Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa w ramach realizowanych działań prowadzi tzw. Bank Zamian.
Jest to rodzaj skrzynki kontaktowej, umożliwiającej przekazywanie informacji pomiędzy osobami, które wyrażą chęć zamiany zajmowanego lokalu na inny. Korzystanie z Banku Zamian jest bezpłatne i zapewnia dostęp do szczegółowych danych osobowych (wielkość mieszkania, struktura, adres, telefon kontaktowy) ewentualnych kontrahentów zamiany.
Ogłoszenia w ramach działań Banku Zamian (ważne jeden rok od daty ich wpływu) są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz są dostępne w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa. Dane adresowe i telefoniczne wybranej oferty będą udostępnione dopiero po złożeniu swojej oferty i osobistym zgłoszeniu się w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa, Rynek Podgórski 1 .
Urząd Miasta Krakowa pośredniczy przy przeprowadzeniu dobrowolnej zamiany, w sytuacji gdy co najmniej jeden z kontrahentów jest najemcą lokalu znajdującego się w gminnym zasobie. Drugim kontrahentem może być dowolna osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu (może to być również np. własność lokalu, spółdzielcze prawo do lokalu, najem w TBS-ie).
Do skorzystania z Banku Zamian zapraszamy szczególnie osoby zajmujące zadłużone lokale komunalne lub które utraciły tytuł prawny wskutek zadłużenia za opłaty związane z korzystaniem z lokalu lub posiadają prawomocny wyrok eksmisyjny z przyznaniem prawa do lokalu socjalnego z zasobu GMK w związku z nowymi możliwościami zamiany dobrowolnej, które będzie dawać znowelizowane prawo miejscowe.
Umożliwia ono publikowanie danych dotyczących istniejącego zadłużenia (po uzyskaniu na to zgody osób zadłużonych) wraz z możliwością „przywrócenia” tytułów prawnych osobom, którym w gminnym zasobie wypowiedziano umowę najmu lub którzy posiadają prawomocny wyrok eksmisyjny. „Przywrócenie” tytułu prawnego będzie następować jednak dopiero po spłacie całości zadłużenia oraz kosztów sądowych bezpośrednio na mieszkanie kontrahenta a więc pominięty zostanie etap przywrócenia tytułu prawnego na zadłużone mieszkanie.
Wprowadzony zostanie również rachunek powierniczy, który zagwarantuje osobie spłacającej zadłużenie, iż w przypadku rezygnacji kontrahenta zamiany zostaną jej zwrócone wpłacone pieniądze.
Przeprowadzenie dobrowolnej zamiany pozwoli osobom zadłużonym na:
Ceną za to byłaby zamiana na lokal mniejszy i w innej lokalizacji. Lokal mniejszy jest jednak zwykle dużo tańszy w dalszym utrzymaniu.
W przypadku chęci korzystania z Banku Zamian należy wypełnić formalny druk oferty dostępny w Punkcie Obsługi Mieszkańców Wydziału Mieszkalnictwa lub na podanej wyżej stronie internetowej.
Dodatkowe informacje dotyczące dobrowolnych zamian można uzyskać w siedzibie Referatu Pomocy Mieszkaniowej Wydziału Mieszkalnictwa (pok. 32 , tel. 12 616 8224 ) lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.