REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH NA ROK SZKOLNY 2014/2015
1 marca (sobota) rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach na rok szkolny 2014/2015. Wyniki pierwszego etapu rekrutacji poznamy 23 kwietnia. Przy elektronicznej rekrutacji nie jest brana pod uwagę kolejność zgłoszeń.
Oferta dla dzieci krakowskich, w wieku przedszkolnym: w samorządowych przedszkolach to 16 650 miejsc, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych - 1 683 miejsc, Łącznie oferta obejmuje 18 333. Ponadto jest przygotowane ponad 300 miejsc dla dzieci z orzeczeniami w oddziałach integracyjnych i specjalnych.
W publicznych przedszkolach i punktach przedszkolnych niesamorządowych - 1 272, w niepublicznych przedszkolach i punktach przedszkolnych – 7 769, w oddziałach przedszkolnych przy niepublicznych szkołach podstawowych - 106.
Oferta obejmuje łącznie około 27 480 miejsc.
Liczba dzieci w roku szkolnym 2014/2015 w wieku przedszkolnym (roczniki: 2008-2011) to: 27 543. Liczba dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne - 3 829 dzieci urodzonych między 1 lipca a 31 grudnia 2008 oraz 7 953 dzieci pięcioletnich urodzonych w 2009 roku.
Liczba dzieci z urodzonych między 1 stycznia a 30 czerwca 2008 r., które rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej to 3 642 (dla porównania we wrześniu 2013 – 1105 dzieci sześcioletnich rozpoczęło edukacje w klasie pierwszej w szkołach samorządowych i 233 dzieci w szkołach niesamorządowych).
Liczba dzieci wg. roku urodzenia.
Rok urodzenia | Liczba dzieci |
2007 | 6 674 – 7-letnie dzieci idące do szkoły |
2008 | 7 471 – 3 642 rozpoczyna naukę w szkole |
2009 | 7 953 |
2010 | 8 041 |
2011 | 7 720 |
Elektroniczna rekrutacja do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, która rozpocznie się 1 marca (sobota) obejmuje przy obecnie przedstawionej ofercie oddziałów przedszkolnych 18 333 miejsc ( dodatkowo około 300 miejsc dla dzieci z orzeczeniami, które rekrutują się do oddziałów przedszkolnych na podstawie skierowań).
Urząd Miasta Krakowa spodziewa się, że liczba dzieci zgłoszonych w rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w przedszkolach i szkołach samorządowych na rok 2014/2015 może wynosić ok. 20 100 (dla porównania w 2013 r. w systemie zarejestrowano 20 096 dzieci a miejsce znalazło po pierwszym etapie rekrutacji 17 617 dzieci). Natomiast we wrześniu 2013 roku liczba dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych łącznie z dziećmi z orzeczeniami wzrosła do 18 394.
Ciekawą ofertę codziennych zajęć przedpołudniowych (trwających 6 godzin) dla dzieci w wieku 3-4 lat (około 240 miejsc) posiadają również Młodzieżowe Domy Kultury.
Dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego przewidziano 323 miejsc. W przedszkolach samorządowych: 180 miejsc w oddziałach integracyjnych i 93 miejsc w oddziałach specjalnych. W szkołach podstawowych: 50 miejsc w oddziałach integracyjnych w szkołach samorządowych (oddziały „0”). Również w przedszkolach publicznych niesamorządowych i niepublicznych są miejsca dla dzieci z orzeczeniami (około 106). W powstałym w bieżącym roku szkolnym Centrum Autyzmu planowane jest od września 2014 otwarcie kolejnego oddziału przedszkolnego dla dzieci.
NOWE MIEJSCA
W roku szkolnym 2014/2015 powstaną nowe oddziały w: Samorządowym Przedszkolu nr 11 ul. Saskiej – pięć oddziałów – 125 miejsc, dwa oddziały w Samorządowym Przedszkolu nr 67 – 50 miejsc, jeden oddział w Samorządowym przedszkolu nr 17 w ZSzP nr 6 ul. Dietla – 25 miejsc. W sumie: 200 miejsc.
Na kolejne lata zaplanowano inwestycję: rozbudowę Samorządowego Przedszkola nr 76 na ul. Emaus, termin realizacji 2015/2016, oraz budowę dwóch przedszkoli w dzielnicy Podgórze.
KRYTERIA
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. Od września 2014 dzieci urodzone w 2007 roku oraz dzieci urodzone między 1 stycznia a 30 czerwca 2008 r. realizują obowiązek szkolny. Pozostałe dzieci z rocznika 2008 realizują obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Ich rodzice mogą jednak zdecydować o tym, że posyłają dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej.
W roku szkolnym 2014/2015 obowiązywać będą nowe kryteria rekrutacyjne. Zwiększyła się liczba kryteriów głównych (określonych ustawą) – jest ich obecnie siedem (były cztery). Zmniejszyła się natomiast liczba kryteriów dodatkowych (wybieranych przez dyrektorów przedszkoli samorządowych w porozumieniu z Urzędem Miasta Krakowa) – jest ich obecnie sześć (w ubiegłym roku było dziewięć).
Kryteria główne to:
- dziecko z rodziny wielodzietnej (rodzina wielodzietna – oznacza rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci);
- dziecko niepełnosprawne;
- dziecko jednego rodzica niepełnosprawnego;
- dziecko posiadające niepełnosprawne rodzeństwo;
- dziecko matki i ojca samotnie je wychowującego (samotne wychowywanie - oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem);
- dziecko objęte pieczą zastępczą.
