Turyści z całego świata, głosując w rankingu magazynu Travel+Leisure, umieścili Kraków na 7. miejscu spośród najbardziej atrakcyjnych miast na świecie. Niższe oceny otrzymały między innymi Bangkok i Barcelona, a na 1. miejscu znalazło się Kyoto. Sukcesem jest też wynik Krakowa w Europie - 3. miejsce, tuż za Rzymem i Florencją. Respondenci wypowiadali się na temat miast, oceniając ich wygląd i krajobraz, wartość kulturalną, pytano tez o przyjazność mieszkańców, sklepy i kulinaria.
Urząd Miasta Krakowa otrzymał wyróżnienie w konkursie "Zielone Miasta - w stronę przyszłości" organizowanym przez Ministerstwo Środowiska. Nasze miasto nagrodzono za projekt "Termomodernizacja gminnych ośrodków oświatowych". Konkurs „Zielone miasta – w stronę przyszłości” adresowany jest do miast, które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska oraz mogą pochwalić się nowatorskimi i wysoce ekologicznymi rozwiązaniami. Tegoroczna edycja konkursu Zielone Miasta jest już drugą w Polsce. Inspiracją do powstania konkursu „Zielone miasta – w stronę przyszłości” jest koncepcja Zielonej Stolicy Europy, stworzona przez Jüri Ratasa, byłego burmistrza Tallina. Idea ta ma na celu całościowe ulepszenie stanu środowiska miejskiego poprzez takie działania jak: powiększania terenów zielonych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, zrównoważonego transportu czy ograniczenia hałasu.
Kraków znalazł się na 8. miejscu w rankingu Travellers’ Choice™ w kategorii „Lokalizacje zyskujące popularność” zorganizowanym przez największy na świecie serwis turystyczny TripAdvisor. Po raz czwarty z rzędu serwis TripAdvisor wyróżnił najlepsze lokalizacje na świecie, które charakteryzują się największym wzrostem zainteresowania i pozytywnych recenzji członków społeczności TripAdvisor. To duże wyróżnienie, bo wysoka pozycja Krakowa oznacza, że podróżni z całego świata piszą pochlebne recenzje o pobycie w naszym mieście! W rankingu, w którym Kraków znalazł się na 8. miejscu wyróżniono także: Porto (Portugalia), Moskwę (Rosja), Brighton (Wielka Brytania), Liverpool (Wielka Brytania), Granadę (Hiszpania), Funchal (Portugalia), Oia (Grecja), za Krakowem znalazły się Walencja (Hiszpania) i Kolonia (Niemcy).
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie otrzymało Certyfikat Jakości Biznesu "Przedsiębiorstwo Fair Play 2015" oraz "Platynowy Laur". Platynowy Laur jest wyróżnieniem przyznanym w związku z dziewięciokrotnie otrzymywanym tytułem "Przedsiębiorstwo Fair Play" oraz za wieloletni nieprzerwany udział w Programie, w którym krakowski MPEC SA uczestniczy już od 2007 roku. Organizatorem Programu Przedsiębiorstwo Fair Play jest Krajowa Izba Gospodarcza. Zaszczytny tytuł "Przedsiębiorstwo Fair Play 2015" i "Platynowy Laur" potwierdzają stosowanie w działalności przedsiębiorstwa zasad etyki biznesu, propagowanie działań proekologicznych i prospołecznych oraz niezwykle rzetelne wywiązywanie się ze swoich zobowiązań zarówno wobec klientów i dostawców jak też pracowników.
Miasto Kraków otrzymało tytuł „Samorząd od Serca”. Wyróżnienie zostało przyznane 20 listopada w Krakowie podczas uroczystej gali Heart Forum, będącej zwieńczeniem 3 lat ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na Życie”. Nasze miasto zostało uhonorowane za realizację programów zdrowotnych z zakresu edukacji i profilaktyki chorób układu krążenia. Organizator i eksperci kampanii wyróżnili w sumie 14 jednostek samorządowych. Akcja "Ciśnienie na życie" ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 300 000 badań przeprowadzonych w ramach kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego.
Urząd Miasta Krakowa otrzymał Poświadczenie Skutecznego Użytkownika CAF. Dokument ten jest certyfikatem potwierdzającym prawidłowe i metodyczne zastosowanie metody samooceny według modelu CAF (Common Assessment Framework), którą Krakowski magistrat z powodzeniem przeprowadza cyklicznie już od czterech lat. Decyzją jury do Krakowa trafił certyfikat z numerem 1 w Polsce! Wspólna Metoda Oceny (bo tak należy dokładnie tłumaczyć rozwinięcie angielskiego skrótu CAF) powstała w Europejskim Instytucie Administracji Publicznej. Od kilkunastu lat jest mocno promowana w administracji państw Unii Europejskiej jako model zarządzania jakością poprzez samoocenę, stworzenie i wdrożenie planów doskonalenia, a następnie ponowną samoocenę organizacji. Poświadczenie Skutecznego Użytkownika CAF z rąk Ministra Administracji i Cyfryzacji Andrzeja Halickiego odebrał osobiście Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Kraków zdobył I nagrodę w kategorii mobilność zrównoważona a także został laureatem wyróżnienia w kategorii efektywność energetyczna w Konkursie ECO-MIASTO 2015. Konkurs ECO-MIASTO jest organizowany przez Ambasadę Republiki Francuskiej w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii. Nagrody zostały wręczone na uroczystej gali zorganizowanej w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowym tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015 w kategorii mobilność zrównoważona Kraków otrzyma samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. W ubiegłorocznej edycji konkursu Kraków został zwycięzcą w kategorii gospodarka odpadami.
Miasto Kraków zostało laureatem w konkursie "Najlepsze zmiany przestrzeni publicznej - przegląd nagrodzonych projektów z okazji 25-lecia transformacji" organizowanym przez AMS oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Nagrody, którymi są kampanie reklamowe o charakterze regionalnym i lokalnym na nośnikach AMS, zostały przyznane w czterech kategoriach. W Kategorii "Przestrzeń zróżnicowana" jury uhonorowało projekt "Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema", nagrodzony w konkursie AMS "Meble miejskie" w 2008 r. Przewodnią ideą konkursu było wyróżnienie tych z pośród zrealizowanych przez samorządy i już wcześniej nagrodzonych projektów, które zasługują na miano najlepszych przekształceń przestrzeni publicznej w okresie transformacji.
Projekt Centrum Kongresowego ICE Kraków otrzymał wyróżnienie przyznane przez prestiżowe włoskie pismo architektoniczne THE PLAN. W konkursie „THE PLAN AWARDS 2015”, ICE Kraków zostało wyróżnione jako najlepszy projekt architektoniczny zrealizowany w ostatnich latach w kategorii „biznes”. O nagrody „THE PLAN AWARDS 2015” rywalizowały projekty z całego świata w kilkunastu kategoriach, m.in.: dom jednorodzinny, zabudowa mieszkaniowa, edukacja, zdrowie, kultura, produkcja, konserwacja, biznes, wnętrza. W każdej kategorii przyznano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie. Do konkursu zgłoszonych zostało kilkaset projektów, które były oceniane podczas prezentacji w Milano Congressi w Mediolanie przez międzynarodowe jury.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. To wyróżnienie przyznawane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji zostało wręczone podczas konferencji „Sprawne państwo. Samorząd Terytorialny 2020” odbywającej się na Uniwersytecie Ekonomicznym. Prezydent Krakowa znalazł się w gronie wybitnych samorządowców odznaczonych tym wyróżnieniem. W raz z nim Odznaki otrzymali także m. in. Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Kazimierz Barczyk. Odznaki wręczył Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki wraz z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową.
Plenery Film Spring Open, których współorganizatorem są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, otrzymały nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Program kształcenia profesjonalnego". Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Są one przyznawane od 2008 roku, a kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.
Kraków otrzymał tytuł Eksperta Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wyróżnienie przyznała Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej – organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Po raz kolejny nasze miasto zostało wyróżnione za wieloletnią realizację programów zdrowotnych i popularyzację profilaktyki grypy wśród mieszkańców. W ubiegłych latach Kraków otrzymał już tytuły: Lidera i Superlidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Kraków znalazł się wśród tych jednostek samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają rozwiązania promujące profilaktykę grypy wśród mieszkańców.
Spektakl teatralny Straży Miejskiej Miasta Krakowa, zatytułowany „Królestwo Zakręconego Czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach", otrzymał jedną z głównych nagród w konkursie „Słoneczniki 2015". Bajka – przygotowana i zagrana przez strażników z referatu profilaktyki zwyciężyła w kategorii SZTUKA WIZUALNA (myślenie obrazowe, przestrzenne, trójwymiarowe, wrażliwość artystyczna). Słoneczniki to konkurs portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. W Krakowie został przeprowadzony po raz piąty. Statuetki przyznawane są w sześciu kategoriach opartych na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera, a nominowane wydarzenia wskazują rodzice.
Kraków znalazł się na czwartym miejscu w rankingu Condé Nast Traveler na najbardziej przyjazne miasto na świecie. Wyprzedziło go Queenstown w Nowej Zelandii, Dublin oraz Sydney, które zajęło pierwsze miejsce. Condé Nast Traveler to luksusowy magazyn podróżniczy założony w 1987 roku przez Sir Harolda Evans'a. Jako założyciel i redaktor naczelny pisma, Evans ukłuł hasło: „Prawda w podróży", dając do zrozumienia, że gratisy branży turystycznej nie będą akceptowane w jego magazynie. Dalsze informacje na temat rankingu można znaleźć pod adresem: http://www.cntraveler.com/galleries/2015-08-14/the-2015-friendliest-and-unfriendliest-cities-in-the-world
Krakowskie muzea w czołówce rankingu magazynu BuzzFeed. Cztery krakowskie muzea znalazły się w czołówce placówek kulturalnych w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając nasze miasto. Na liście prestiżowego magazynu BuzzFeed widnieją: Muzeum Armii Krajowej, MOCAK, Fabryka Oscara Schindlera oraz Podziemia Rynku. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.buzzfeed.com
Krakow Convention Bureau jako pierwsze regionalne Biuro Kongresów otrzymało rekomendację Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej. Rekomendacja stanowi formalne potwierdzenie kompleksowych i profesjonalnych działań krakowskiego CVB. Celem programu rekomendacji jest usystematyzowanie funkcjonowania miejskich Convention Bureaux. Regionalne Biura Kongresów stanowią pierwszy kontakt dla poszukujących informacji na temat potencjału Konferencyjnego miasta i regionu, budując tym samym jego wizerunek. Certyfikat został przekazany na ręce Magdaleny Sroki, Zastępcy Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta.
Kraków zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu samorządów, przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Wyniki zostały ogłoszone podczas gali w Warszawie 13 lipca 2015 r. W rankingu Rzeczpospolitej polskie miasta były ocenianie w dwóch zasadniczych kategoriach. Pod uwagę brano sytuację finansową poszczególnych samorządów, a także sposób zarządzania. W tym roku Kraków okazał się wiceliderem w stawce największych polskich miast, zdobywając niemal 74 punkty. Najlepiej oceniony został Gdańsk (prawie 80 pkt.). Na podium znalazł się jeszcze Wrocław z 72 punktami. Nagrodę za drugie miejsce w rankingu samorządów Rzeczpospolitej odebrał w Warszawie Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.
Kraków znalazł się na 7. miejscu rankingu „Najlepszych miast na świecie na 2015”. Ranking został przygotowany przez prestiżowy magazyn podróżniczy Travel + Leisure. Travel + Leisure to jeden z najbardziej prestiżowych magazynów na świecie, zajmujący się tematyką podróży, turystyki i wypoczynku. Jest wydawany od 1934 roku i posiada 4 mln czytelników. Ankiety zostały wypełnione przez czytelników magazynu w okresie od listopada 2014 do marca 2015 roku. Kraków we wspomnianym rankingu wyprzedził takie miasta jak Barcelona, Jerozolima i Kapsztad. Czytelnicy magazynu, oceniając miasta brali pod uwagę atrakcje turystyczne, ofertę kulturalną i gastronomiczną, możliwość zrobienia zakupów, gościnność mieszkańców oraz… romantyczną atmosferę. Po raz drugi z rzędu na pierwszym miejscu rankingu znalazło się japońskie Kioto.
Użytkownicy popularnego amerykańskiego serwisu Buzzfeed uznali Kraków za "najbardziej niedocenione miejsce na świecie". Internauci podkreślali niezwykłą atmosferę Krakowa, jego bogactwo kulturowe i ofertę turystyczną zachwycając się przy tym jak przyjazne i bezpieczne jest nasze miasto. Kraków w rankingu zatytułowanym "23 wakacyjnych destynacji które musisz zobaczyć przed śmiercią" wyprzedził niezwykle malowniczy irlandzki Ring of Kerry, Lizbonę, widniejące na liście UNESCO wietnamskie Hội An czy też odwiecznego środkowoeuropejskiego rywala rankingowego - Pragę. Na liście "najbardziej niedocenionych miejsc" znalazły się również między innymi: norweskie fiordy, chorwacka Dalmacja, Medellin, kanadyjska Nowa Funlandia, Surinam oraz Azory.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie została laureatem organizowanego przez Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości w Katowicach konkursu o Znak Jakości "Przyjazny Urząd" w którym krakowska placówka konkurowała z urzędami i jednostkami sektora publicznego całej Polski. Wyróżnienie w I edycji tego konkursu zostało wręczone podczas uroczystej gali w pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie pod Warszawą. Znak Jakości "Przyjazny Urząd" przyznany Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie jest potwierdzeniem, iż instytucja ta charakteryzuje się najwyższymi standardami obsługi klienta.
Departament Marketingu Krakowskiego Biura Festiwalowego został wyróżniony przyznanym po raz pierwszy w historii Konkursu Grand Prix w kategorii Nagroda Zespołowa dla najlepszego zespołu marketingu minionego roku. Nagroda ta przyznane w ramach V edycji prestiżowego Konkursu Dyrektor Marketingu Roku 2014 została wręczona podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się 16 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. W konkursie wyróżnione zostały osobowości oraz zespoły marketingowe w Polsce, które osiągają ponadprzeciętne efekty niezależnie od wielkości budżetu czy lat doświadczenia. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, iż działania Departamentu Marketingu Krakowskiego Biura Festiwalowego promuje Kraków przez poprzez szereg imprez, festiwali, akcji ambientowych czyniąc to tak skutecznie, że Kraków jest najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym miastem Polski i w wielu światowych rankingach pojawia się w ścisłej czołówce.
Urząd Miasta Krakowa, MPO Kraków i Szkoła Podstawowa nr 129 zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu ekoLIDERZY województwa Małopolskiego. Wyróżnienia i nagrody zostały wręczone 15 czerwca podczas gali w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. W kategorii ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE za program "Od segregacji nie ma wakacji" nagrodzone zostało MPO Kraków. Organizowane przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa Dni Ziemi i towarzysząca im Krakowska Wystawa Ekologiczna wygrały w kategorii ekoWYDARZENIE. Nagrodę otrzymała też Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego. Organizatorem Konkursu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał I nagrodę w kategorii najlepsze działania samorządu gminnego, za działania podejmowane w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, polegające w szczególności na szybkim reagowaniu, mającym na celu przerwanie przemocy w rodzinie, niesieniu skutecznej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz mające na celu propagowanie właściwych postaw i reagowania w sytuacji przemocy w rodzinie. Była to VI edycja konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.
Kraków został wyróżniony godłem „Przyjazna Gmina” które zostało wręczone podczas konferencji „Biznes, samorząd, nauka a społeczna odpowiedzialność”. wręczono także wyróżnienia „Przyjazna Gmina” przyznawane przez Forum Biznesu Dziennika Gazety Prawnej. Organizatorzy konkursu podkreślali walory Krakowa jako miasta przyjaznego zarówno dla turystów i mieszkańców jak i dla biznesu, które potrafi skutecznie działać w dziedzinie ekologii będąc jednocześnie najważniejszym polskim ośrodkiem kulturalnym. Podczas konferencji nasze miasto chwalone było także za działania podejmowane na rzecz ekologii ze szczególnym uwzględnieniem walki ze smogiem.
