszawska Izba Przedsiębiorców przyznaje przedstawicielowi Samorządu Terytorialnego. Prezydent został nominowany do nagrody przez Krakowską Kongregację Kupiecką.
Krakowski Zakrzówek zdobył tytuł jednego z nowych 7 cudów Polski w plebiscycie ogłoszonym przez miesięcznik National Geographic Traveler. Krakowski Zakrzówek rywalizował o tytuł z piętnastoma innymi miejscami wybranymi przez redakcję National Geographic Traveler. Napisano o nim m.in. że to białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów. Dwa zbiorniki łączy wąziutki przesmyk. W obu nie tylko można nurkować (baza Kraken), ale warto to zrobić, bo woda jest bardzo czysta. Zakrzówek był jedynym miejscem z Małopolski nominowanym w plebiscycie. 7 nowych cudów Polski w 2014 to: OFF Piotrowska; Suwalski Park Krajobrazowy; Zakrzówek; Tężnie Solankowe; Brama Poznania; Klasztor Cystersów; Muzeum Państwa Krzyżackiego. Plebiscyt zorganizowany został po raz czwarty i oddano w nim 115 325 głosów.
Prestiżowy magazyn Conde Nast Traveler umieścił Kraków na 11. miejscu w rankingu „Top 25 Cities in the World: Readers’ Choise Awards 2014”. – Kraków to miasto literatury UNESCO. Był domem trzech noblistów: Czesław Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Ivo Andricia – uzasadnia magazyn. Stolica Małopolski wygrała z takimi miastami jak: Bangkok, Wiedeń, Nowy Orlean, San Francisco czy Sydney. Na pierwszym miejscu wydawany w Stanach Zjednoczonych luksusowy i lifestylowy magazyn podróżniczy umieścił włoską Florencję.
Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie otrzymało medal Komisji Edukacji Narodowej w uznaniu za bardzo dobrą i profesjonalną działalność na rzecz młodzieży szkolnej, nauczycieli i rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień. Dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie Adam Chrapisiński otrzymał wyróżnienie od Małopolskiego Kuratora Oświaty. W kwietniu 2013 r. po przeprowadzonej wizytacji Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich na ręce Prezydenta Krakowa oraz Dyrektora Adama Chrapisińskiego zostało skierowane pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym czytamy, że idea prowadzenia MCPU zasługuje na upowszechnienie i w tym kierunku będą zmierzały działania Rzecznika Praw Obywatelskich, oraz że MCPU jest jednostką dobrze łączącą w sobie funkcje centrum terapii uzależnień, izby wytrzeźwień, ośrodka terapeutycznego i placówki pomagającej rodzinom.
Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie – to jedno z dzieł, które znalazło się na Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Listę odbyła się 17 października, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród wpisanych na Listę dokumentów znalazły się najważniejsze dla historii i kultury państwa i narodu dzieła. Wśród nich są obiekty z Krakowa: Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r. przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie, a także „Banderia Prutenorum” Jana Długosza z 1448 r. ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i opis żup bocheńskiej i wielickiej z 1518 r. przechowywany w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Gmina Miejska Kraków zostali laureatami XV edycji konkursu Budowniczego Sportu 2014 w kategorii Sportowa Architektura Regionu za największą i najnowocześniejszą w kraju halę widowiskowo-sportową Kraków Arenę. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 października 2014 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie Gmina Miejska Kraków otrzymała także tytuł Sportowej Gminy 2014 roku. Kraków Arena to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy.
Urząd Miasta Krakowa otrzymał Polską Nagrodę Jakości – prestiżowe wyróżnienie dla organizacji stosujących nowoczesne metody zarządzania. Polska Nagroda Jakości została ustanowiona w 1995 roku. Jej zadaniem jest promowanie nowoczesnych metod zarządzania, które pozwalają organizacjom osiągać sukces na rynku krajowym i międzynarodowym. W skład komitetu Polskiej Nagrody Jakości wchodzi 69 członków – wybitni przedstawiciele nauki, biznesu, praktyki i samorządu gospodarczego. Organizatorami konkursu są Krajowa Izba Gospodarcza, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji i Klub Polskie Forum ISO 9000.
Kraków, już drugi rok z rzędu, otrzymał tytuł „Super Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”. Wyróżnienie przyznała Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej – organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Kraków znalazł się wśród tych jednostek samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają od 5 lat rozwiązania promujące profilaktykę grypy wśród mieszkańców. Wręczenie nagród odbyło się 16 września w Warszawie podczas VI Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2014.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (oddziały Podziemia Rynku oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera) otrzymało Certyfikat jakości 2014 przyznawany przez serwis TripAdvisor. Prestiżową nagrodę przyznano placówkom MHK w oparciu o doskonałe recenzje wystawione muzeum przez odwiedzających. TripAdvisor jest jednym z największych serwisów turystycznych na świecie udostępniającym porady i opinie turystów oparte na ich własnych doświadczeniach. Portal oferuje również usługi ułatwiające planowanie podróży oraz zintegrowane narzędzia umożliwiające dokonanie rezerwacji. Serwisy współpracujące z TripAdvisor tworzą największą społeczność podróżnych na świecie. Witryna jest dostępna aż w 30 krajach na całym świecie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie zajęło II miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej za rok 2014. Ogólnopolski Ranking Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej na celu pokazanie czołówki branży ciepłowniczej, wyróżnienie najlepszych w branży przedsiębiorstw. Redakcja Strefy Gospodarki na łamach Dziennika Gazety Prawnej zorganizowała Ogólnopolski Ranking Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej w Polsce w 2014 roku. Przy sporządzaniu listy brano pod uwagę takie kryteria jak: zaawansowanie technologiczne, polityka inwestycyjna i ekonomiczna, przyjazność dla środowiska oraz działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
Miasto Kraków zostało uhonorowane tytułem – „Samorząd Przyjazny Szkole Rozwijającej Uczenie Się Uczniów”. Tytuł został nadany przez radę prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności programu Szkoła Ucząca Się. Szkoła Ucząca Się to programy dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierające zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Wprowadzają ocenianie kształtujące do pracy szkoły i wspierają współpracę nauczycieli w zespołach. Realizowany jest on wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. W zamierzeniu jego twórców i propagatorów program szkoła ucząca się, poprzez koncentrację na procesie nauczania i uczenia się, dąży do poprawy jakości polskich szkół.
Urząd Miasta Krakowa został zwycięzcą Rankingu Przejrzystości Instytucji Publicznych w ramach projektu „Obywatelski monitoring realizacji prawa do informacji publicznej". Krakowski magistrat okazał się najlepszy w kategorii „dostęp do informacji publicznej" i zajął 3 miejsce w kategorii „Ponowne wykorzystanie informacji publicznej". W Rankingu Przejrzystości Instytucji Publicznych w ramach projektu „Obywatelski monitoring realizacji prawa do informacji publicznej" wzięły udział 102 instytucje. Wśród nich były m.in. Kancelaria Prezydenta RP i Premiera RP, ministerstwa, urzędy marszałkowskie i urzędy miasta na prawach powiatu. Projekt dotyczył wdrażania ustawy o dostępie do informacji publicznej przez instytucje publiczne szczebla centralnego i samorządowego, a jego głównym celem było przyczynienie się do skuteczniejszej realizacji konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej, poprzez dostarczenie obywatelom i organizacjom pozarządowym wiedzy opartej na dowodach analitycznych, potrzebnej do społecznej kontroli wdrażania tego prawa oraz jego skutecznego egzekwowania.
Podczas V Kongresu Regionów, który odbył się w terminie 10-12 czerwca 2014 r. w Świdnicy wyróżniono miasta, które zajęły wysokie lokaty w prowadzonych przez Związek Powiatów Polskich rankingach Gmin i Powiatów. Kraków uplasował się na IV miejscu w Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu publikowanym na łamach Magazynu Forbes. Ponadto nasze miasto zajęło V miejsce w rankingu Energii Odnawialnej - uwzględniającym wykorzystywanie przez jednostki samorządu terytorialnego różnych rodzajów energii odnawialnej – m.in. energii biomasy, energii geotermalnej, energii wiatru, energii słonecznej i energii wodnej i XI miejsce w ogólnym rankingu Powiatów i Gmin 2013 (w kategorii miasta na prawach powiatu).
Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission otrzymały Nagrodę Specjalną podczas tegorocznego FilmAT – Film, Art & Tourism Festival w Warszawie za spot promocyjny Małopolska Film Region 2013. Na festiwalu prezentowano 290 filmów reprezentujących 30 krajów z całego świata, które oceniały trzy komisje jurorskie. Krakowski spot prezentuje niezwykłe piękno Małopolski i podkreśla atrakcyjność zarówno regionu jak i Miasta jako doskonałych lokacji filmowych. Został on zrealizowany przez firmę NOLABEL, w ramach projektu Filmowa Małopolska współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie po raz kolejny otrzymało prestiżowy Certyfikat Wiarygodności Biznesowej – najwyższą ocenę stabilności firmy za rok 2013. Certyfikat przyznany został przez firmę Bisnode Polska, która jest liderem branży informacji gospodarczej. Wyróżnieni certyfikatem, to firmy o danych finansowych dających gwarancję na wysoki poziom rentowności, zdolności i płynności finansowej. Do grona nagrodzonych należą przedsiębiorstwa o najwyższej ocenie stabilności wystawianej przez Bisnode Polska. Rozwiązania Bisnode Polska pomagają ponad 200 000 firm maksymalizować sprzedaż, minimalizować ryzyko i podejmować trafne decyzje biznesowe. W Polsce firma obecna jest od 20 lat.
Kampania promująca Kraków i Małopolskę pod kątem turystyki religijnej na rynkach zagranicznych realizowana przez Urząd Miasta Krakowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w 2012 i 2013 r., zdobyła wyróżnienie w konkursie „Kryształy PR-u” w kategorii: „Najlepsza kreatywna kampania promocyjna” podczas odbywającej się w Katowicach i Krakowie XI Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej. Kampania została sfinansowana ze środków unijnych (Działanie 8.1. Promocja Małopolski na arenie międzynarodowej, Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013). Kampania realizowana była w Polsce (teren województwa Małopolskiego) oraz w kilku krajach Europy: we Włoszech (Mediolan, Loreto), Hiszpanii (Madryt, Santiago de Compostela), Francji (Lisieux), Portugalii (Fatima) oraz w Austrii (Wiedeń).
Miasto Kraków zajęło V miejsce w „klasyfikacji generalnej gmin i powiatów w „systemie sportu młodzieżowego 2013”. Nagrodę - list gratulacyjny oraz puchar wręczył przedstawicielom miasta, Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat podczas uroczystej Gali Sportu Młodzieżowego, która odbyła się 30 maja w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną Komorowską przekazali serdeczne podziękowanie dla Gminy Miejskiej Kraków za Krakowską Kartę Rodzinną 4+. W tekście widniejącym na przekazanym władzom miasta okolicznościowym dyplomie Para Prezydencka określiła krakowski projekt jako wyraz troski o dobro rodzin wielodzietnych i wrażliwości na ich potrzeby oraz włączenie się w budowanie dobrego klimatu dla rodzin w Polsce. Krakowska Karta Rodzinna 4+ to kolejny element polityki prorodzinnej realizowany przez Gminę Miejską Kraków, mający na celu promowanie modelu rodziny wielodzietnej oraz kształtowanie jej pozytywnego wizerunku. Program skierowany jest do rodzin wielodzietnych zameldowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków lub ją zamieszkujących i odprowadzających podatki dochodowe do Urzędów Skarbowych właściwych dla mieszkańców Krakowa. Krakowska Karta rodzinna 4+ to system ulg i rabatów udzielanych zarówno przez instytucje miejskie jak i partnerów komercyjnych. Ulgi wynoszą od 3% do 50% i są udzielane w kategoriach: komunikacja miejska, kultura, usługi, sklepy, sport i rekreacja, gastronomia oraz zdrowie. W ramach Programu beneficjenci mogą skorzystać z szeregu dodatkowych akcji proponowanych przez Partnerów.
Miasto Kraków zostało nagrodzone za udział w akcji „Majówka z Polską” – za Najpiękniej Udekorowaną Przestrzeń Publiczną – imponującą flagę przytwierdzoną do balonu widokowego, która wzniosła się na wysokość 152 metrów. Wyróżnienie w postaci dyplomu pamiątkowego oraz flagi z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz. Wyróżnienia zostały wręczone w Warszawie 27 maja 2014 r. podczas spotkania Prezydenta Komorowskiego z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
Kampania promocyjno - informacyjna Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie zdobyła Grand Prix w konkursie Kryształy PR-u, towarzyszącym XI Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej, która zorganizowana została w Katowicach oraz Krakowie 21-23 maja. MPWiK zwyciężył w kategorii: Najlepsza kampania promocyjno-informacyjna spółki samorządowej. Wyróżnienie w kategorii: Najlepsza kreatywna kampania promocyjna otrzymał Urząd Miasta Krakowa.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał w piątek, 16 maja Nagrodę Syzyfa 2014 przyznawaną przez Krakowski Oddział Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu tego wyróżnienia podkreślono przychylność i gotowość współpracy we wszystkich sprawach, w których artyści zwracają Prezydenta Jacka Majchrowskiego od wielu już lat, a także wsparcie dla szeregu ważnych dla tego środowiska inicjatyw zarówno artystycznych jak i społecznych jak np. Klub Aktora Loża na Krakowskim Rynku czy też pawilon dla emerytowanych samotnych artystów w DPS przy ul. Helclów a także za uhonorowanie wielu zasłużonych dla Krakowa twórców. Nagroda Syzyfa funkcjonuje od 2007 r. i jest wręczana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ludziom, którzy są szczególnie przychylni środowisku artystów, bądź pracują społecznie na rzecz tego środowiska.
Trzy projekty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zdobyły wyróżnienia w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się również dwa projekty Muzeum realizowane w 2012 r.: projekt „Udostępnienie i digitalizacja zbiorów 2D w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa" – drugie miejsce w kategorii Digitalizacja i nowe technologie oraz „Konserwacja unikatowej części kolekcji kostiumów teatralnych ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa", który zdobył trzecią lokatę w kategorii Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla" organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, jego celem jest wyłonione najwybitniejszych dokonań w sferze działalności muzealnej. Wyróżnienie w konkursie jest jedną z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. W jury konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Strona internetowa www.krakow.pl, którą przygotowuje Urząd Miasta Krakowa, została uznana za najbardziej estetyczny serwis samorządowy w kraju, a także jeden z najbardziej użytecznych i dostępnych (drugie miejsce). Ranking serwisów administracji publicznej powstał w ramach projektu „Administrada", skierowanego do 400 urzędów. Pomysł stworzenia rankingu serwisów administracji publicznej zrodził się pod koniec 2013 roku. Jego pomysłodawcą jest krakowskie studio Edisonda oraz Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota". Głównym celem „Administrady" jest pokazanie dobrych praktyk i zwiększenie świadomości osób tworzących urzędowe serwisy. Eksperci przeanalizowali cztery scenariusze, odpowiadające różnym typom użytkowników. Wcielili się w rolę przedsiębiorcy, rodzica, interesanta i mieszkańca miasta, za każdym razem szukając konkretnych, spersonalizowanych informacji, dotyczących między innymi oferty inwestycyjnej, terminów zapisów do przedszkola lub aktualnych wydarzeń kulturalnych. W rezultacie wyłonionych zostało 20 urzędów, których serwisy są najbardziej przyjazne dla użytkowników. Spośród nich eksperci wybrali i nagrodzili najlepsze w 4 kategoriach: użyteczność, dostępność, estetyka i przejrzystość językowa. Kraków znalazł się w ścisłej czołówce i w każdej z czterech kategorii uplasował się w pierwszej trójce.
Nasze miasto znalazło się w gronie 21 finalistów prestiżowego Konkursu "Mayors Challenge" organizowanego przez Fundację byłego Burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Wśród finalistów z 11 krajów, które zaprezentowały kreatywne pomysły na poprawę jakości życia swoich mieszkańców, znalazły się w tym roku m.in. Amsterdam, Londyn, Madryt, ale także aż trzy polskie miasta: Kraków, Warszawa i Gdańsk. Kraków został doceniony za działania na rzecz propagowania ekologicznych środków transportu, m.in. propozycję wdrożenia jednolitego systemu opłat w środkach komunikacji miejskiej.
Kraków został doceniony podczas najważniejszych i najbardziej prestiżowych w Europie targów inwestycyjnych MIPiM odbywających się w Cannes, które rokrocznie gromadzą przedstawicieli najpoważniejszych firm branży inwestycyjnej, rynku nieruchomości, biur architektonicznych, pism branżowych, miast i regionów z całego świata. Przyznane wyróżnienia odebrała Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba. Nasze miasto zostało nagrodzone w kategorii miast Europy Środkowo – Wschodniej z najlepszą strategią przyciągania inwestycji zagranicznych. Stolica Małopolski znalazła się ponadto w zestawieniu Top10 dla miejsc o najlepszej biznesowej efektywności kosztowej. Kraków rywalizował z niemal 470 miastami i regionami z całej Europy.
Kraków został laureatem Nagrody Biznesu Sportowego za rok 2013 w kategorii Sport w Miastach i Regionach. Uroczysta gala połączona z wręczeniem wyróżnień odbyła się 6 marca w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Nasze miasto zostało docenione za wkład Gminy Miejskiej Kraków w dynamiczną j rozbudowę infrastruktury o nowoczesne obiekty zarówno dla profesjonalnego, jak i amatorskiego sportu oraz liczne przedsięwzięcia i projekty związane z organizacją wielkich wydarzeń sportowych. Na decyzję kapituły DEMES złożonej z wybitnych ekspertów biznesu sportowego miały z pewnością także wpływ znaczące sukcesy krakowskich sportowców.
Kraków jako najlepszy ośrodek dla outsorcingu 2013 r. otrzymał nagrodę Best City of the Year podczas uroczystej gali CEE Outsourcing and Shared Services Awards, która odbyła się 6 lutego 2014 r. w Warszawie. Wśród wyróżnionych za szczególny wkład w rozwój sektora nowoczesnych usług znalazły się firmy, miasta oraz osoby. W silnej konkurencji między miastami, to właśnie Kraków obwołany został najlepszym ośrodkiem dla outsourcingu w roku 2013. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy utworzono w naszym mieście ok. 5 tys. nowych miejsc pracy. Wśród nowych inwestorów wymienić należy: RWE, Zycko, XTRF, Samsung, Accenture, Deutsche Telekom, Anachron Technology, Amada Group, Lundbeck. Swoją działalność rozwinęły ACC Lufthansa, Capita, Heineken, State Street, HSBC, and Motorola. Kraków doceniono także za współpracę z uczelniami wyższymi oraz koordynację współpracy na linii biznes-nauka. Transfer wiedzy i technologii realizowany jest dzięki powołaniu Krakowskiej Rady Konsultacyjnej, Porozumieniu z Uczelniami czy Krakowskiemu Forum Nauka-Biznes-Mieszkańcy-Samorząd. Warto także mieć na uwadze bilans kompetencji, którego opracowanie miasto corocznie zleca. W 2012 r. badanie to dotyczyło wyłącznie sektora outsourcingu, w 2013 zaś poświęcone zostało branży energetycznej, budownictwu pasywnemu, sektorowi lifescience oraz przemysłowi kreatywnemu.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa znalazło się na prestiżowej liście Diamentów Forbesa 2014 - wykazie przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość. Figurując na liście jako jedyna placówka muzealna w Małopolsce muzeum uplasowało się na 90 miejscu w województwie małopolskim. Lista została opracowana na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm, uwzględniającej wyniki finansowe oraz wartość majątku. Do wyceny wykorzystano dane uwzględniające m.in.: poziom sprzedaży, zysk netto, wartość majątku trwałego oraz nakładów na inwestycje.
Nasze miasto otrzymało tytuł „Przyjazna Gmina 2013", przyznawany przez redakcję Forum Biznesu. Projekt odbywał się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wyróżniane są nim gminy przyjazne inwestorom, mieszkańcom, turystom. W projekcie wyłoniono najlepsze gminy, które wskazują kierunki rozwoju w polskim samorządzie lokalnym, a także wyróżniają się w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu. Wyróżnienie przyznano Prezydentowi w uznaniu jego zasług na rzecz rozwoju Krakowa i samorządu terytorialnego. Akademia Polskiego Sukcesu powołana została do życia przez Stowarzyszenie Polski Klub Biznesu w 1990 roku. Kandydaci do medali Akademii wskazywani są przez organizacje biznesowe, stowarzyszenia twórcze, naukowe i sportowe oraz członków Kapituły Medalu Akademii. Kapituła przyznaje co roku trzy medale: złoty, srebrny oraz brązowy.
Stowarzyszenie Willa Decjusza przyznało Krakowowi tytuł Mecenasa Willi Decjusza. 9 stycznia 2014 odbyła się w Willi Decjusza uroczystość „Laur dla Mecenasa”, która jest okazją do złożenia podziękowań mecenasom, sponsorom, partnerom, mediom, wolontariuszom i przyjaciołom wspierającym działalność Stowarzyszenia w minionym roku. Podczas spotkania przyznane zostały tytuły Mecenasa Willi Decjusza, Złotych i Srebrnych Sponsorów. Najwyższym wyróżnieniem – tytułem Mecenasa Willi Decjusza 2013 – uhonorowane zostało Miasto Kraków.
Kraków otrzymał prestiżowy tytuł Superbrands 2013/2014 w kategorii: miasta i regiony. Międzynarodowa organizacja The Superbrands Ltd. działająca obecnie w 87 krajach, od ponad 19 lat przyznaje tytuły Superbrands, które są prestiżowym wyróżnieniem dla zarządów oraz działów marketingu, konsekwentnie budujących siłę marki. W tym roku, już po raz ósmy, zostały wyłonione najsilniejsze marki na rynku polskim. W uzasadnieniu wyróżnienia organizatorzy podkreślili, iż przyznany marce Kraków i potwierdzony Certyfikatem bezpłatny tytuł Superbrands 2013/2014 świadczy o jej przynależności do elitarnego grona najsilniejszych marek w Polsce.
Podczas spotkania zorganizowanego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przez Krakowski Park Technologiczny 8 stycznia, w którym udział wzięli przedsiębiorcy krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej a także przedstawiciele gmin, na terenie których one działają, przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa otrzymał z rąk Wiceministra Gospodarki Jerzego Pietrewicza, Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy wyróżnienie „Kraków - Gmina Przyjazna Inwestorom”.
Portal turystyczny Zoover uznał Kraków za najlepsze europejskie miasto dla turystów. Uzyskując najwyższe oceny użytkowników portalu (sumarycznie: 8,6 pkt.) nasze miasto zostało zwycięzcą rankingu zdobywając nagrodę Zoover Award for best European city trip 2014. Nagroda ta została wręczona 15 stycznia 2014, podczas targów turystycznych Vakantiebeurs, przedstawicielowi polskiej ambasady w Holandii. Portal Zoover to jeden z największych portali turystycznych w Europie, w którym urlopowicze oceniają różnego rodzaju obiekty, destynacje i atrakcje turystyczne. Portal jest jedną z wiodących, bezpłatnych i niezależnych platform dyskusyjnych dla podróżników.
Kraków znalazł się na prestiżowej liście 10. najbardziej atrakcyjnych destynacji konferencyjnych w Europie w 2013 r. portalu branżowego kongres-magazine.eu jednej z czołowych platform wymiany informacji w międzynarodowym przemyśle spotkań. Według portalu Kraków posiada doskonałe warunki dla rozwoju turystyki biznesowej, potwierdza to m.in. budowa nowego Centrum Kongresowego ICE i działalność Convention Bureau. Listę najlepszych europejskich destynacji konferencyjnych w 2013 r. otwierają Praga i Budapeszt. Kraków, znalazł się na 5 miejscu.
Kraków znalazł się w czołówce światowego rankingu 100 najlepszych lokalizacji dla usług biznesowych sporządzonym przez Tholons. Nasze miasto zajęło 9 miejsce i awansowało w stosunku do ubiegłego roku o jedną pozycję prześcigając Dublin. Doskonała lokata Krakowa w rankingu "2014 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations" jest potwierdzeniem prowadzonej od lat konsekwentnej polityki proinwestycyjnej władz miasta oraz przyjętych standardów promocji gospodarczej.