Kryteria dodatkowe to:
- dziecko obojga rodziców pracujących/studiujących w systemie stacjonarnym – z udokumentowanym zatrudnieniem/studiowaniem (wymagane: udokumentowanie zatrudnienia – zaświadczenie z zakładu pracy, w przypadku samozatrudnienia aktualny wpis do działalności gospodarczej, poświadczenie rozliczania się z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym itp. / udokumentowanie studiowania – zaświadczenie z uczelni zawierające informacje o systemie studiów);
- czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin;
- rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu pierwszego wyboru;
- Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka/odległość przedszkola od miejsca pracy jednego rodzica (w jednym przedszkolu można zaznaczyć tylko jedno z kryteriów odległościowych (tj. „Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania” lub „Odległość przedszkola od miejsca pracy jednego rodzica”). Tylko jedno z wybranych przedszkoli można wskazać jako przedszkole najbliższe miejscu zamieszkania. Tylko jedno z wybranych przedszkoli można wskazać jako przedszkole najbliższe miejscu pracy jednego rodzica (tzn. wskazywane jest albo przedszkole najbliższe miejscu pracy matki albo przedszkole najbliższe miejscu pracy ojca). Tylko 2 spośród wybranych przedszkoli mogą uzyskać po 3 punkty za kryterium odległościowe).
- Dziecko, którego rodzice odprowadzają podatek dochodowy w Gminie Miejskiej Kraków;
- Dziecko uczęszczające wcześniej do żłobka - placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w Gminie Miejskiej Kraków (wykaz żłobków samorządowych: https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/107951/karta; wykaz żłobków i klubów dziecięcych: https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/113124/karta).
WAŻNE TERMINY
Zapisy do samorządowych przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych w szkołach rozpoczną się 1 marca br. (sobota) i zakończą 31 marca br. (poniedziałek).
Elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców (www.portaledukacyjny.krakow.pl – zakładka: Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów zerowych w szkołach podstawowych) funkcjonować będzie od 1 marca br. (sobota) natomiast wnioski będzie można składać w przedszkolach/szkołach w godzinach podanych indywidualnie w każdym przedszkolu/szkole.
Najważniejsze zasady:
- rekrutacja na rok szkolnych 2014/2015 odbywa się za pomocą systemu elektronicznego;
- system rekrutacji oparty jest o jednolite kryteria naboru;
- do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych dzieci zapisywane są jeden raz, na cały etap edukacji przedszkolnej w danej placówce. W kolejnych latach rodzice składają jedynie deklarację dotyczącą kontynuowania edukacji przedszkolnej (www.portaledukacyjny.krakow.pl/files/Deklaracja2014.pdf); rodzice muszą to zrobić do 28 lutego (piątek);
- rodzice zapisując dziecko, mają prawo wskazać nie więcej niż trzy samorządowe przedszkola/oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, w preferowanej przez siebie kolejności.
Terminarz rekrutacji:
- 20–28 lutego 2014 r. – przyjmowanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (www.portaledukacyjny.krakow.pl/files/Deklaracja2014.pdf);
- 1–31 marca 2014 r. – wprowadzanie wniosków przez elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców oraz przyjmowanie wniosków o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej;
- 23 kwietnia 2014 r. godz. 9:00 – ogłoszenie wyników naboru. Listy dzieci zakwalifikowanych wywieszane są w placówkach uczestniczących w rekrutacji, ponadto rodzice, którzy podali adres mailowy, otrzymują wiadomość na skrzynkę pocztową. Rodzice, którzy wskazali więcej niż jedno przedszkole/szkołę – uzyskują informację o wynikach rekrutacji w placówce wskazanej przez nich jako pierwszej;
- 24 kwietnia – 5 maja 2014 r. - podpisywanie umów z przedszkolem, do którego dziecko dostało się w wyniku rekrutacji. Niepodpisanie umowy w tym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w danej placówce. Rodzice dzieci kontynuujących mogą podpisać umowę w terminie wcześniejszym – terminy ustala dyrektor przedszkola;
- po 7 maja 2014 r. – rozpoczęcie rekrutacji uzupełniającej, której terminy ustala indywidualnie dyrektor przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
DYŻURY WAKACYJNE
W czasie wakacji dyżurować będzą 54 przedszkola. W roku 2014 zaplanowano uruchomienie 54 przedszkoli pełniących dyżur w czasie wakacji. W lipcu – 28 przedszkola, w sierpniu – 26 przedszkoli. W lipcu jest większe zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach dyżurnych. Z doświadczeń lat ubiegłych wynika, że zaplanowana liczba przedszkoli dyżurnych jest wystarczająca, istnieje możliwość dodatkowego uruchomienia oddziałów o ile zaistnieje taka potrzeba. Wszystkie informacje dot. dyżurnych przedszkoli można znaleźć na stronie www.portaledukacyjny.krakow.pl (w zakładce aktualności), www.bip.krakow.pl oraz w każdym samorządowym przedszkolu.
Zapisy dzieci do przedszkola pełniącego dyżur przyjmuje dyrektor tego przedszkola. Zapisy na lipiec i sierpień dokonywane są w terminie 19-30 maja 2014 roku - dotyczy to również dzieci uczęszczających do przedszkola pracującego w miesiącach wakacyjnych. W okresie 2-13 czerwca 2014 roku powinna zostać podpisana umowa w sprawie korzystania dziecka z przedszkola pomiędzy rodzicem dziecka (prawnym opiekunem) a dyrektorem przedszkola pełniącego dyżur.