Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. w Krakowie zostało laureatem Nagrody Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan „Małopolski Dąb” w kategorii „Przedsiębiorcy”. Celem nagrody „Małopolski Dąb” jest uhonorowanie osób oraz przedsiębiorstw działających na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, a także wyróżnienie instytucji lub osobistości życia publicznego, które wniosły szczególny wkład w rozwój gospodarczy małopolski. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: „Przedsiębiorcy” oraz „Instytucje, organizacje, osobowość życia publicznego”.
Kraków jako jedyne polskie miasto trafiło do zestawienia przygotowanego przez BBC, w którym porównano koszty poruszania się po miastach rowerem i transportem zbiorowym. Do zestawienia trafiło 12 miast na całym świecie. Dziennikarze z jednej strony porównali koszt zakupu nowego roweru średniej klasy wraz z wyposażeniem, z drugiej – koszt biletu miesięcznego na komunikację miejską. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajął Kraków, w którym cena biletu miesięcznego jest bardzo niska, a cena nowych rowerów stosunkowo wysoka. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się Londyn i Nowy Jork. W obu miastach zaważyła o tym wysoka cena biletów miesięcznych.
Kraków i jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym zostały wyróżnione przez brytyjski dziennik „The Guardian" jako jedno z najciekawszych europejskich miejsc, które można odwiedzić w czasie zimowych ferii świątecznych. To już kolejny raz, kiedy krakowskie zimowe i świąteczne atrakcje są polecane przez zagraniczne, opiniotwórcze media (poprzednio uczyniły to Newsweek i CNN). Nasze miasto znalazło się w dobrym towarzystwie innych, europejskich miejsc, które warto odwiedzić zimą jak m.in. Wiedeń, Zurych, Monachium, Oslo czy Gandawa.
Kraków otrzymał tytuł „Samorząd od Serca”. Wyróżnienie zostało przyznane 8 grudnia w Warszawie podczas konferencji "Sercowe Warsztaty". Nasze miasto zostało uhonorowane za realizację programów zdrowotnych z zakresu edukacji i profilaktyki chorób układu krążenia. W tym roku organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” w ramach której organizowany jest konkurs „Samorząd od Serca” zdecydowali się wyróżnić 17 samorządów. To już druga edycja konkursu.
W rankingu CNN - zestawienie 10 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie - znalazły się targi organizowane na Rynku Głównym w Krakowie. Jest to jedyne polskie miasto jakie zostało uwzględnione w rankingu prestiżowej amerykańskiej agencji. "Zwykle w grudniu w Krakowie pada śnieg, co czyni krakowskie targi bardziej magicznymi niż w innych miastach w Europie Zachodniej" - ocenia CNN. Tradycyjnie w krakowskich Targach Bożonarodzeniowych biorą udział przedstawiciele zagranicznych miast partnerskich. W zestawieniu znalazły się słynne, tradycyjne jarmarki świąteczne w Wiedniu, Strasburgu, Montrealu, Pradze, Florencji, Berlinie czy Birmingham.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie otrzymało, kolejny rok z rzędu, Certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play 2016r." Organizatorem Programu Przedsiębiorstwo Fair Play jest Krajowa Izba Gospodarcza. Zaszczytny tytuł ,,Przedsiębiorstwo Fair Play 2016” oraz otrzymana Platynowa Statuetka potwierdzają stosowanie w działalności MPEC SA zasad etyki biznesu, propagowanie działań proekologicznych i prospołecznych oraz rzetelne wywiązywanie się z zobowiązań zarówno wobec klientów, dostawców jak i pracowników.
Kraków po raz kolejny został doceniony prze jury konkursu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji w RP. Wyróżnienie w kategorii „Gospodarka wodna” zostało przyznano Krakowowi jako miastu powyżej 100 tys. mieszkańców za zrealizowanie projektu pn. „Energetycznie Pasywnej Oczyszczalni Ścieków”. Jury oceniało miasta pod kątem ochrony dostępnych ujęć wody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycji w rozbudowę systemów wodno-ściekowych i wodociągowych oraz działań prowadzących do zmniejszenia strat wody w sieciach wodociągowych.Konkurs ECO-MIASTO adresowany jest do samorządów lokalnych, na których spoczywa obowiązek wdrażania przyjaznych środowisku rozwiązań w polskich miastach i gminach.
