Kraków jak co roku prezentował swój potencjał inwestycyjny w Cannes na własnym stoisku o powierzchni niemal 60 m2, położonym w prestiżowej części wystawowej tj. w Palais de Festivals Riviera Hall 8 w bezpośrednim sąsiedztwie stoisk innych polskich miast i regionów, jak również polskich firm. W tym roku stoisko Krakowa wykonane zostało w oparciu o nowy projekt architektoniczny. Kolorystyka stoiska skupiona była się na dwóch głównych elementach: drewnie i czerni. Drewno nadało wnętrzu ciepła i przytulności, z kolei czerń nadała stoisku walor elegancji. Dodatkowo stoisko wyposażono w dużą ilość żywej roślinności, co nadało miejscu lekkości i świeżości. Układ funkcjonalny zabudowy umożliwiał różnorodne formuły prowadzenia spotkań z gośćmi odwiedzającymi krakowskie stoisko: od krótkich, ogólnych rozmów prowadzonych przy frontowej ladzie wystawienniczej, poprzez pogłębione rozmowy przy umieszczonych w ogólnodostępnej strefie stolikach, a skończywszy na spotkaniach najwyższej rangi odbywających się w wydzielonym pomieszczeniu VIP. Wzmocnienie przekazu promocyjnego stanowiły dwa ekrany multimedialne. Jeden umieszczony na przedniej, drugi na bocznej ścianie stoiska, na których emitowane były filmy prezentujące potencjał biznesowy Krakowa.
Kraków ponownie został doceniony za działania związane z przyciąganiem inwestorów. Podczas MIPIM 2024 przedstawiciel miasta odebrał kilka wyróżnień przyznanych w rankingu European Cities & Regions of the Future 2024, przygotowywanym od lat przez prestiżowe wydawnictwo - fDi Magazine. Kraków został nagrodzony w następujących kategoriach:
Top 10 Large European Cities of the Future 2024 - kategoria: przyjazność biznesowa - pozycja 1;
Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – kategoria: kapitał ludzki i styl życia - pozycja 1;
Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – kategoria: potencjał gospodarczy – pozycja 6;
Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – overall – pozycja 4.
Prowadzone podczas Targów MIPIM działania promocyjne skupione były na prezentacji dużych projektów strategicznych. Do projektów tych zaliczają się: Kraków Nowa Huta Przyszłości, Kraków Airport oraz tereny w dzielnicy Wesoła. Dodatkowo w tym roku miasto Kraków prezentowało trzy oferty nieruchomości na sprzedaż: ul. Czarnowiejska 23 przeznaczona pod zabudowę mieszkalno-usługową; ul. Św. Gertrudy 20 (nieopodal Zamku Królewskiego na Wawelu) przeznaczona pod zabudowę mieszkalno-usługową; ul. Dekerta 4 przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową.
Ponadto w związku z licznymi i powtarzającymi się co roku pytaniami inwestorów dotyczącymi dużych projektów strategicznych, podwystawcą na stoisku Krakowa była spółka miejska Nowa Huta Przyszłości S.A, która prezentowała projekt Kraków Nowa Huta Przyszłości.
Stoisko Krakowa odwiedzili przedstawiciele kilkudziesięciu firm i instytucji, a delegacja naszego miasta odbyła 65 spotkań, w tym spotkań biznesowych o zróżnicowanym charakterze tematycznym, spotkań kurtuazyjnych i informacyjnych, jak również spotkań poświęconych zagadnieniom promocyjnym czy współpracy przy promocji Krakowa przy wykorzystaniu różnych mediów.
Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Pani Katarzyna Wysocka wzięła udział w debacie zorganizowanej w Pawilonie Polskim przez Polski Związek Firm Deweloperskich pt. „Perspektywa dewelopera w kreowaniu trendów rozwoju miast. Dialog pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym”. Debata skupiona była na roli deweloperów w kształtowaniu przyszłości miast oraz na znaczeniu współpracy między sektorem publicznym a prywatnym, a dyskusję w tym temacie, oprócz przedstawiciela Krakowa, prowadził Wiceprezydent Łodzi Pan Adam Pustelnik oraz przedstawiciele firm deweloperskich. Moderatorem panelu był Pan Piotr Lorens, Główny Architekt Miasta Gdańska.
W trakcie Targów, w ramach podtrzymania współpracy międzynarodowej z miastami partnerskimi, miało miejsce także spotkanie kurtuazyjne z przedstawicielami miasta Lipsk. Rozmowa z Burmistrzem Lipska Clemensem Schülke dotyczyła partnerstwa, jakie łączy Kraków i Lipsk, a także dużych projektów miejskich realizowanych zarówno w Lipsku jaki i Krakowie. Poruszono także tematy związane z ideą smart city oraz cyfryzacją usług miejskich.
Dokumenty archiwalne: