Rodzaj dokumentu |
interpretacja indywidualna |
Sygnatura |
PD-01.3120.8.24.2013.GK |
Data |
2014.01.10 |
Autor |
Prezydent Miasta Krakowa |
Istota interpretacji |
Podatnik podatku od nieruchomości- spółka w organizacji |
Z interpretacji indywidualnej usunięto dane identyfikujące wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji zgodnie z art. 14i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Osoba odpowiedzialna za wyłączenie powyższych danych: Grzegorz Kasprzak |
INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA
Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 listopada 2013 r. (data doręczenia) (…) Spółki z o.o. w organizacji w likwidacji o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości
uznaję, że stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym podmiotem zobowiązanym do składania deklaracji na podatek od nieruchomości oraz uiszczania tego podatku jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji będąca właścicielem nieruchomości, w świetle przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.11.2013 r. do Prezydenta Miasta Krakowa wpłynął wniosek (…) Sp. z o.o. w organizacji w Krakowie o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości.
Wnioskodawca przestawił stan faktyczny, zgodnie z którym (…) Sp. z o.o. w organizacji jest właścicielem nieruchomości przy ul. (…) i (…).
W związku z tym, że Spółka nie została zarejestrowana w KRS w ciągu 6 miesięcy, stała się spółką (…) Sp. z o.o. w likwidacji. Procedura likwidacji z różnych przyczyn może potrwać jeszcze wiele miesięcy lub lat. Spółka w chwili obecnej jest ułomną osobą prawną, nie posiada numeru NIP i numeru REGON.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się o interpretację przepisów prawa podatkowego poprzez odpowiedź na pytanie czy nieruchomości mają być zgłoszone do opodatkowania podatkiem od nieruchomości przez Spółkę jako ułomną osobę prawną czy przez osoby fizyczne, a tym samym kto powinien uiścić podatek?
W stanowisku dotyczącym oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego Wnioskodawca podkreślił, iż jego problem nie został rozwiązany przez pracowników organu podatkowego oraz uznał, że podatek powinien być zadeklarowany przez Spółkę jako ułomną osobę prawną.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2010 Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub
z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zgodnie z art. 161 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, dalej – K.s.h.) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników.
Spółki kapitałowe w organizacji, w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane (art. 11 § 1 K.s.h.).
Firma spółki kapitałowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "w organizacji" (art. 11 § 3 K.s.h.).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji (art.12 K.s.h.).
Za zobowiązania spółki kapitałowej w organizacji odpowiadają solidarnie spółka i osoby, które działały w jej imieniu (art. 13 § 1 K.s.h.), a wspólnik albo akcjonariusz spółki kapitałowej w organizacji odpowiada solidarnie z podmiotami, o których mowa w § 1, za jej zobowiązania do wartości niewniesionego wkładu na pokrycie objętych udziałów lub akcji (art. 13 § 2 K.s.h.).
W doktrynie podkreśla się, że cechą spółek kapitałowych w organizacji „jest to, że poza zdolnością prawną mają inne atrybuty: zdolność do czynności prawnych (możliwość nabywania praw i zaciągania zobowiązań), zdolność sądową (mogą pozywać i być pozywane), działają pod własną (spółki) firmą (A. Kidyba, Atypowe..., op. cit., s. 124). Są one wyodrębnione organizacyjnie i majątkowo. Mają zdolność układową i upadłościową (A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art.11 Kodeksu spółek handlowych; SIP Lex Omega).
Dalej autor komentarza dowodzi, że „nie ma obecnie powodu, aby przyjmować tzw. ułomną osobowość prawną spółki w organizacji. Kategoria ułomnej osobowości prawnej była przydatna przy próbie wyróżnienia trzeciej kategorii podmiotowej obok osób fizycznych i osób prawnych i oznaczać miała niepełną osobowość prawną. Obecne zmiany jakościowe polegają między innymi na tym, że na plan pierwszy wysuwa się podmiotowość prawna i zdolność prawna, a więc zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Stąd uznanie za podmioty prawa jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, ale mających zdolność prawną (art. 331 k.c.); zob. A. Kidyba, Niektóre skutki..., op. cit., s. 12. Nie ma obecnie powodu, aby przeciwstawiać sobie osoby prawne i podmioty takiego przymiotu pozbawione, choćby z tego względu, że osobowość prawna - głównie z powodów podatkowych - przestała być ideałem prawnym (por. komentarz do art. 8 k.s.h.). Wydaje się, że obecnie większą wagę należy przykładać do wspomnianej podmiotowości prawnej ze świadomością niewielkich już różnic między osobą prawną a podmiotami tego przymiotu pozbawionymi.”
Inni przedstawiciel doktryny np. R. Czerniawski (Komentarz do art. 11 Kodeksu spółek handlowych SIP Lex Omega) uważa, iż „osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Zgodnie z art. 12 k.s.h. spółka akcyjna w organizacji nabywa osobowość prawną w chwili wpisu do rejestru, co jest zgodne z przepisem art. 37 k.c., stanowiącym, że jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną z chwilą jej wpisu do właściwego rejestru.”
W tym miejscu należy jeszcze raz podkreślić, że zgodnie z art. 3 ust. 1 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej. Zatem niezależnie jaką kwalifikację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji przyjąć (tzn. czy jest osobą prawną, czy jest ułomną osobą prawną tzn. spółką nie posiadającą osobowości prawnej) i tak jest wymieniona w katalogu podmiotów będących podatnikami podatku od nieruchomości.
Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego jednoznacznie stwierdził, że nieruchomości podlegające opodatkowaniu są własnością spółki (…) Sp. z o.o. w organizacji w likwidacji. W takiej sytuacji biorąc pod uwagę powyższe rozważania w szczególności analizę przepisów dotyczących osoby podatnika (art. 3 ust. 1 u.p.o.l.) oraz możliwości nabywania własności nieruchomości przez spółki kapitałowe w organizacji (art. 11 ust. 1 K.s.h.) należy uznać, że podatnikiem podatku od nieruchomości w przedmiotowej sprawie, zobowiązanym między innymi do składania deklaracji na podatek od nieruchomości oraz uiszczania tego podatku, jest (…) Sp. z o.o. w organizacji w likwidacji (oczywiście poprzez osoby uprawnione do reprezentacji spółki).
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zaistniałego stanu faktycznego należy uznać za prawidłowe.
Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.