Nagroda Literacka Miasta Krakowa pn. „Nagroda im. Józefa Konrada Korzeniowskiego”, zwana Nagrodą Conrada, to wyróżnienie i promocja debiutów literackich w kategorii „proza polska".
Nagroda Conrada jest przyznawana corocznie w kategorii debiut literacki minionego roku (za książkę debiutancką uznaje się pierwszą, samodzielną i indywidualną publikację literacką autora w formie drukowanej z nadanym numerem ISBN).
Idea tego wyróżnienia jest wyjątkowa w skali Polski i Europy. Jest to bowiem nagroda dla pisarek i pisarzy, którzy odnieśli już sukces wydawniczy (mają na swym koncie debiut), ale walczą o swoją pozycję na literackiej scenie. Wstępną selekcję książek przeprowadza kapituła, w skład której wchodzą cieszący się autorytetem krytycy oraz literaturoznawcy. O tym, komu przypadnie nagroda, współdecydują sami czytelnicy.
Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków. Partnerami strategicznymi Nagrody są: Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Nagrodę Conrada stanowią:
Prawo do zgłaszania książek do Nagrody Conrada mają: autorzy, krytycy literaccy, wydawnictwa oraz członkowie kapituły Nagrody Conrada. Wnioski mogą zgłaszać także czytelnicy za pośrednictwem wydawców. W zgłoszeniu powinien być podany: tytuł książki, autor, wydawnictwo, rok wydania oraz numer ISBN.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa co roku 30 kwietnia.
W 2024 roku książki należy przesyłać na adres:
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Miasta Krakowa
ul. Krzyża 1
31-028 Kraków
z dopiskiem: NAGRODA CONRADA
Wersję elektroniczną należy przesłać na adres: nagroda.conrada@um.krakow.pl
Więcej informacji zob.: Uchwała NR LXXX_2268_22 z 16 marca 2022 i Regulamin Nagrody (załącznik do ww. uchwały) oraz pod tel.: 12 6161917
Konkurs składa się z 4 etapów:
W przypadku jednakowej liczby głosów uzyskanych w drodze głosowania nagroda pieniężna zostanie proporcjonalnie podzielona pomiędzy zwycięzców. Z udziału w konkursie wyklucza się książki, których autorami lub współautorami są członkowie kapituły lub osoby zatrudnione przez Organizatorów i Partnerów Nagrody Conrada.
Wnioski o przyznanie Nagrody Conrada rozpatruje i opiniuje kapituła konkursu Nagrody Literackiej Miasta Krakowa pn. „Nagroda im. Józefa Konrada Korzeniowskiego”. Kapituła Konkursu składa się z 8 osób, w tym z Sekretarza konkursu wskazanego przez Organizatora oraz po jednym przedstawicielu wskazanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego. Przewodniczącego oraz pozostałych członków kapituły powołuje na trzyletnią kadencję Prezydent Miasta Krakowa.
Uroczyste wręczenie nagrody odbywa się corocznie w październiku podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Conrada, ostatniego dnia Festiwalu Conrada.
LAUREACI KONKURSU
(autorzy, nagrodzone tytuły oraz ich wydawcy)
2023 - Urszula Honek, "Białe noce" (Wydawnictwo Czarne)
2022 - Paulina Siegień, "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu" (Wydawnictwo Czarne)
2021 - Elżbieta Łapczyńska nagrodzona za „Bestiariusz nowohucki" (Stronie Śląskie)
2020 - Dorota Kotas nagrodzona za książkę „Pustostany” (Niebieska studnia)
2019 - Olga Hund nagrodzona za książkę „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art)
2018 - Weronika Gogola nagrodzona za książkę „Po trochu” (Książkowe Klimaty)
2017 - Anna Cieplak nagrodzona za książkę "Ma być czysto" (Krytyka Polityczna)
2016 - Żanna Słoniowska nagrodzona za książkę „Dom z witrażem” (Znak Literanova )
2015 - Liliana Hermetz nagrodzona za powieść „Alicyjka” (Nisza)
Zobacz więcej: Festival Conrada - Nagroda Conrada