REGULAMIN PRZYZNAWANIA
STYPENDIÓW TWÓRCZYCH MIASTA KRAKOWA
§ 1.
Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, zwane dalej Stypendium, przyznawane jest w następujących dziedzinach:
1) muzyki;
2) sztuk scenicznych;
3) sztuk wizualnych;
4) filmu;
5) literatury;
6) zarządzania kulturą oraz organizacji i produkcji przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych;
7) intermediów, projektów interdyscyplinarnych i z wykorzystaniem nowych technologii;
8) opieki nad zabytkami.
§ 2.
Stypendium jest przyznawane artystom, twórcom oraz menadżerom kultury działającym w zakresie upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, którzy nie przekroczyli, do ostatniego dnia roku złożenia wniosku, trzydziestego piątego roku życia (w dziedzinach: architektura i film) lub trzydziestego roku życia (w pozostałych dziedzinach) z przeznaczeniem na realizację projektu artystycznego lub podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej.
§ 3.
Stypendium może być przeznaczone na wspólną realizację projektu artystycznego przez więcej niż jedną osobę.
§ 4.
1. Wnioski o przyznawanie Stypendium mogą składać osoby fizyczne – kandydaci do otrzymania Stypendium, a w przypadku osób niepełnoletnich - ich opiekunowie prawni.
2. Wniosek o przyznanie Stypendium powinien zawierać informacje na temat dorobku artystycznego oraz wykształceniu kandydata, wskazywać dziedzinę, w której ma być przyznane stypendium, zawierać program stypendialny obejmujący cel, na który ma być przeznaczone stypendium, plan realizacji programu stypendialnego/kierunek i program kształcenia oraz termin jego zakończenia.
3. Wniosek o przyznanie Stypendium wraz z załącznikami określonymi w § 5 należy złożyć w Kancelarii Magistratu Urzędu Miasta Krakowa, Plac Wszystkich 3-4 lub przesłać drogą pocztową na adres wydziału właściwego ds. kultury Urzędu Miasta Krakowa, z dopiskiem na kopercie „Stypendium Twórcze Miasta Krakowa”.
4. Termin składania wniosków będzie corocznie ogłaszany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa oraz na tablicach informacyjnych Wydziału właściwego ds. kultury.
5. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą, o dochowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
§ 5.
Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:
1) dokumentacja twórczości, wydruki, kserokopie do maksymalnej objętości 20 stron formatu A4, płyty CD i DVD;
2) Kopia dyplomu ukończenia uczelni lub szkoły artystycznej/zaświadczenie
o ukończeniu studiów/ zaświadczenie o byciu uczniem/studentem – w przypadku absolwentów i uczniów/ studentów szkół i uczelni artystycznych;
3) Rekomendacja opiekuna artystycznego, dyrektora instytucji kultury, związku twórczego lub innej organizacji z oceną projektu stypendialnego pod względem merytorycznym;
4) Dodatkowa opinia ze szkoły/ uczelni - w przypadku studentów i uczniów;
5) Zdjęcie;
6) Oświadczenie składane dla celów podatkowych.
§ 6.
1.Wnioski niekompletne, wypełnione nieprawidłowo i nieczytelne, niepodpisane lub złożone po terminie uznaje się za niespełniające wymogów formalnych.
2. Dopuszcza się możliwość uzupełnienia i korekty wniosku przed upływem terminu określonego w § 4 ust. 4, bądź na wezwanie Prezydenta Miasta Krakowa do uzupełniania/skorygowania wniosku.
§ 7.
Wstępnej oceny formalnej wniosków dokonują pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
§ 8.
Opiniowanie wniosków pod względem merytorycznym Prezydent Miasta Krakowa może powierzyć powoływanej przez siebie Komisji ds. Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
§ 9.
Przyznanie Stypendium Twórczego Miasta Krakowa następuje w drodze zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa.
§ 10.
Informacje o przyznanych przez Prezydenta Miasta Krakowa stypendiach podaje się do wiadomości publicznej na stronie internetowej www.bip.krakow.pl, wwww.krakow.pl oraz na tablicach ogłoszeń wydziału właściwego ds. kultury Urzędu Miasta Krakowa.
§ 11.
Stypendium wypłacane jest na podstawie umowy stypendialnej zawieranej pomiędzy Gminą Miejską Kraków-Urzędem Miasta Krakowa i Stypendystą.
§ 12.
1. Stypendysta jest zobowiązany do:
1) wykorzystania Stypendium na cele określone we wniosku;
2) przedstawienia, na żądanie Fundatora, bieżącej informacji o sposobie wykorzystywania Stypendium;
3) przedstawienia sprawozdania końcowego z realizacji Stypendium.
2. Stypendysta, który nie wywiązał się z zobowiązań określonych w ust. 1 traci prawo ubiegania się o kolejne Stypendium w okresie następnych 3 lat.
§ 13.
1. Stypendysta zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z realizacji Stypendium w terminie określonym w umowie.
2. W uzasadnionych wypadkach Stypendysta może ubiegać się o przedłużenie terminu wykonania zobowiązania określonych w ust. 1.
3. Sprawozdanie z realizacji Stypendium należy złożyć w Kancelarii Magistratu Urzędu Miasta Krakowa, Plac Wszystkich 3-4 lub przesłać drogą pocztową na adres Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 11, 31-004 Kraków.
4. W przypadku sprawozdań nadesłanych pocztą, o dochowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
5. Sprawozdania z realizacji Stypendiów zatwierdza Prezydent Miasta Krakowa.
6. W przypadku powołania Komisji, o której mowa w § 8 podstawą do zatwierdzenia sprawozdania jest merytoryczna ocena sprawozdania przez Komisję.