Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Panu Ryszardowi Horowitzowi:
"Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W maju 2014 roku obchodzić będzie jubileusz 75-lecia urodzin. Jest absolwentem krakowskiego Liceum Plastycznego, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną był więziony w obozach koncentracyjnych. Dzięki Oskarowi Schindlerowi jako jeden z ponad tysiąca osób ocalał z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w związku z tym był orędownikiem zagospodarowania terenu Fabryki Schindlera na cele kulturalne.
Portretowanie jazzmenów to początek Jego przygody z fotografią. Pierwsze prace prezentował na wystawach w Jazz Klubie, Piwnicy Pod Baranami, a także w Teatrze Ludowym. W roku 1959 wyjechał do Stanów Zjednoczonych jako stypendysta Instytutu Pratta w Nowym Jorku i tam rozpoczął światową karierę. Zasłynął jako fotograf reklamy, jest współzałożycielem amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA, a także pionierem efektów specjalnych na długo przed erą technik komputerowych.
Od 1959 r. przebywa w Nowym Jorku w USA, gdzie pracował dla wielu agencji, m.in. jako dyrektor artystyczny. Od listopada 1967 roku ma własną agencję fotograficzną. Jego prace są publikowane i wystawiane na całym świecie.
Ryszard Horowitz nigdy nie zerwał kontaktu z Polską i Krakowem. Jest autorem znanego fotograficznego „Portretu Krakowian” z początku XXI w. Poza licznymi nagrodami i „odznaczeniami fotograficznymi” został odznaczony w 1996 roku Krzyżem Oficerskim a w 2008 roku Złotą Gloria Artis. W roku 2010 otrzymał tytuł doktora honoris causa warszawskiej, a w 2012 roku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem m.in. Amerykańsko-Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Nowym Jorku.
W maju 2014 roku Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie we współpracy z wrocławską Fundacją „Cztery Strony Kultury” przygotowuje wystawę prac Ryszarda Horowitza, która prezentowana będzie w Pałacu Sztuki. W przestrzeni miejskiej – Plac Szczepański – zamierza zaprezentować duże powiększenia prac artysty. W październiku 2014 roku w salach wystawowych muzeum Historii Fotografii będzie miała miejsce wystawa fotografii wzbogacona o unikatową wystawę historycznych już sprzętów studia Ryszarda Horowitza, dzięki którym powstały jego fotokompozycje na przestrzeni lat 60-tych i 70-tych ub. wieku".