9 czerwca 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się gala finałowa 3. edycji konkursu 3P, podczas której wręczono statuetki laureatom nagrody głównej. Wśród nagrodzonych przez Jury Konkursu przedsięwzięć realizowanych w formule PPP znalazł się zgłoszony przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projekt „Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Eisenberga w Krakowie”. Ceremonia wręczenia statuetek laureatom 3. edycji konkursu 3P odbyła się w Loży Platynowej Stadionu Narodowego. Statuetki wręczali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 2 im. Prof. Odona Bujwida w Krakowie został laureatem Nagrody Jakości Nauczania w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, którą krakowskiej placówce oświatowej przyznała Komisji Nagród SAPERE AUSO. Nagroda Jakości Nauczania została ustanowiona w celu uhonorowania placówek oświatowych, klubów sportowych i instytucji kultury, mających niezaprzeczalny dorobek wychowawczy w kształtowaniu nowego pokolenia Małopolan, posiadających wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą. Nagroda może być przyznana placówce oświatowej, klubowi lub stowarzyszeniu sportowemu, instytucji kultury i uczelni wyższej, posiadającym siedzibę i prowadzącym działalność na terenie Województwa Małopolskiego.
Miasto Kraków, Wawel oraz Ogród Doświadczeń zwyciężyły w finale ogólnopolskiego plebiscytu Top Atrakcje 2015, organizowanego przez portal PolskieSzlaki.pl. Kraków okazał się bezkonkurencyjny aż w 5 kategoriach. Top Atrakcje to plebiscyt najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce na dany rok. Odbyły się już 4 jego edycje. Atrakcje rywalizują w pięciu głównych kategoriach – Parki Rozrywki, Miasta i miejscowości, Zamki i pałace, Obiekty sakralne i Krajobrazy. Kraków okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Miasta i miejscowości i uzyskał aż 34 % głosów internautów, pokonując Wrocław, Zamość, Sandomierz i Sopot. Ogród Doświadczeń w Krakowie okazał się najlepszym polskim parkiem rozrywki pokonując m. in. Afrykarium we Wrocławiu. Internauci docenili również Wawel, który otrzymał 35% głosów internautów, o 10% więcej niż drugi Zamek cesarski w Poznaniu. Trzeci w rankingu był Zamek Czocha – 17%. Na drugim miejscu w kategorii Obiekty sakralne znalazła się Katedra na Wawelu (20%).
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski został honorowym laureatem nowej nagrody tygodnika Wprost jakim jest Złoty Klucz - przyznawany najbardziej atrakcyjnym polskim miastom i ich włodarzom. Nagroda stanowi wyraz uznania dla wysiłków władz miasta, które w sposób wzorcowy łączą dbałość o wielowiekowe dziedzictwo Krakowa z działaniami na rzecz rozwijania nowoczesnej metropolii. Wyróżnienie to zostało wręczone Prezydentowi Krakowa i zarazem gospodarzowi I Europejskiego Kongresu Samorządów podczas uroczystej Gali która odbyła się w ICE 4 maja 2015 r. Podczas uroczystości przedstawiciele tygodnika Wprost podkreślali iż ideą nowej nagrody jest docenienie tych Burmistrzów i Prezydentów, którzy potrafią wykorzystać atrybuty miast realizując nowoczesnego ośrodka miejskiego przyjaznych mieszkańcom i przyciągających turystów.
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zostało uhonorowane nagrodą Sybilla 2014 w kategorii wystaw przyrodniczych i technicznych w XXXVI Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Ta prestiżowa nagroda została przyznana za realizację projektu "Poszerzenie oferty Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema o nowe przestrzenie edukacji przyrodniczej" czyli GEO-GRÓDEK, ZAPACHOWO i LEM-BIRYNT. Pamiątkową statuetkę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Łodzi, organizowanej w ramach programu I Kongresu Muzealników Polskich. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów działający pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kraków zyskał najwyższą ocenę w grupie powiatów grodzkich w projekcie pod tytułem „Jawność obrad rad miejskich i powiatów w Polsce” realizowanym przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa od lutego 2014 r. Za naszym miastem uplasowały się Olsztyn i Katowice. Podstawowym przesłaniem projektu było identyfikowanie i szerokie promowanie dobrych praktyk w obszarze jawności funkcjonowania organów stanowiących. Szczegółowy raport dotyczący projektu dostępny jest na stronie internetowej: www.jawnoscsamorzadu.pl
Decyzją Zarządu Polskiego Radia S.A. Hejnaliści Krakowscy zostali uhonorowani jedną z najważniejszych nagród radiowych – Diamentowym Mikrofonem, przyznawanym wyjątkowym osobistościom współpracującym z Polskim Radiem. Nagrody te mają szczególny wymiar ponieważ w roku 2015 Polskie Radio świętuje 90-lecie swojego istnienia. 21 kwietnia 2015 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala jubileuszowa, na której wręczono nagrody Diamentowych Mikrofonów. Podczas tego wydarzenia jeden z Hejnalistów wykonał wraz z całą orkiestrą fragment hejnału.
Według raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce - Poland Meetings and Events Industry Report 2015" przedstawionego podczas Meetings Week Poland Kraków zajmuje 1 miejsce w Polsce pod względem ilości zorganizowanych spotkań biznesowych, takich jak konferencje, targi, wydarzenia korporacyjne i inne. W Małopolsce zgłoszone zostały 4202 spotkania, z czego aż 3976 odbyło się w naszym mieście. Przedstawione wyniki świadczą o mocnej pozycji Krakowa w branży spotkań oraz stale utrzymującej się tendencji wzrostowej. Osiągnięty wynik to ponad 21% wszystkich spotkań zorganizowanych w kraju. Tak jak i w zeszłym roku w Krakowie najwięcej odbyło się kongresów i konferencji – aż 2439. Stanowią one 61% tego typu spotkań w Polsce. Drugie pod względem ilości są wydarzenia korporacyjne – 748 (19%), następnie wydarzenia motywacyjne 673 (17%) oraz targi – 116 (3%).
Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta Magdalena Sroka zdobyła nagrodę w prestiżowym branżowym konkursie Meeting Planner Power Awards w kategorii OPEN, zaś Małgorzata Przygórska-Skowron, kierownik Krakow Convention Bureau, w kategorii Convention. Nagrodą wyróżniono także ICE Kraków - Congress Centre. Meeting Planner Power Awards to jeden z najważniejszych konkursów przemysłu spotkań w Polsce. Finałowa gala MP Power Awards odbyła się 20 marca w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Plebiscyt MP Power 12 promuje ludzi i organizacje, których siła przebicia ma znaczący wpływ na kształt i rozwój rynku spotkań w danym roku.
Krakowskie „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Na wyzwania – rozwiązania”. Celem konkursu „Na wyzwania – rozwiązania” było wyróżnienie tych samorządów, które reagując na zmiany, wyzwania czy problemy i wykorzystując swój lokalny potencjał, podjęły działania naprawcze oraz nowe inicjatywy w zakresie zarządzania oświatą. Zdaniem oceniających, krakowski projekt wyróżnił się na tle innych przedsięwzięć biorących udział w konkursie. „W ostatnich latach z powodów demograficznych i ekonomicznych zlikwidowanych zostało wiele szkół i placówek w całym kraju. Krakowskie przedsięwzięcie stanowi dobry przykład dla innych Gmin i pokazuje, że przy problemie restrukturyzacji sieci szkół jest możliwe wypracowanie rozwiązań przynoszących korzyści wszystkim zainteresowanym stronom" – czytamy w uzasadnieniu.
Tauron Arena Kraków oraz Centrum Kongresowe ICE otrzymały wyróżnienia specjalne w konkursie "Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce - Lider Małopolski 2014" organizowanym przez Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Przyznając ICE Kraków tytuł Lidera Małopolski 2014 za jedno z najbardziej prestiżowych i eksluzywnych centrów kongresowych Europy Kapituła konkursu podkreśliła że ICE Kraków spełnia najwyższe standardy europejskie i światowe wpływając na utrwalenie pozycji Krakowa jako ośrodka turystyki kongresowej. Tauron Kraków Arena otrzymała Tytuł Lider Małopolski 2014 jako największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy pozwalający na organizację w stolicy Małopolski imprez sportowych, tak sportowych jak i kulturalnych czy biznesowych.
Kraków od lat jest liderem outsourcingu. Na koniec ubiegłego roku w tej branży pod Wawelem działało prawie sto firm, w których pracuje 38 tysięcy osób. Wyjątkowy status Krakowa potwierdziła już trzecia gala CEE Outsourcing and Shared Services Awards 2015 zorganizowana 6 lutego, która wyłoniła doskonałości w branży. Kraków, kolejny raz z rzędu, otrzymał nagrodę Best City of the Year - Poland, czyli najlepszego ośrodka dla outsourcingu w Polsce w roku 2014. Jest to kolejne wyróżnienie przyznane naszemu miastu będące dowodem na to, że stolica Małopolski ma doskonały klimat do lokowania i rozwoju biznesu. Jury doceniło ugruntowaną już pozycję Krakowa, a także wspólne działania instytucji naukowych, okołobiznesowych oraz Miasta na rzecz budowania przyjaznego klimatu dla inwestycji.
Kraków znalazł się na pierwszym miejscu wśród miast najatrakcyjniejszych do zamieszkania według Poland Sotheby's International Realty. Informacje o rankingu zamieścił portal http://wyborcza.biz. Kraków oczywiście okazał się bezkonkurencyjny, kolejne miejsca zajęły: Trójmiasto, Wrocław, Warszawa, Bydgoszcz, Łódź, Toruń, Lublin, Kazimierz Dolny i Zakopane. Kraków ma być miejscem, w którym nie sposób się nudzić. Zdecydowanymi atutami naszego miasta mają być wg. autorów rankingu m.in.: liczne kawiarnie, restauracje, galerie, teatry, tworzące niezwykły nastrój "Magicznego Krakowa". Ponadto: "atrakcyjnie położony Kraków to również możliwość krótkich wypadów w pobliskie masywy Tatr lub wycieczek w skały Jury Krakowsko-Częstochowskiej".
Centrum Kongresowe ICE Kraków znalazło się na liście „Światowych Nowych Atrakcji Turystycznych”, które są warte odwiedzenia w tym roku. Ranking opublikował magazyn podróżniczy „Travel + Leisure”. Dziennikarze zwrócili uwagę na nowoczesną, efektową bryłę budynku, a same centrum określili jako „klasa światowa”. Poza Centrum Kongresowym ICE na liście „World’s Coolest New Tourist Attractions 2015” wydawanego w Stanach Zjednoczonych magazynu „Travel + Leisure” znalazły się między innymi: Goods Line w Sydney, Harvard Museum Extension w Cambridge, Shanghai Tower, Muzeum Jutra w Rio de Janeiro czy Galeria Narodowa w Singapur
Kraków utrzymał swoje 9. miejsce w najnowszym rankingu Tholons „Top 100 Outsourcing Destinations 2015” wśród 100 najlepszych destynacji dla outsourcingu na świecie. Tym samym stolica Małopolski pozostaje nieprzerwanie najlepszym miejscem w Europie dla lokowania tego typu inwestycji. Największą konkurencję dla Krakowa stanowią miasta azjatyckie. Warszawa znalazła się w trzeciej dziesiątce zestawienia, a Wrocław na pozycji 62. Świetna lokata Krakowa to potwierdzenie prowadzonej od lat polityki proinwestycyjnej oraz przyjętych standardów promocji gospodarczej. Obecnie w niemal 100 działających w Krakowie firmach zatrudnionych jest 38 tys. osób. Z Krakowa świadczone są usługi dla 94 krajów w 36 językach. Roczna sumaryczna wartość ekonomiczna tworzona przez sektor w Krakowie to 4 655 mln zł (źródło: ASPIRE Market Survey 2014).
Kraków po raz kolejny otrzymał Zoover Award - „The Best European City Trip 2015” - zdobywając najwyższą ocenę 8.00. Nasze miasto uplasowało się wyżej niż Sewilla, Wenecja, a także Barcelona, Praga i Rzym. Portal Zoover w sumie przeanalizował prawie 60 000 opinii dotyczących najbardziej popularnych europejskich miast. W opiniach wystawionych przez użytkowników Zoover brano pod uwagę m.in. takie kryteria jak: atmosfera, kultura, życie nocne i jakość hoteli. Kraków otrzymał najwyższą średnią ocenę: 8:80, w naszym mieście turyści najwyżej ocenili m.in. jego niepowtarzalną atmosferę. Na drugim miejscu znalazła się Sewilla z oceną 8.63 i Wenecja z oceną 8.60.