Termin ten przyjął się dla określania różnych form wsparcia finansowego i pozafinansowego udzielanego przez Gminę Miejską Kraków na realizację projektów artystycznych i kulturalnych, a także - wynikającego z ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - mecenatu nad miejskimi instytucjami kultury, przyznawania nagród i stypendiów osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Mecenat Kulturalny Miasta Krakowa dotyczący finansowania lub dofinansowania przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych jest realizowany w formie otwartego konkursu ofert na zadania publiczne w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Preferencjami mecenatu objęte są wysokiej rangi projekty o charakterze festiwalowym (kilkadziesiąt w skali roku) oraz wiele innych mniejszych projektów, które promują działalność krakowskich twórców i wzbogacają ofertę kulturalną miasta: koncerty, spektakle, wystawy, festiwale, przeglądy, prezentacje, konkursy, plenery, warsztaty, konferencje, imprezy filmowe, wydawnictwa i działania interdyscyplinarne.
Otwarte konkursy ofert w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ogłaszane są zgodnie z przepisami ww. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz na podstawie obowiązującego w danym roku rocznego programu współpracy samorządu miasta Krakowa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
W konkursie mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ww. ustawy, prowadzące nieodpłatną i/lub odpłatną działalność pożytku publicznego w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Do roku 2005 konkursy realizowane były w oparciu o zasady ustalane uchwałami Rady Miasta Krakowa: z roku 1994 w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Dofinansowań” oraz z roku 2000 w sprawie ustalenia głównych celów wydatkowania środków z budżetu Miasta w formie dotacji na zadania publiczne w dziedzinie kultury.
Zobacz więcej: Otwarte konkursy ofert na zadania publiczne w dziedziny kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
Dotacje udzielane z pominięciem otwarte konkursu ofert, przyznawane zgodnie z art. 19a ww. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na wniosek organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ww. ustawy (inne uprawnione podmioty).Kwota dofinansowania lub finansowania takiego zadania nie może przekroczyć 10 000 złotych, a termin realizacji zadania nie może być dłuższy niż 90 dni.
Dotacje dla państwowych instytucji kultury udzielane są na zasadach określonych Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2007 r. Nr 120, poz. 821).
O dotację z budżetu Miasta Krakowa mogą ubiegać się instytucje kultury podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwowe instytucje kultury), które mają siedzibę na obszarze działania Gminy Miejskiej Kraków i prowadzą działalność na jej terenie.
Zobacz więcej: Dotacje dla państwowych instytucji kultury
Program mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury – galerie sztuki, umożliwia bezprzetargowy najem lokali użytkowych w budynkach komunalnych podmiotom prowadzącym galerie sztuki. Działalność galerii sztuki współczesnej to często jedyne źródło utrzymania dla licznego grona krakowskich artystów. Brak mecenatu ze strony Miasta wiązałby się z likwidacją istniejących już uznanych galerii sztuki, a tym samym likwidacją miejsc eksponujących i pośredniczących w sprzedaży dzieł sztuki pomiędzy artystą i nabywcą.
Zobacz więcej: Program mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury – galerie sztuki.
Program mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury – pracownie twórcze ma na celu tworzenie materialnych i instytucjonalnych warunków dla rozwoju kultury. Gmina Miejska Kraków może udzielać pomocy twórcom poprzez wynajem pracowni twórczych, tj. lokali do prowadzenia działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, służących wyłącznie do wytwarzania i przechowywania dzieł artystycznych, stanowiących dobra kultury, których powstaniu towarzyszy konieczność stosowania specjalistycznej technologii oraz warsztatu pracy. Prawo do najmu pracowni twórczej posiadają absolwenci uczelni artystycznych, członkowie związków i stowarzyszeń twórczych, a także twórcy nieprofesjonalni rekomendowani przez odpowiednie środowiska twórcze. Opiniowanie wniosków o przydział pracowni twórczej przez Komisję ds. Pracowni Twórczych odbywa się wyłącznie w przypadku posiadania przez Gminę wolnego lokalu do wynajęcia z przeznaczeniem na pracownię twórczą.
Zobacz więcej: Program mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury – pracownie twórcze.