Kraków zajął wysokie, 8. miejsce w zestawieniu 100. najlepszych miast na weekendowy wypad w Europie w 2017 roku. Ranking przygotowały dwa serwisy, przez które można znaleźć bilety na samolot, pociąg czy autobus, oraz miejsca noclegowe: HomeToGo i GoEuro.pl. Kraków, zdaniem twórców rankingu zasługuje na szczególną uwagę ze względu na szeroką ofertę kulturalną, zwłaszcza muzealną. Muzeum Podziemne, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, żydowska dzielnica Kazimierz to obok Rynku Głównego i Wawelu żelazne punkty programu zwiedzania miasta. Wyjątkowe wrażenie na turystach robi relatywnie nowy obiekt – kładka o. Bernatka, który łączy Kazimierz z Pogórzem. W rankingu zwyciężyła Barcelona.
Kraków znalazł się w rankingu 13. najciekawszych miast na świecie znajdujących się poza utartym, turystycznym szlakiem. Ranking przygotował portal Howitravel http://www.howitravel.co/off-the-beaten-path-destinations/ a nasze miasto znalazło się w nim na 9. miejscu. Kraków wyprzedziły takie miasta jak La Paz w Meksyku, Castelsardo we Włoszech czy Palma De Mallorca. Zwycięzcą jest Hacelock w Nowej Zelandii. Twórcy rankingu zaznaczają że Kraków, historyczna stolica Polski, miasto królów i legend to niezwykłe miasto. Perła architektury renesansowej z zamkiem i katedrą na Wawelu zachwyci każdego.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu otrzymał dyplom Lidera Miejskich Innowacji. Otrzymana 20 października nagroda jest już kolejnym wyróżnieniem dla tej miejskiej jednostki. Celem inicjatywy jest pokazanie dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań, wpisujących się w ideę inteligentnego miasta (Smart City). Do konkursu zostało zgłoszonych 20 projektów z całej Polski. ZIKiT zgłosił 2 projekty dotyczące oświetlenia. Są to: „SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne” oraz ISE – pilotażowy projekt modernizacji oświetlenia ulicznego wraz z rozbudową warstwy telemetrycznej i stworzeniem systemu sterowania realizowany jest wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Oba projekty uzyskały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Kraków został nagrodzony w XVII edycji konkursu o Puchar Recyklingu, organizowanego przez miesięcznik „Przegląd Komunalny”. Miasto zdobyło nagrodę „Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich” w kategorii „Gmina Recyklingu” oraz wyróżnienie w konkursie „Bioodpady”. W konkursie wzięły udział urzędy gmin, starostwa powiatowe, związki i porozumienia międzygminne, zakłady gospodarki komunalnej, sortownie, regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, szkoły, organizacje ekologiczne, Parki Narodowe i Krajobrazowe oraz centra edukacji ekologicznej.Wręczenie nagród odbyło się 11 października podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich POL-ECO-SYSTEM na Gali XX Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.
Centrum Kongresowego ICE Kraków otrzymało 26 września 2016 roku, prestiżowy tytuł „Lidera dostępności”. Instytucja została nagrodzona za najlepszą politykę prowadzoną na rzecz grup wykluczonych. Nagrodę odebrała z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków Izabela Helbin. Organizatorem Konkursu „Lider Dostępności”, odbywającego się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest Fundacja Integracja, a współorganizatorem Towarzystwo Urbanistów Polskich. Kapituła kierowała się kryteriami uwzględniającymi zakres zastosowania rozwiązań ułatwiających dostęp dla osób z niepełnosprawnością, ich przydatność dla promowania najlepszych praktyk w tym zakresie oraz oryginalność rozwiązań, a także ich kompleksowość. Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator Centrum Kongresowego ICE Kraków czynnie wdraża rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością.
Dwutygodnik miejski KRAKÓW.PL otrzymał wyróżnienie w konkursie KRYSZTAŁY PR-u w kategorii: Najlepsza gazeta miejska/biuletyn. Konkurs towarzyszył XIII edycji Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej. Celem towarzyszącego konferencji konkursu jest promowanie i nagradzanie najbardziej wartościowych inicjatyw Jednostek Samorządów Terytorialnych oraz organów administracji państwowej jako inspiratorów kreatywnych działań i rozwiązań.
Kraków otrzymał prestiżową nagrodę Civitas w dziedzinie transportu. W ostatnich latach w Krakowie udało się zrealizować kilka inicjatyw, dzięki którym piesi odzyskali uprzywilejowaną pozycję, na przykład na ul. Grodzkiej. Obecnie trwa także kampania społeczna „Kraków. Mobilność aktywna”, zachęcająca krakowian do podróżowania komunikacją miejską, rowerem i pieszo. Duże uznanie w oczach jury zyskała również realizowana od zeszłego roku przebudowa pierwszej obwodnicy Krakowa. Inicjatywa Civitas została powołana w 2002 roku przez Unię Europejską. Jest to najbardziej znany i największy program unijny dotyczący rozwoju mobilności w miastach, który umożliwia wymianę doświadczeń oraz realizację licznych i różnorodnych działań dotyczących mobilności. Obecnie zrzesza ona ponad 200 miast europejskich i organizacji.
Kraków został wyróżniony prestiżowym tytułem IFEA World Festival & Event City 2016. Uroczyste wręczenie prestiżowych nagród IFEA World Festival & Event City 2016, przyznawanych promotorom, organizatorom festiwali i miastom przez International Festivals & Events Association odbyło się 27 września w Tucson (USA). Międzynarodowe grono jurorów przyznało Krakowowi tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych w uznaniu dla konsekwencji w budowaniu pozycji lidera wśród miast festiwalowych Europy Środkowo-Wschodniej. Doceniono przede wszystkim orientowanie festiwali miejskich w kierunku jeszcze większego angażowania społeczności lokalnych i wzmacniania kulturalnej tożsamości miasta. Tytuł IFEA World Festival & Event City to międzynarodowy certyfikat jakości przyznawany miastom działającym na rzecz zrównoważonej polityki festiwalowej. Dotychczas nagrodę IFEA otrzymały takie miasta, jak: Londyn, Sydney, Rotterdam, Rejkiawik, Ottawa czy Boston.
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” zostało nagrodzone „Słonecznikiem” – nagrodą przyznawaną przez portal CzasDzieci.pl. Wyróżnienie w kategorii „Logika” przyznane została za organizację warsztatów „Zostań asem wywiadu”. Rodzice, ich dzieci i Organizatorzy konkursu oraz Jury docenili pracę Edukatorów pracujących w Muzeum AK.Organizatorem konkursu jest portal CzasDzieci.pl, będący wieloletnim pośrednikiem pomiędzy miejscami edukacji i kultury, a rodzicami, jednocześnie poszukującym najlepiej przygotowanych wydarzeń, przyczyniających się do rozwoju i angażujących młodych adresatów.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na ręce Prezydenta Jacka Majchrowskiego złożył gratulacje dla wszystkich pracowników służb miejskich biorących udział w przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu Światowych Dni Młodzieży. Prezydent Duda docenił pracę, zaangażowanie i umiejętności pracowników Urzędu Miasta Krakowa oraz spółek i jednostek miejskich, które przyczyniły się do sukcesu, jakim niewątpliwie był udany przebieg tego ważnego wydarzenia.
Kraków zajął IV miejsce, w kategorii miast na prawach powiatu, w prestiżowym rankingu Najlepszych Samorządów organizowanym przez gazetę "Rzeczpospolita", jednocześnie nasze miasto ulokowało się na VIII miejscu (również w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu Najbardziej Innowacyjnych Samorządów. Przekazanie dyplomów zwycięzcom miało miejsce 18 lipca.
