Uzasadnieniedo uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Panu Profesorowi Jerzemu Buzkowi:
„Pan prof. Jerzy Buzek – wybitna postać naszego kraju, były Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego był orędownikiem rozbudowy infrastruktury badawczej i lokalowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z ogromnym zapałem i wielkim osobistym zaangażowaniem włączył się w realizację idei budowy III Kampusu UJ. W 1998 r. rząd Jerzego Buzka ujął budowę III Kampusu w projekcie budżetu na 1999 r. z przedłużeniem na lata 2000-2001, dzięki czemu Sejm RP wprowadził budowę Kampusu na listę inwestycji centralnych. Rząd przyjął Program Wieloletni „Budowa Kampusu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Projekt specjalnej ustawy w sprawie programu został poddany pod obrady parlamentu jako „pilny” i został uchwalony przez Sejm 23 maja 2001 r. Była to największa inwestycja w obiekty publiczne w historii Krakowa i Małopolski, przekraczająca w sumie 1 miliard zł. W jej wyniku w Uniwersytecie Jagiellońskim przybyło dwa i pół razy więcej obiektów aniżeli w całych jego dziejach. Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego zmieniła radykalnie nie tylko perspektywy Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale wpłynęła również na szybki rozwój Krakowskiego Parku Technologicznego. Dzięki tej decyzji, obok budynków wydziałów przyrodniczych oraz zarządzania Uniwersytetu, powstały w Pychowicach budynki firm zajmujących się zaawansowanymi technologiami oraz transferem wysokich technologii do przemysłu. Inwestycje związane z Kampusem przyczyniły się do powstania w Krakowie wielu nowych miejsc pracy związanych z nowoczesnymi technologiami.
Niełatwa, bowiem kontestowana przez niektórych polityków spoza Krakowa, decyzja o przyznaniu przez Sejm RP Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, a więc pośrednio i naszemu miastu, olbrzymich środków finansowych jest znakomitym uzasadnieniem wniosku o przyznanie Panu Profesorowi Jerzemu Buzkowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
Dla Krakowa i Małopolski ważny jest również sukces, jakim było utworzenie, przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Uniwersytet Jagielloński, przy wybitnym udziale prof. Jerzego Buzka w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT)-– pierwszego ogólnopolskiego Węzła Wiedzy i Innowacji CC PolandPlus z siedzibą w Krakowie – największego i jedynego w Polsce oraz jednego z pięciu w Europie – projektu badawczego wartości co najmniej 2 miliardy euro, odpowiedzialnego za badania nad czystymi technologiami węglowymi. Gdyby nie osobiste zaangażowanie Pana prof. Jerzego Buzka, wówczas Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w rozwój badań naukowych w naszym mieście, sukces ten byłby trudny do osiągnięcia.
Należy również docenić reformy Rządu Jerzego Buzka, w tym cztery fundamentalne: zdrowia, edukacji, systemu emerytalnego i samorządową – powołującą samorządowe powiaty i województwa. W okresie urzędowania Jerzego Buzka na stanowisku Premiera uchwalono ponad 400 ustaw oraz przygotowane zostały stanowiska negocjacyjne Polski z Unią Europejską we wszystkich 29 obszarach traktatowych, z czego zakończono negocjacje z Unią w 19 obszarach. Jerzy Buzek był Premierem, który realizował misję reformowania państwa i dostosowania do funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej i NATO.
W 2004 r. Jerzy Buzek został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2006 roku został wybrany przez prestiżowy The Parliament Magazine „Eurodeputowanym Roku” za zasługi w dziedzinie wspierania badań naukowych i technologii. Również w 2006 r. uznany został za najbardziej pracowitego europosła w kategorii „badania i technologia”, a w 2013 r. w kategorii „energia”. Osobowość i kompetencje Jerzego Buzka, wsparte wcześniejszym doświadczeniem w czasie sprawowania funkcji premiera polskiego rządu i podczas działalności opozycyjnej sprawiły, że 14 lipca 2009 r. został wybrany na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Profesor Jerzy Buzek jest od lat wielkim zwolennikiem rozwoju współpracy Małopolski i Śląska, promując opracowanie i wdrożenie Strategii dla Polski Południowej.
Profesor Jerzy Buzek angażuje się także w działalność społeczną, czego przykładem jest utworzenie wraz z Janem Nowakiem-Jeziorańskim w Krakowie Fundacji Pro Publico Bono, która promuje społeczeństwo obywatelskie w kontekście inicjatyw europejskich" .