Informacja ogólna
Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500,00 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie niezależnie od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodzinę. Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy 2019/2021, trwający od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., można składać do 31 maja 2021 r.
W celu otrzymania świadczenia wychowawczego do dnia 31 maja 2021 r., konieczne jest złożenie wniosku na okres świadczeniowy 2019/2021.
Przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Informacja o przyznaniu świadczenia wychowawczego będzie wysyłana na adres poczty elektronicznej wskazany przez wnioskodawcę.
Brak złożenia wniosku na okres świadczeniowy 2021/2022 spowoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego po okresie podanym w informacji e-mail.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy 2021/2022 w formie elektronicznej można składać od dnia 1 lutego 2021 r., a w przypadku wniosków papierowych od dnia 1 kwietnia 2021 r.
Okres świadczeniowy 2021/2022 trwa od dnia 1 czerwca 2021 roku do dnia 31 maja 2022 roku.
Uprzejmie informujemy, że na stronie BIP MK https://bip.krakow.pl/swiadczenia została udostępniona możliwość sprawdzenia bieżącego stanu sprawy w zakresie ustalenia uprawnień do świadczenia wychowawczego "500+", zasiłku rodzinnego, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, jednorazowej zapomogi finansowej z tytułu urodzenia się dziecka, świadczenia rodzicielskiego, świadczenia "Za życiem", zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia dobry start. Aby uzyskać taką informację należy podać wymagany fragment numeru PESEL osoby wnioskującej i dziecka.
Zachęcamy wszystkie osoby wnioskujące o powyższe świadczenia do odwiedzenia strony i zapoznania się z aktualnym stanem swojego wniosku.
O świadczenie wychowawcze mogą się ubiegać:
Wszelkie czynności związane ze złożeniem wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz pobieraniem świadczenia wychowawczego są BEZPŁATNE.
1. przez Internet – za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej banków, które dołączyły do programu (WYKAZ BANKÓW). Obecnie można to zrobić w jednym z 25 banków. Banki biorące udział w programie w zakresie składania wniosków za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA.
2. przez Internet (dla osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny):
3. osobiście w Urzędzie Miasta Krakowa:
4. za pośrednictwem Poczty Polskiej – na adres:
Urząd Miasta Krakowa
Krakowskie Centrum Świadczeń
Referat ds. Świadczeń Wychowawczych
ul. Stachowicza 18
30-103 Kraków
Przysługujące świadczenie wychowawcze może być wypłacone w formie:
Wzór załącznika zmiany formy wypłacania świadczenia wychowawczego.
Okres świadczeniowy 2019/2021
W przypadku złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami:
Okres świadczeniowy 2021/2022
W przypadku złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami:
Termin złożenia wniosku: |
Termin rozpatrzenia: |
od 1 lutego 2021 r. do 30 kwietnia 2021 |
do 30 czerwca 2021 r. |
od 1 maja do 31 maja 2021 r. |
do 31 lipca 2021 r. |
od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r. |
do 31 sierpnia 2021 r. |
od 1 lipca do 31 lipca 2021 r. |
do 30 września 2021 r. |
od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2021 r. |
do 31 października 2021 r. |
od 1 września 2021 do 31 maja 2022 r. |
nie później niż w ciągu miesiąca od złożenia wniosku a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, tj. złożenia wniosku |
Wspólne zamieszkiwanie
Świadczenie wychowawcze przysługuje, jeśli rodzic lub opiekun zamieszkuje wspólnie z dzieckiem oraz dziecko pozostaje na jego utrzymaniu.
Zamieszkiwanie w Polsce
Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie 500+ przysługuje, jeśli Wnioskodawca wraz z dzieckiem zamieszkuje na terenie Polski (chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stanowią inaczej).
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
Jeśli członek rodziny lub niebędący członkiem rodziny drugi rodzic dziecka przebywa poza granicami Polski w kraju objętym koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego (są to przede wszystkim kraje Unii Europejskiej), złożony w tut. Urzędzie wniosek zostanie przekazany do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. MUW jest instytucją, która ustala, czy przepisy o koordynacji mają zastosowanie w danej sprawie, a jeśli tak – jaka instytucja będzie przyznawać prawo do świadczenia. Niepoinformowanie Urzędu o przebywaniu członka rodziny poza granicami Polski może skutkować nienależnym pobraniem świadczenia.
Opieka naprzemienna
Naprzemienna opieka nad dzieckiem może być orzeczona po rozwodzie lub po rozpadzie związku nieformalnego rodziców dziecka. Ustala się ją na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub zaakceptowanego przez sąd planu wychowawczego. Polega na tym, że każde z rodziców ma pełnię władzy rodzicielskiej i opiekuje się dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach (np. 2 tygodnie w miesiącu dziecko mieszka z matką, a dwa tygodnie – z ojcem). Dziecko ma swoje miejsce zamieszkania zarówno u matki, jak i u ojca. Aby ustanowiona została opieka naprzemienna, rodzice muszą wyrazić na to zgodę i wystąpić do sądu ze wspólnym wnioskiem.
W przypadku świadczenia wychowawczego ustalanego na dziecko pozostające pod opieką naprzemienną, każdy z rodziców powinien złożyć osobny wniosek, przedkładając dokumenty potwierdzające sprawowanie opieki naprzemiennej. Każdemu z rodziców przysługuje połowa kwoty za dany miesiąc.
Przypominamy, iż wszyscy otrzymujący świadczenie wychowawcze zobowiązani są, by na bieżąco zgłaszać do Urzędu Miasta Krakowa wszystkie zmiany mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, tj:
Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres 2019/2021
Wzór wniosku o ustalenie prawa do swiadczenia wychowawczego na okres 2021/2022
Podstawa prawna: