Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Infułatowi Jerzemu Bryle"
"Ksiądz Infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 roku w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r. Pracował krótko w Rajczy i Bielsku-Białej, a od końca lat 50-tych jest związany z Krakowem.
Postać ks. Jerzego Bryły jest trwale złączona z naszym Stołeczno-Królewskim Miastem. Od wielu lat sprawuje opiekę duchową nad różnymi środowiskami krakowskimi i grupami zawodowymi, zawsze służy radą i pomocą, a dzięki swojej roztropności i delikatności rozwiązuje wiele problemów ludzkich, w sferze duchowej i materialnej.
Od 1955 r. zaangażował się w tworzenie duszpasterstwa dla osób głuchoniemych, a jego dokonania na tym polu są szeroko znane w krakowskim środowisku osób niesłyszących. W parafii św. Floriana przejął po ks. Karolu Wojtyle duszpasterstwo akademickie i kontynuował działania swojego wielkiego poprzednika. W latach 1975-2005 pełnił urząd proboszcza parafii Najświętszego Salwatora. Odnowił m.in. zabytkowe kościoły: św. Jana Chrzciciela, Najświętszego Salwatora i kaplicę św. Małgorzaty, a także przeprowadził renowację zabytkowego Cmentarza na Salwatorze. Jego troska o krakowskie zabytki, będące częścią narodowej kultury, stanowi wzór dla innych osób odpowiedzialnych za tę sferę życia społecznego. Ponadto rozkrzewił i spopularyzował tradycyjne zwyczaje krakowskie związane z Salwatorem (odpust Emaus, Lajkonik).
Ksiądz Infułat Jerzy Bryła przez wiele lat (od 1969 r.) pełni posługę duszpasterza środowisk twórczych Królewskiego Miasta Krakowa. Krakowscy artyści, muzycy, plastycy, rzeźbiarze, aktorzy, piosenkarze od lat podkreślają, że duszpasterstwo stworzone przez Księdza Infułata jest ich wielką radością i daje siły duchowe. Jego wielkie oddanie dla spraw i problemów ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki nie ma sobie równych.
W 1980 r. ks. Jerzy Bryła objął opiekę nad Bractwem Kurkowym. W swoich działaniach przyczynił się do rozwoju Towarzystwa Strzeleckiego i zapoczątkował kontakty z innymi organizacjami strzeleckimi w Polsce i Europie.
Od kilkunastu lat ks. Jerzy Bryła jest także kapelanem pracowników przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, a struktura tego duszpasterstwa stanowiła odniesienie przy tworzeniu zrębów opieki duszpasterskiej dla tej grupy zawodowej w innych rejonach Polski.
Ważnym rysem działalności Księdza Infułata w służbie człowiekowi jest organizacja licznych wydarzeń artystycznych, charytatywnych, wychowawczych. W trosce o chorych działa aktywnie w licznych fundacjach, zajmujących się pomaganiem osobom chorym. W Krakowie znanym jest powszechnie, że dyskretnie wspiera osoby biedne i bezrobotne, a potrzebujący nigdy nie odchodzą od niego bez krzepiącego słowa i częstokroć także wsparcia materialnego.
Znana jest także działalność ks. Bryły na polu ekumenizmu, tolerancji i dążenia do dialogu. Z woli ks. kardynała Stanisława Dziwisza jest on jego specjalnym delegatem na sympozja dotyczące dialogu między trzema wielkimi religiami światowymi, odbywające się w Jerozolimie.
Ksiądz Infułat jest osobą wykazującą wielkie umiłowanie człowieka i przez całe swoje życie jako kapłan, nauczyciel, pedagog i wychowawca troszczył się o kilka pokoleń krakowian, duszpasterzując w różnych środowiskach".