Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym mogą występować przejściowe problemy w działaniu telefonów Wydziału, w tym infolinii (12 61-69-109).
W ostatnich dniach Centrum Obsługi Informatycznej przeprowadziło planowaną zmianę operatora telekomunikacyjnego w zakresie telefonii stacjonarnej. Obecnie trwają techniczne prace wdrożeniowe.
Za utrudnienia przepraszamy
Kierownik Referatu Konrad Kuźma
31-541 Kraków ,al. Powstania Warszawskiego 10
telefon: 12 616 9354, fax 12 616 9353, boks 83A
Kontakt e-mail: www.bip.krakow.pl/idz
Twoją sprawę załatwią:
Godziny przyjęć: poniedziałek - piątek 7:40 do 15:00
Jeśli chcesz zawiesić na okres przekraczający 6 miesięcy wykonywanie przewozu osób taksówką to musisz poinformować o tym nasz urząd i zdeponować na ten czas licencję oraz wypis/y.
W krótkim piśmie poinformuj nas o:
Całość włóż do koperty opisz ją i wyślij na adres:
Urząd Miasta Krakowa Referat Transportu i Działalności Regulowanej,
al. Powstania Warszawskiego 10, 31-541 Kraków
Jeśli chcesz zawiesić wykonywanie przewozu osób taksówką na okres nieprzekraczający 6 miesięcy nie musisz nas o tym informować.
Zgłoszenie do nas zawieszenia wykonywania przewozu osób taksówką nie jest tożsame z zawieszeniem działalności gospodarczej.
W tym celu kontaktuj się z:
Punktem Obsługi Przedsiębiorcy UMK, ul. Wielicka 28a, 30-552 Kraków
tel. 12 61 65 600, 12 61 65 601, 12 61 65 619
Adres strony, na której znajdziesz wszystkie informacje: https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&mmi=479
Jeśli jesteś kierowcą taksówki i upłynął termin twoich badań lekarskich lub psychologicznych to nadal zachowują one swoją ważność. Pamiętaj jednak, że musisz wykonać nowe badania przed
upływem 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Jeśli skończył Ci się termin legalizacji taksometru, a wykonujesz przewóz osób taksówką to powinieneś posiadać decyzję odraczającą termin legalizacji przyrządu.
Decyzję tą wydaje Okręgowy Urząd Miar. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdziesz na stronie OUM.
INFORMACJA Z KRAJOWEGO REJESTRU KARNEGO:
Jeżeli posiadasz informację o niekaralności w formie elektronicznej to do wniosku o udzielenie licencji dołącz płytę CD lub pendrive (powinny się na nich znaleźć pliki z rozszerzeniami: .xml, .xades, .pdf).
- Zobacz jak poprawnie oznakować taksówkę [TUTAJ]
- Informator dla pasażerów taksówki [TUTAJ]
1) Od dnia 28 lipca 2009 r. obowiazuje uchwała Nr LXXVI/977/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 17 czerwca 2009 r. w sprawie stref taryfowych dla taksówek oraz ustalenia cen urzędowych o charakterze maksymalnym za przewozy taksówkami osobowymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków (Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego Nr 407, poz. 2951), która wprowadza: 1/ dwie strefy taryfowe, tj.:
2) Maksymalne urzędowe ceny w granicach administracyjnych miasta:
3) Taksówkarze mogą indywidualnie określać poszczególne opłaty, pod warunkiem nie przekroczenia ich wysokości określonych w tej uchwale.
4) Wraz z wejściem w życie ww. uchwały należy w cenniku opłat uszczegółowić poszczególne opłaty taryfowe, poprzez zdefiniowanie ich odpowiednio określeniem „strefa I" lub strefa II", wg wzoru znajdującego się w poniższych "Materiałach pomocniczych".
5) Ponadto od dnia 30 kwietnia 2009 r. obowiązują znowelizowane "Przepisy porządkowe dla przewozu osób i bagażu taksówkami osobowymi", zgodnie z którymi w przypadku przebiegu zamówionego przewózu przez dwie strefy taryfowe taksówkarz ma obowiązek, przed włączeniem taksometru, uprzedzić o ich granicach, a w czasie przejazdu z chwilą przełączenia taksometru na wyższą taryfę poinformować o tym pasażera. Jeżeli jednak rozpoczęcie i zakończenie przewozu następuje w tej samej strefie taryfowej, kierowca musi, pomimo częściowego przejazdu w innej strefie, zastosować tylko jedną taryfę. Także w przypadku, gdy w czasie jazdy taksówką następuje zmiana taryfy dziennej na nocną lub odwrotnie, kierowca powinien poinformować o tym pasażera z chwilą przełączenia taksometru.
W związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2020 r. egzaminy nie są przeprowadzane.
1) Przewóz drogowy taksówką:
Inne wnioski dotyczące udzielonej licencji TAXI:
2) Transport osób/rzeczy:
3) Transport niezarobkowy na potrzeby własne: