Światowy Szczyt Kobiet
13.06.2016
Zgodnie z decyzją Światowego Szczytu Kobiet (Global Summit of Women), Polska została gospodarzem szczytu w roku 2016. Inicjatywa ta, nazywana „kobiecym Davos”, jest najważniejszym i największym światowym forum ekonomicznym kobiet. Uczestniczkami są liderki przedsiębiorczości, przedstawicielki polityki, kultury i organizacji pozarządowych.
Święto Miasta
1-11.06.2016
W ramach Święta Miasta Krakowa referat Wydział Promocji i Turystyki realizował lub współrealizował następujące przedsięwzięcia: Festiwal Tajski, Intronizacja Króla Kurkowego, Święto Ulicy Stolarskiej.
Dzień Otwarty Magistratu
Tradycyjnie, jak co roku w czerwcu, swoje podwoje otworzył krakowski Magistrat – główna siedziba Urzędu Miasta Krakowa położona przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Tym razem 5 czerwca mieszkańcy oraz przyjezdni mogli nie tylko zwiedzić gabinety Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady ale również zobaczyć wystawę eksponatów związanych z historią krakowskiego samorządu.
Otwarcie bram nastąpiło o godzinie 10.30. Zwiedzający mogli obejrzeć dwie wystawy. Pierwszą, ustawioną wzdłuż Pawilonu Wyspiańskiego, składającą się ze zdjęć zrealizowanych projektów Budżetu Obywatelskiego z jego I. i II. edycji, oraz drugą - w holu kamiennym, gdzie można było podziwiać ekspozycję m. in. portretów czy dokumentów, związanych z 150. rocznicą odrodzonego krakowskiego samorządu.
Zwiedzanie Magistratu wraz z przewodnikiem zaplanowano na godziny 11.30, 13.30, 15.30, natomiast gabinety Prezydenta Miasta Krakowa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa można było oglądać przez cały czas trwania Dnia Otwartego.
Okazją do zwiedzenia Sali Obrad stał się projekt przygotowany przez młodych adeptów samorządności, czyli Młodzieżową Radę Miasta Krakowa. O godzinie 11.00 w zabytkowej sali, która jest na co dzień miejscem pracy rajców miejskich odbył m.in. finał konkursu edukacyjnego „Uczeń – obywatel”.
Dzień Otwarty był nie tylko okazją do zobaczenia „od kuchni” Magistratu, ale również TAURON Areny Kraków oraz Centrum Kongresowego ICE!
W jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowych w Europie (od godziny. 10.00), można było skosztować tortu urodzinowego krakowskiej areny. Na swój drugi jubileusz hala przygotowała szereg atrakcji z „dwójką” w tle np.: „Dwa na Dwa, czyli 2. Off Sport Festiwal”.
Kolejnymi atrakcjami tego dnia była wystawa w Sali Portretowej Urzędu Miasta Krakowa, dotycząca 25-lecia Straży Miejskiej oraz akcja promująca projekt „Rodzic Zastępczy – moja praca” zorganizowana przez pracowników Miejskiego Ośrodka pomocy Społecznej.
Osobisty Miłosz"
przygotowanie autorskiej wystawy fotograficznej Judyty Papp pt. „Osobisty Miłosz”, w postaci 9 wielkoformatowych fotografii artystycznych przedstawiających Czesława Miłosza, z okazji jubileuszowego roku: 105. lat od urodzin poety. Wystawa została zaprezentowana w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10, w terminie od 20.07.2016 r. do 21.12.2016 r.
XIV Festiwal Pierogów
Od 11 do 15 sierpnia na Małym Rynku w Krakowie odbywał się 14. Festiwal Pierogów. To cykliczna impreza, organizowana przez Prezydenta Miasta Krakowa i Krakowską Kongregację Kupiecką, która niezmiennie od lat promuje i kultywuje tradycje staropolskiej kuchni.
Przez kilka dni sierpnia restauratorzy raczyli podniebienia smakoszy nie tylko najpopularniejszymi sposobami przyrządzania pierogów, ale także dziesiątakami wariacji kulinarnych tej cenionej szczególnie u Słowian potrawy.
Tym samym wystawcy stanęli ze sobą w kulinarne szranki. Najzdolniejszym kucharzom jury wręczyło statuetkę św. Jacka, natomiast konsumenci w wyniku głosowania, nagrodzili ich figurą króla Kazimierza Wielkiego. Laureatem w konkursie jury została restauracja Sekret Smaku, natomiast w konkursie publiczności zwyciężyła restauracja Polskie Smaki.
Festiwal Pierogów to nie tylko wydarzenie oparte na kulinarnych zmaganiach i degustacjach. Artystyczne występy, koncerty, warsztaty dla dzieci świetnie urozmaiciły i uatrakcyjniły pobyt w zabytkowej części Krakowa.
Dożynki – to ludowa uroczystość, podczas której świętuje się zakończenie prac polowych oraz żniw. Co roku Prezydent Miasta Krakowa oraz przewodniczący jednej z krakowskich dzielnic, kultywując tenże zwyczaj, organizują dożynki miejskie. Tym razem odbyły się one w Dzielnicy VIII Dębniki.
Obrzęd dożynek, wprawdzie praktykowany już przez Słowian, w pełni rozwinął się dopiero w okresie nowożytności. Choć przez lata obyczaj ten stale ewoluował, to jednak wiele z dawnych, tradycyjnych elementów tego święta zachowało się do dziś.
27 sierpnia, na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 7, położonym przy ul Skotnickiej 86, mieszkańcy miasta mogli wziąć aktywny udział w Dożynkach Miejskich i podziwiać dawne zwyczaje związane z zakończeniem żniw i prac rolniczych w okresie letnim.
Uroczystości otworzyła o godz. 14.00 polowa msza święta. Zaraz po niej rozpoczął się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który wykonany był zgodnie z wiekową tradycją – czyli z tegorocznych plonów. Imprezę swoim występem uświetnili Trubadurzy (godz. 21.00), natomiast zaraz po ich występie rozpoczęła się zabawa taneczna.
W sobotę, 3 września o godz. 20.00, w nowohuckiej Alei Róż, w ramach trzeciej edycji Gali Operetkowej zatytułowanej „W krainie opery, operetki i musicalu”, mieszkańcy mogli usłyszeć najpopularniejsze i najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej w wykonaniu solistów Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej.
Na artystycznej mapie naszego miasta co roku na koniec wakacji pojawia się Gala Operetkowa. Podczas koncertów, których organizatorem jest Urząd Miasta Krakowa, wykonywane są największe klasyki muzyki operowej. W tym roku, wydarzenie poprowadził znany solista oraz propagator teatru muzycznego Kazimierz Kowalski. Wraz z Orkiestrą Polskiej Opery Kameralnej pod batutą Kazimierza Więcka wprowadzili widzów w świat magicznych melodii musicalowych.
Dodatkowo wrażenia artystyczne podkreślała także sama Aleja Róż, w której odbył się koncert. Niepowtarzalne miejsce, wystrój sceny, idealnie komponowały się z wykonywanym repertuarem, o którego poziom zadbali wyśmienici śpiewacy jak Arkadiusz Anyszka, Aleksandra Borkiewicz, czy Albert Memeti.
Kolęda w Podgórzu i Kolęda w Nowej Hucie
17-18.12.2016
Kolęda w Podgórzu - W trakcie imprezy na centralnym placu Podgórza zaprezentowały swoje największe przeboje Wanda i Banda, autorzy takich hitów jak „Hi-Fi” i „Siedem życzeń”, a także uznana wokalistka etno i world music Joanna Słowińska. Podczas drugiego dnia imprezy mieszkańcy mogli podziwiać występ Andrzeja i Mai Sikorowskich, krakowskich artystów znanych m.in. z występów w popularnej grupie „Pod Budą”. Dodatkowo, w niedzielę występy artystów zostały poprzedzone prezentacjami wychowanków z krakowskich domów kultury: wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury Dom Harcerza oraz grup tanecznych podopiecznych Dworu Czeczów.
Kolęda w Nowej Hucie współorganizowana z Krakowską Kongregacją Kupiecką. Kiermasz, koncerty, występy grup tanecznych oraz tradycyjne przedstawienie jasełkowe to jedne z licznych atrakcji zachęcających do odwiedzenia zabytkowego centrum najmłodszej dzielnicy Krakowa w trakcie tej imprezy. Kolędowanie rozpoczął koncert zespołu folkowego Krzikopa, wykonującego znane ludowe pieśni w nowych aranżacjach W kolejnych dniach na scenie mogliśmy zobaczyć znanych krakowskich artystów m.in.: Joannę Słowińską i Agnieszkę Chrzanowską, Basię Stępniak-Wilk, czy też Magdalenę Bożyk.
Kolęda w Nowej Hucie to nie tylko koncerty. Oprócz wspomnianego kiermaszu bożonarodzeniowego, w którym prezentowali się wystawcy wyrobów rękodzielniczych i tradycyjnych, mieszkańcy mogli podziwiać również przedstawienia jasełkowe czy występy taneczne grup dziecięcych z krakowskich szkół. Kolędowanie zakończyły występy Andrzeja Rybińskiego oraz Władysława Grochota.
3.12.2016
Organizowana od 2008 r. w Krakowie finałowa gala Mistrzostw Świata DJ-ów IDA to jedno z najważniejszych światowych spotkań tej branży. Organizacja finału IDA wpływa pozytywnie na wizerunek Krakowa - jako miasta nowoczesnego, otwartego na ludzi młodych, kreatywnych, posiadającego bogatą ofertę kulturalną zarówno dla uczestnika masowego, jak i niszowego. Są to działania o wysokim walorze promocyjnym, dzięki międzynarodowej promocji Krakowa w branży muzycznej, a także zapewnieniu dostępności imprezy (w otwartej i bezpłatnej części warsztatowej ICE) dla mieszkańców Krakowa.
Akademia Młodego Krakowianina
grudzień 2016
Projekt pilotażowy, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). Ma na celu kreowanie wizerunku Krakowa jako gminy społecznie odpowiedzialnej, zaangażowanej w edukowanie dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, tematyce związanej z funkcjonowaniem miasta jako nowoczesnej metropolii. Pozwala poznać specyfikę i profil działalności instytucji i spółek miejskich, którymi kieruje samorząd, poszerzyć wiedzę na temat infrastruktury miejskiej, gospodarki odpadami, krakowskich wodociągów. Przedstawia nowe, spektakularne obiekty w Krakowie i nieznane dotąd zielone miejsca w przestrzeni miejskiej. Akademia Młodego Krakowianina, w swoim założeniu posiłkuje się już istniejącymi działaniami spółek i instytucji miejskich nakierowanymi na najmłodszych mieszkańców miasta. Projekt realizowany jest przez Gminę Miejską Kraków – Urząd Miasta Krakowa oraz merytoryczne jednostki i spółki miejskie: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Straż Miejska, Zarząd Zieleni Miejskiej, Agencję Rozwoju Miasta/Tauron Arena Kraków; Krakowskie Biuro Festiwalowe, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Do udziału w pierwszej, pilotażowej edycji Akademii Młodego Krakowianina zaproszonych zostanie 20 szkół samorządowych, rozmieszczonych w najstarszych historycznie rejonach Krakowa. Projekt rozpoczął się 29 września 2016 r. będzie trwał do 31 maja 2017 r.
Współpraca z Marią Springwald
wrzesień-grudzień 2016
Maria Springwald to utytułowana krakowska wioślarka - reprezentantka klubu AZS-AWF Kraków. Jest brązową medalistką olimpijską w Rio de Janeiro, dwukrotną medalistką Mistrzostw Europy w czwórce podwójnej w 2014 r. w Belgradzie i w 2015 r. w Poznaniu, a także Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 2013 r. w Linz. Mając na uwadze promocję Krakowa poprzez sport oraz kontynuację założeń programu „Kraków – Miasto Mistrzów”, do którego zapraszani są krakowianie osiągający najwyższe światowe sukcesy, Gmina i Pani Maria Springwald postanowiły podjąć współpracę w zakresie działań informacyjno-promocyjnych związanych z udziałem wioślarki w imprezach sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Przedsięwzięcia w ramach współpracy:
Umowa na świadczenie usług promocyjnych na rzecz Miasta Krakowa przez Marię Springwald podczas udziału w imprezach sportowych rangi ogólnopolskiej, m.in. w Mistrzostwach Polski Seniorów EDF w Poznaniu w dniach 01-02.10. 2016 roku, a także poprzez spotkania promocyjno–sponsorskie i prelekcje odbywających się w miesiącach październik – grudzień 2016 r.