Stadion Cracovii, głosami czytelników, otrzymał "nagrodę X-lecia (lata 2007-2016)" w kategorii obiekt użyteczności publicznej w jubileuszowej 10 edycji konkursu architektonicznego "Kraków Mój Dom" organizowanego przez Dziennik Polski. Czytelnicy oraz kapituła konkursu wskazywali najwybitniejsze realizacje architektoniczne w naszym mieście w ostatnim czasie. W uzasadnieniu werdyktu czytelnicy Dziennika Polskiego wskazywali, że stadion Cracovii dobrze wtapia się w okoliczne zabudowania, nie dominuje nad otoczeniem, a jednocześnie może pomieścić ponad 15 tys. widzów. Nagrodę, podczas uroczystej Gali organizowanej w Urzędzie Miasta Krakowa odebrała Zastępca Prezydenta Elżbieta Koterba.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Wzorowa Gmina”. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Europa Press przy współudziale urzędów marszałkowskich i wojewódzkich oraz Związku Miast Polskich. Prezydent Krakowa został wyróżniony w kategorii „Wzorowy samorządowiec”. Tytuł ten Kapituła konkursu przyznaje w oparciu o analizę osiągnięć w różnych dziedzinach, doceniając także wieloletni staż pracy w organach samorządowych oraz nowatorskie podejście do wykonywanych obowiązków. Nagroda przeznaczona jest dla najlepszych samorządowców w Polsce, a przyznane wyróżnienie otrzymują tylko osoby z wieloletnim stażem, co świadczy o zaufaniu mieszkańców i akceptacji podejmowanych działań. Prezydent Jacek Majchrowski został doceniony za wieloletnią pracę na rzecz Krakowa i budowanie pozytywnego wizerunku Miasta. Kraków otrzymał certyfikat "Wzorowa Gmina" zostając wyróżniony w konkursie na najlepszy samorząd w Polsce. Nasze miasto ma prawo posługiwania się tym certyfikatem do końca 2019 r. (Wręczenie: 30 czerwca 2016)
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został laureatem nagrody „Orły Wprost” w kategorii „Samorządowiec”. Nagrody "Orzeł Wprost" to wyjątkowe wyróżnienie dla firm, które mogą pochwalić się zasługami dla swojego regionu oraz dla samorządowców w sposób szczególny przyczyniających się do rozwoju oraz służących lokalnym społecznościom. Tygodnik „Wprost” wręczył nagrody firmom, które osiągają najlepsze wyniki finansowe. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: firm, które w ciągu ostatnich trzech lat odnotowały największy średni zysk netto oraz najwyższy średni jego wzrost. Dodatkowym wymogiem jest osiągnięcie odpowiedniej rentowności oraz brak notowań na listach nierzetelnych płatników. Lista ma charakter ogólnopolski, a nagrody są wręczane podczas gal w stolicach regionów. Ważnym czynnikiem jest też związek firmy z regionem, w którym znajduje się jej siedziba. (Wręczenie: 27 czerwca 2016)
Krakowskie Gimnazjum nr 14 oraz XIV Liceum Ogólnokształcące w otrzymały tytuł Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją. 15 czerwca dyrektor obu placówek Mariola Reguła odebrała certyfikaty z wyróżnieniem Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Jest to jedyna szkoła w Krakowie, która posiada ten certyfikat, jak również pierwsza w Krakowie, która w wyjątkowy sposób zadbała o edukację uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Od dziesięciu lat szkoła prowadzi klasy terapeutyczne dla uczniów z dysleksją, w których uczniowie rozwijają swój potencjał. Stała współpraca z rodzicami, warsztaty i szkolenia przyniosły oczekiwane efekty.
Krakowskie obiekty architektoniczne: Małopolski Ogród Sztuki oraz Centrum Kongresowe ICE otrzymały kolejne międzynarodowe laury. Pod koniec maja w mieście Buda w Czarnogórze przyznano międzynarodową nagrodę S.ARCH 2016 za wyróżniające się osiągnięcia architektoniczne. Główną nagrodę w kategorii projekt zrealizowany przyznano Małopolskiemu Ogrodowi Sztuki w Krakowie, projektu Ingarden & Ewy. Wyróżnienie otrzymał też projekt Centrum Kongresowego ICE Kraków. Nagrody przyznawano w dwóch kategoriach: projekt zrealizowany i projekt koncepcyjny niezrealizowany. Zgłoszono projekty z 29 krajów, prace oceniło międzynarodowe jury.
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zostało wyróżnione podczas Festiwalu FilmAT, jednego z największych na świecie festiwali filmów turystycznych, ekologicznych i artystycznych. Muzeum otrzymało nagrodę za wartości edukacyjne swoich filmów promocyjnych. FilmAT – The International Film Art & Tourism Festival organizowany jest od 2006 roku i jest jedynym Festiwalem w Polsce zrzeszonym w International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT. W ramach Festiwalu FilmAT oceniane są filmy w poszczególnych kategoriach w czterech głównych tematach, w których najwyższą nagrodą jest Grand Prix: Grand Prix Tourism, Grand Prix Ecology i Grand Prix Junior for Film for Children &Youth.
Projekt „Kazimierskie murale historyczne”, który został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, otrzymał drugą nagrodę internautów w konkursie „Mieszkam Tu - Mądre pomysły na mądre miasto". Konkurs jest prowadzony przez Fundację Napraw Sobie Miasto z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM oraz Portalsamorzadowy.pl we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Celem konkursu „Mieszkam Tu - Mądre pomysły na mądre miasto" jest promocja najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w 2015 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast.
Krakowskie Technikum Łączności nr 14 najlepiej w Polsce naucza przedmiotów ścisłych oraz najskuteczniej przygotowuje uczniów do studiów inżynierskich – tak wynika z ogłoszonego Rankingu Techników STEM 2016, przygotowanego przez miesięcznik „Perspektywy”. Od 2014 r. nasze Technikum Łączności zajmuje drugie miejsce w corocznym Ogólnopolskim Rankingu Techników, przeprowadzanym przez miesięcznik „Perspektywy”. W tym roku po raz pierwszy miesięcznik ten przygotował listę techników, które najlepiej kształcą w zakresie STEM. To angielski skrót utworzony od czterech słów oznaczających dyscypliny ścisłe: Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria, matematyka).
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie znalazł się wśród zwycięzców piątej edycji ogólnopolskiego plebiscytu na najlepsze inwestycje komunalne w Polsce. Zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2016 wyłoniła rada konsultacyjna pod przewodnictwem Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz czytelnicy serwisu portalsamorzadowy.pl. Uruchomiona w grudniu 2015 roku ekospalarnia, zlokalizowana w południowo-wschodniej części Krakowa, na obszarze Nowej Huty zapewnia odzysk energii zawartej w odpadach i jej produkcję w kogeneracji, czyli zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Energia uzyskiwana ze spalania odpadów jest energią odnawialną tzw. „zieloną energią”. (Wręczenie: 18 maja)
Krakowska spalarnia odpadów otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagrody Roku SARP 2015, w kategorii „obiekt użyteczności publicznej-inne obiekty”. Wyróżnienie jest przyznawane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się 13 maja w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie nowoczesnej koncepcji polskiej architektury. SARP 2015 odbył się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka.
Czytelnicy jednej z najważniejszych brytyjskich gazet – „The Telegraph” uznali nasze miasto za jedno z najlepszych na świecie. Kraków jako jedyne miasto w tym rankingu reprezentujące Polskę znalazło się na 14. miejscu. Imponująca ilość 75 tysięcy czytelników „The Telegraph” zagłosowała na nasze miasto. Wyprzedziło ono europejskie stolice, takie jak Moskwa, Londyn, Paryż czy Wiedeń, a także Singapur i Istambuł. Zdaniem czytelników brytyjskiej gazety, Kraków na przełomie XX i XXI wieku wyrósł na jedno z najpopularniejszych miast w Europie Środkowo – Wschodniej. Krakowski Rynek Główny zdecydowanie przyćmiewa swoją wielkością i urodą główne place Warszawy i Wrocławia. Czytelnicy, głosując na nasze miasto zaznaczali, że Kraków jest idealnym miejscem dla tych, którzy doceniają piękną architekturę oraz niezbyt wygórowane ceny.
Krakowski Holding Komunalny S.A. został uhonorowany dwiema prestiżowymi nagrodami - Lidera Ochrony Środowiska oraz Grand Prix, przyznawanymi w plebiscycie Lidera Małopolski, zorganizowanym przez „Dziennik Polski”. Plebiscyt wyróżnił najwybitniejszych przedsiębiorców oraz najlepsze firmy w naszym regionie, będące wzorem do naśladowania. Kapituła Plebiscytu, złożona z ekonomistów, przedsiębiorców, przedstawicieli regionalnych instytucji oraz mediów wyróżniła Krakowski Holding Komunalny S.A. tytułem Lidera Ochrony Środowiska. Statuetkę przyznano za przełomową proekologiczną inwestycję - Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (Ekospalarnia). Krakowski Holding Komunalny S.A. otrzymał dodatkowo nagrodę główną Grand Prix, przyznawaną najlepszym Przedsiębiorstwom wybranym z grona kandydatów w czterech kategoriach: Lider Przedsiębiorczości i Innowacyjności, Lider Ochrony Środowiska, Lider Mecenatu i Dobroczynności oraz Lider Marki Małopolski. (Wyniki ogłoszono 22 kwietnia)
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie otrzymało „Zielony Laur” za działania proekologiczne w 2015 roku. Przyznająca nagrodę Polska Izba Gospodarcza „Ekorozwój” doceniła zrealizowaną przez krakowską spółkę modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków Kujawy, która przyczyniła się do ochrony środowiska naturalnego oraz widocznie poprawiła standard i komfort życia mieszkańców. „Zielone Laury” to doroczne nagrody w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą „Ekorozwój” (PIGE), przyznawane instytucjom, samorządom, firmom i osobom indywidualnym za działania proekologiczne, a zwłaszcza za istotny wkład w poprawę jakości wód, powietrza, gleby oraz ograniczenia hałasu. (Wręczenie: 6 kwietnia)
Miasto Kraków zajęło drugie miejsce wśród Liderów Samorządu 2015 w Sporcie. Od niemal 20 lat redakcja "Rzeczpospolitej" systematycznie opisuje rozwój samorządów w Polsce, co roku ogłaszając prestiżowy Ranking Samorządów. Od 6 lat wraz z Instytutem Wschodnim podczas Forum Regionów w Krynicy-Zdrój, a następnie Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie wręcza wyróżnienia liderom samorządowym. W tym roku nasze miasto w konkursie wyprzedził jedynie Wrocław. Nagrodę wręczono 6 kwietnia w trakcie gali II Europejskiego Kongresu Samorządów.
Kapituła Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski przyznała naszemu Miastu tytuł "Lider Małopolski 2015 za Ekologiczną Spalarnię Odpadów w Krakowie". Była to już XVI edycja konkursu. Spalarnia Odpadów w Krakowie została wyróżniona za uzupełnienie ekologicznego systemu gospodarki odpadami w naszym mieście. W uzasadnieniu podkreślono, że inwestycja zrealizowana przy ul. Giedroycia była największym projektem miejskim finansowanym przy współudziale funduszy unijnych. Wyróżnienie odebrał Ryszard Langer, prezes KHK SA podczas wydarzenia podsumowującego konkurs zorganizowanego w Centrum Jana Pawła II 18 marca.
Kraków otrzymał nagrodę ARS COQUINARIA Akademii Gastronomicznej w Polsce. Akademia rokrocznie nominuje polskie osobistości gastronomiczne do prestiżowych nagród AIG PRIX – przydzielanych przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną dla wybitnych jednostek i instytucji, które wyróżniają się na obszarze danego kraju międzynarodowym poziomem. Po raz pierwszy w historii Polska Akademia przyznała także nagrody ARS COQUINARIA, Miastom Kraków i Warszawa przyznając wymienione nagrody w kategorii Przyjaciela Smaku. Uroczysta Gala odbyła się 11 marca w restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Miasto Kraków podczas odbywającego się 18 lutego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim Rankingu zdrowia dla Polski – miast i powiatów Dziennika Gazety Prawnej, który badał zaplecze medyczne, oceniał zdrowie mieszkańców i dostępność badań. W ankiecie brano pod uwagę kryteria: potencjał miasta (w tym liczbę szpitali, łóżek, przychodni, poradni specjalistycznych oraz świadczeniodawców, liczbę lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, programy profilaktyczne, apteki, zespoły ratownicze, sprzęt specjalistyczny, wydatki miasta na system ochrony zdrowia), ocenę stanu zdrowia mieszkańców, a także dostępność do świadczeń zdrowotnych.
Miasto Kraków otrzymało tytuł „Top 10 Large European Cities of the Future 2016/17 – Business Friendliness” przyznany w ramach rankingu „European Cities & Regions of the Future 2016/17”. Wyróżnienie Krakowa jako jednego z 10dużych miast europejskich przyjaznych biznesowi, zostało przyznane w rankingu prowadzonym przez fDi Magazine – wywodzące się z grupy Financial Times specjalistyczne wydawnictwo poświęcone bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Prowadzony w cyklu dwuletnim, ranking stanowi gospodarczy wskaźnik odniesienia atrakcyjności miast pod względem inwestycji zagranicznych i ma na celu pokazanie ich mocnych stron pod względem ekonomicznym, biznesowym oraz finansowym.
W tegorocznej edycji konkursu „Turniej Miast” Kraków zwyciężył w kategorii „Miasto najbardziej przyjazne dla turystów”. Organizatorem Turnieju Miast jest Grupa Onet.pl S.A. Za zwycięstwo w konkursie Miasto otrzymało nagrodę finansową w postaci czeku na realizację oferty przeprowadzenia kampanii promocyjnej w serwisie Zumi.pl oraz na portalu Onet.pl o cennikowej wartości 5 tysięcy złotych oraz dyplom uznania sygnowany przez Prezesa Grupy Onet.pl S.A.
Fundacja „Wspólnota Nadziei” doceniając otwartość na potrzeby osób z autyzmem oraz troskę o poszanowanie ich praw przyznała Straży Miejskiej Miasta Krakowa tytuł „Instytucji Przyjaznej Osobom z Autyzmem”. W ciągu roku Straż Miejska Miasta Krakowa otrzymuje wiele zgłoszeń od mieszkańców dotyczących osób chorych, zagubionych lub cierpiących na zaniki pamięci. W grupie potrzebujących pomocy znajdują się również osoby z autyzmem. Strażnicy miejscy przeszli specjalne szkolenie z zakresu podejmowania interwencji wobec osób z autyzmem.
Kraków znalazł się na 22. miejscu światowego rankingu portalu trivago.pl. Miasto zostało docenione za bardzo dobrą bazę hotelową. Wśród wyróżnionych w 2015 roku miast świata jest też Warszawa, Wrocław i Poznań. Zestawienie przygotowane przez użytkowników trivago.pl otwiera Göreme, dolina w Turcji, w regionie Kapadocji. Ranking trivago.pl jest tworzony na podstawie 200 milionów opinii gości hotelowych, które pochodzą z ponad 250 różnych stron rezerwacyjnych o międzynarodowym zasięgu (między innymi Booking.com, Hotels.com). Pod uwagę brane były miasta posiadające minimum 130 obiektów noclegowych oraz co najmniej 60 opinii w serwisie.
Trzeci raz z rzędu Kraków został nagrodzony prestiżową nagrodą „Zoover – The Best European City Trip 2016”. Stolica Małopolski pokonała m.in. Wiedeń, Sewillę, Pragę, Wenecję, Rzym, Barcelonę oraz inne top destynacje turystyczne w Europie. Nagroda przyznawana jest na podstawie opinii z podróżujących zamieszczonych na portalu Zoover.nl (przeszło 200.000). Przeanalizowano średni wynik wszystkich miejsc w Europie city break - kultura, życie nocne, hotele i atmosfera. Zoover to jeden z największych portali turystycznych w Europie, w którym urlopowicze oceniają różnego rodzaju obiekty noclegowe, destynacje i atrakcje turystyczne. Portal opisuje i rekomenduje atrakcje turystyczne na całym świecie. Posiada ok. 185 mln odsłon rocznie.
Międzynarodowa nagroda MEETINGS STAR AWARD 2015 dla ICE Kraków. Jest to wyróżnienie za kompleksowe działania oraz znaczące osiągnięcia w dziedzinie przemysłu spotkań, marketingu miejsc oraz promocji wydarzeń w Europie Centralnej oraz Wschodniej. Centrum Kongresowe ICE Kraków otrzymało pierwsze miejsce w kategorii CONVENTION CENTRES. W konkursie MEETINGS STAR AWARD centra konferencyjne oraz hotele oceniane są przez "hidden congress guest" - zgodnie z polską nomenklaturą określanych jako "tajemniczy uczestnicy kongresów". To grono specjalistów posiadających minimum 15-letnie doświadczenie w branży spotkań i szeroką wiedzę w zakresie organizacji wydarzeń, których standardy wyznaczają międzynarodowe stowarzyszenia. Organizatorem konkursu jest magazyn KONGRES - wiodące czasopismo branży spotkań w tzw. Nowej Europie z siedzibą w stolicy Słowenii.
Naszemu miastu, po raz kolejny, został przyznany tytuł „Kraków - Gmina Przyjazna Inwestorom". Wyróżnienie to zostało ogłoszone podczas spotkania zorganizowanego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przez Krakowski Park Technologiczny, w którym udział wzięli przedsiębiorcy krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej a także przedstawiciele gmin, na terenie których one działają. Przedstawicielka Urzędu Miasta Krakowa otrzymała pamiątkową plakietę z rąk Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wiesławy Kornaś-Kity oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy.