Dokument archiwalny
WiP – Współpraca i partycypacja NGO w przestrzeni Gminy Miejskiej Kraków
Programy: Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Wartość: 999 166,32 PLN
Wartość dofinansowania: 999 166,32 PLN
Jednostka realizująca: Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie
Realizacja od: 2013-10-1 do: 2015-6-30
Opis projektu
Gmina Miejska Kraków (Partner Projektu) oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej (Lider Projektu) realizowały projekt pn. "WiP - Współpraca i partycypacja organizacji pozarządowych w przestrzeni Gminy Miejskiej Kraków". Przedmiotem projektu było podniesienie jakości współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi poprzez przeprowadzenie działań szkoleniowych, aktywizacyjnych i badawczych.
Zadania przewidziane w projekcie to:
NGO a polityki publiczne w Gminie Miejskiej Kraków
- Badanie i analiza lokalnych problemów i wyzwań, w tym problemów społecznych oraz możliwości ich rozwiązania z perspektywy działalności organizacji pozarządowych działających w przestrzeni Gminy Miejskiej Kraków.
- Ocena wzajemnych relacji i jakości współpracy GMK i NGO metodą Lokalnego Indeksu Jakości Współpracy.
- Moduł informatyczny usprawniający prowadzenie konsultacji społecznych z NGO.
- Interaktywna mapa NGO i inicjatyw obywatelskich miasta Krakowa poprzez dodanie modułu do platformy ngo.krakow.pl.
Sprawna współpraca finansowa i poza finansowa
- Badania w zakresie standaryzacji usług publicznych Gminę Miejską Kraków realizowanych przez organizacje pozarządowe z terenu Krakowa (desk-research).
- Opracowanie standardów realizacji usług publicznych na 2 poziomach (ogólnym i specjalistycznym) + konsultacje wypracowanych standardów.
- Wprowadzenie standardów do polityki publicznej GMK – wdrożenie poprzez akty prawa lokalnego.
- Opracowanie internetowego poradnika poruszania się po zasadach realizacji współpracy finansowej i pozafinansowej w ramach Gminy Miejskiej Kraków na ngo.krakow.pl.
Włączenie poprzez promocję i informację
1. Wydarzenia organizowane ramach projektu:
- Święto Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich Miasta Krakowa: prezentacja NGO, targi, zajęcia z rękodzieła, występy artystyczne i inne.
- Forum Organizacji Pozarządowych: wymiana doświadczeń, spotkania przedstawicieli NGO ze sferą administracji publicznej i biznesu.
- Konferencje: otwierająca i zamykająca projekt.
2. Przewodnik dla NGO po procedurach prawnych GMK w zakresie współpracy i partycypacji społecznej.
3. Wsparcie szkoleniowe w postaci 2 cykli szkoleniowych:
- „Akademia Kraków dla NGO" – praktyczne stosowanie i wdrażanie standardów organizacyjno – menedżerskich i finansowych NGO, prawo, podatki i rachunkowość NGO.„Klauzule społeczne w praktyce" dla przedstawicieli administracji publicznej i NGO z zakresu stosowania klauzul społecznych.
- Wsparcie doradcze – uruchomienie Punktu Doradczego dla organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich miasta Krakowa - doradztwo w zakresie m.in. prawo, podatki i rachunkowość, nowe media, finanse zwrotne i bezzwrotne.
Więcej na stronie projektu.