Krakowski Park Technologiczny został laureatem nagrody specjalnej w edycji Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2017. Celem nagrody przyznawanej od 2009 roku jest promowanie najlepszych przedsiębiorców z Małopolski oraz inspirowanie ich rozwoju, promowanie postaw proinwestycyjnych i konkretnych dokonań innowacyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności między przedsiębiorcami. Na uroczystej gali 15 grudnia 2017 z rąk Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka statuetkę i dyplom odebrał Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski.
Już po raz jedenasty (nieprzerwanie od 2007 roku) Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie uzyskało tytuł "Przedsiębiorstwo Fair Play" - Certyfikatu Jakości Biznesu. Uczestnicy programu ubiegający się o przyznanie certyfikatu musieli udowodnić, że w swoich działaniach kierują się rzetelnością, uczciwością oraz lojalnością, potrafią usatysfakcjonować klientów, uważają za naturalne dzielenie się dorobkiem swych firm z innymi, a także wzorowo wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec dostawców i skarbu państwa. Przyznanie certyfikatu jest traktowane przez MPEC S.A. jako zobowiązanie wobec klientów i wszystkich stron zainteresowanych działalnością spółki do podejmowania dalszych działań doskonalących.
System Identyfikacji Wizualnej Krakowa został wyróżniony kolejną nagrodą – nowy manual miasta znalazł się wśród laureatów XXI edycji konkursu niezależnej kreacji w reklamie Kreatura. W kategorii „Design” wyłoniono tylko jedną zwycięską propozycję, którą jest właśnie System Identyfikacji Wizualnej Krakowa, zgłoszony do konkursu przez agencję reklamową Opus B, autora projektu. Konkurs niezależnej polskiej kreacji Kreatura jest organizowany pod egidą prestiżowego tytułu branżowego "Media & Marketing Polska" od 1996 r. i ma na celu wyróżnienie i uhonorowanie polskiej sztuki reklamowej. Jak podkreślają organizatorzy, prace biorące udział w konkursie oceniane są pod kątem oryginalności i innowacyjności pomysłu oraz ponadprzeciętnej jakości wykonania. Jury XXI edycji konkursu Kreatura przyznało 60 nominacji, 37 wyróżnień i 17 Kreatur. Wyniki przedstawiono 23 listopada podczas uroczystej gali. Kreatura to kolejne, po nagrodzie RED DOT - nazywanej „Oscarem dizajnu” i przyznawanej przez międzynarodowe grono ekspertów, wyróżnienie dla Systemu Identyfikacji Wizualnej Krakowa. System ten w wyjątkowy sposób łączy różne cechy charakteryzujące Kraków – między innymi tradycję i nowoczesność – z dobrym dizajnem.
Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz ambasador Młodzieżowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017 Marek Koźmiński wręczył prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu pamiątkowe podziękowania od UEFA i PZPN za perfekcyjną organizację tej imprezy w Kraskowie. W naszym mieście rozegrano mecze grupy C, półfinał oraz finał mistrzostw. Latem tego roku na murawie stadionu Cracovii spotkały się reprezentacje: Włoch, Niemiec, Danii, Anglii i Hiszpanii, czyli absolutna czołówka europejskiego futbolu.
Portal internetowy Tanie Loty przygotował zestawienie dziesięciu najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. W rankingu jako jedyne z Polski znalazły się targi organizowane na Rynku Głównym w Krakowie. Wśród najlepszych targów bożonarodzeniowych w zestawieniu znalazły się m.in. te organizowane w Strasburgu, które należy do najstarszych w Europie, a także w Pradze, Brukseli, Kopenhadze i Berlinie. W zestawieniu nie mogło zabraknąć Nowego Jorku i Sztokholmu.
Kraków otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu EKO-Miasto organizowanym przez Ambasadę Republiki Francuskiej w Polsce. Nasze miasto zostało wyróżnione w kategorii efektywność energetyczna budynków wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000 za wymianę, na szeroką skalę, nieefektywnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na wysokosprawne źródła ekologiczne. Kraków był już laureatem wyróżnienia w tej kategorii w 2015 r., oraz zdobył I nagrodę w kategorii "Mobilność". Konkurs EKO-MIASTO ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju miast oraz wspieranie polityki środowiskowej w zakresie gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, mobilności, efektywności energetycznej, systemów energetycznych oraz zieleni miejskiej.
Wodociągi Miasta Krakowa otrzymały wyróżnienie w konkursie "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2017". Polska Izba Ekologii nagrodziła krakowskie przedsiębiorstwo za projekt "Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie - Etap II" realizowany w latach 2013-2015. W ramach prowadzonych prac zmodernizowano i rozbudowano Oczyszczalnię Ścieków „Kujawy”, która obecnie jest w stanie oczyścić 70 tys. m3 ścieków na dobę. W ramach kontraktu „Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków Kujawy” uruchomiono czwartą linię technologiczną, wykonano modernizację trzech pozostałych, oraz wybudowano zupełnie nowe obiekty. Przeprowadzone prace pozwoliły na zwiększenie efektywności oczyszczania ścieków.
Podczas XXII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Zarządzanie Restrukturyzacją. Procesy i struktury w obliczu zmian” w Krynicy-Zdroju. Wodociągi Miasta Krakowa zostały wyróżnione tytułem „Lidera Restrukturyzacji 2017” przyznanym m.in. za wdrożenie procedury optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej i cieplnej w procesach produkcyjnych oraz za program badawczo - rozwojowy pn. „Energetycznie Pasywna Oczyszczalnia Ścieków”, zapewniających stabilność taryfy wodno-ściekowej dla aglomeracji krakowskiej.
Kraków został sklasyfikowany na pozycji wicelidera rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA "Wydatki Inwestycyjne Samorządów 2017" podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2014-2016, w kategorii miasta wojewódzkie. Ranking odzwierciedla spektakularny sukces naszego miasta, którym jest awans z 12 miejsca w poprzednim zestawieniu na miejsce drugie. Jest to tym bardziej zauważalne na tle spadków zanotowanych przez miasta, które wcześniej wyprzedzały Kraków w rankingu (Olsztyn, Lublin, Katowice, Białystok).
W sondażu przeprowadzonym przez Which? Travel Magazine Kraków otrzymał 94% głosów czytelników magazynu i zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji na najciekawsze miasto europejskie. Kraków pokonał 42 miasta europejskie - od Sevilli (93%) do Neapolu (59%). Wyniki są oparte na wypowiedziach czytelników. W sondażu pod uwagę bierze się następujące parametry: koszty przelotu, hotelu, jakość zakwaterowania, restauracji, atrakcji kulturalnych i obiektów turystycznych, oferty zakupowej, komunikacji miejskiej i kosztów pobytu. Brytyjczycy ocenili na 5 gwiazdek krakowską kuchnię. W tej konkurencji Kraków wyprzedził nawet Rzym czy Paryż. Również najwyższą ocenę Kraków otrzymał za atrakcyjność oferty w stosunku do ceny. To już trzecie takie wyróżnienie dla Krakowa przyznane przez czytelników magazynu Which? Travel. Po raz pierwszy Kraków stanął na podium w 2014 a następnie w 2016 roku.
Budowa wybiegu dla pingwinów Humboldta w krakowskim ogrodzie zoologicznym zdobyła główną nagrodę w XXI edycji konkursu „Modernizacja Roku 2016”. Krakowską pingwiniarnię doceniono w kategorii „Rewitalizacje obszarów urbanistycznych i terenów zieleni”. Ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu odbyła się 24 sierpnia w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Ogólnopolski konkurs „Modernizacja Roku” organizowany jest już od 21 lat. Wyłania najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Docenia wysiłki i kreatywność inwestorów, wykonawców, jak i projektantów. „Rewitalizacje obszarów urbanistycznych i terenów zieleni” to jedna z 13 kategorii, w których przyznawane są nagrody konkursowe. Wybieg dla pingwinów Humboldta z zapleczem technicznym wraz z instalacjami i infrastrukturą techniczną to największa inwestycja, jaką Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie przeprowadziła w ostatnich latach.
System identyfikacji wizualnej Krakowa został uhonorowany prestiżową nagrodą Red Dot Award w kategorii Communication Design 2017. To spektakularny sukces - uznani na świecie eksperci w dziedzinie designu docenili współpracę naszego miasta z agencją reklamową Opus B, która opracowała projekt systemu. Nagrody w konkursie Red Dot – uznawane za najważniejsze wyróżnienia w branży projektowania - stanowią gwarancję najwyższej jakości produktów i doskonałego wzornictwa, a specjaliści okrzyknęli je „Oscarami designu". Prace zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu oceniało jury, w którym zasiadło 24 niezależnych ekspertów związanych z designem, pochodzących z 11 krajów.
W Krakowie chce mieszkać coraz więcej osób. Potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. W rankingu za 2016 roku mamy trzecie pod względem wielkości pozytywne saldo migracji. Jak podaje Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, powołująca się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, najwyższe dodatnie saldo migracji - określające różnicę między napływem a odpływem ludności - wystąpiło w 2016 r. w Warszawie (6571 osób). Wśród gmin o najwyższej liczbie nowych mieszkańców znalazły się ponadto też Wrocław (1603 osoby) i Kraków (1486 osób). Poza podium uplasowały się: Gdańsk (1244 osoby) i Rzeszów (1125 osób).
Kraków zajął 8. miejsce na liście „Najlepszych miast na świecie na 2016 rok” sporządzonej na podstawie głosów czytelników prestiżowego magazynu podróżniczego „Travel + Leisure”. Co roku World’s Best Award zachęca czytelników www.travelandleisure.com, aby podzielili się opiniami na temat najlepszych miast. Respondenci oceniali miasta biorąc pod uwagę zabytki, kulturę, kuchnię, życzliwość mieszkańców oraz zakupy. Dla wielu z nich nasze miasto stało się miejscem, do którego chętnie wracają. Ich zdaniem, Kraków stara się o to, by mieszkańcy i turyści czuli się w nim jak najlepiej. Kraków rywalizował z Rzymem, Florencją, Barceloną, San Sebastian, Budapesztem, Sieną, Sewillą. Nasze miasto pokonało Porto, Lizbonę, Pragę, Wenecję, Edynburg, Istambuł i Madryt.
W rankingu miast wojewódzkich Premium Brand 2017 Kraków został uznany za najlepsze miasto w Polsce. Zrealizowane po raz drugi badanie wskazało ośrodki cieszące się najlepszą reputacją wśród Polaków. Nasze miasto na lidera awansowało z czwartego miejsca, wyprzedzając zeszłorocznego zwycięzcę – Wrocław. Respondenci oceniali poziom zaufania do danego miasta, możliwość polecenia go znajomym, towarzyszącą mu atmosferę medialną, zaangażowanie społeczne oraz warunki pracy. Prym w rankingu wiedzie Kraków, na drugim miejscu jest Gdańsk i Wrocław, trzecią pozycję zdobył Poznań, a czwarty Szczecin. Warszawa uplasowała się na piątym miejscu.
„Wspólnota” – najważniejszy w Polsce periodyk poświęcony samorządom docenił miejskie aplikacje mobilne: Krakow.pl, Likekonik, O!strzegator oraz Powietrze Kraków. Czasopismo przyznało, że w Polsce trendy w wykorzystaniu nowych technologii na potrzeby turystów dyktuje Kraków. W krakowskich aplikacjach miejskich uznanie zdobył odpowiedni know-how, umożliwiający wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii. Podkreślono również dbałość o aktualizację danych, aby zamieszczane informacje nie były przestarzałe, a przez to po prostu nieprzydatne. Według Instytutu Monitorowania Mediów, gazeta "Wspólnota" należy do wąskiego grona najbardziej opiniotwórczych periodyków w Polsce.
Kraków zajął ósme miejsce w najnowszym rankingu Tholons „Top 100 Outsourcing Destinations 2017" – 100 najlepszych destynacji dla outsourcingu na świecie. W poprzednim rankingu nasze miasto sklasyfikowano na dziewiątym miejscu. Tym samym stolica Małopolski pozostaje nieprzerwanie najlepszym miejscem w Europie dla lokowania tego typu inwestycji. Największą konkurencję dla Krakowa stanowią miasta azjatyckie. W Europie nasze miasto wyprzedza tylko Dublin. Warszawa znalazła się na 23. miejscu, Praga zajmuje miejsce 17, Budapeszt – 25, zaś Brno – 48. Świetna lokata Krakowa to potwierdzenie prowadzonej od lat polityki proinwestycyjnej oraz przyjętych standardów promocji gospodarczej.
Wodociągi Krakowskie otrzymały po raz kolejny Medal Europejski, prestiżową nagrodę przyznawaną przez Business Centre Club, za Program Edukacji Ekologicznej – „Wędrówki Kropelki”. Medal Europejski jest niekomercyjnym, ogólnopolskim przedsięwzięciem promującym ideę Unii Europejskiej wśród przedsiębiorców. Wyróżniane są wyroby i usługi, które swoim standardem nie odbiegają od poziomu europejskiego. Program Edukacji Ekologicznej Wodociągi Krakowskie realizują od 2009 roku. Jako pierwsza wystartowała „Akademia Kropelki” – warsztaty kierowane do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nagrody rozdano 7 czerwca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
Gmina Miejska Kraków otrzymała wyróżnienie w rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży Dziennika Gazety Prawnej”. 26 maja nagrodę w imieniu Gminy odebrała dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Barbara Mikołajczyk. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna (szczypiorniak), lekkoatletyka, narty, snowboard, nordic walking, rugby – to tylko niektóre dyscypliny z szerokiej oferty bezpłatnych zajęć, jakie dla dzieci i młodzieży z krakowskich szkół każdego roku przygotowuje Wydział Sportu UMK. Z myślą o aktywizacji sportowej młodzieży w naszym mieście gmina miejska Kraków prowadzi szeroką gamę programów miejskich takich jak m.in.: Akademia Przedszkolaka, Akademia Młodych Orłów, Animator Sportu, Mój trener, Nie bój się sięgać gwiazd czy Sport przeciw wykluczeniom.
Kraków znalazł się na 3 miejscu w przygotowanym przez Evidence Institute, już po raz drugi, rankingu samorządów "Miejsca sprzyjające edukacji", w kategorii miast powyżej 100 tyś. mieszkańców. Liderem okazał się Rzeszów, a na drugim miejscu uplasowało się Opole.Celem rankingu opracowanego przez Fundację Naukową Evidence Institute, jest wskazanie samorządów odznaczających się najwyższym poziomem edukacji oraz inicjowanie dyskusji o tym, jak samorządy i szkoły mogą budować relacje sprzyjające wysokiej jakości kształcenia. Ranking, uwzględniający 2462 samorządy, opracowano na podstawie trzech miar: dobrego startu, nierówności i postępu. Pierwsza z nich odzwierciedla procent dzieci 3-4 letnich w przedszkolach oraz wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Miara nierówności przedstawia zróżnicowanie wyników sprawdzianu szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego na terenie gminy. Z kolei miara postępu jest trzyletnim wskaźnikiem edukacyjnej wartości dodanej dla gimnazjów, który pokazuje, jaki postęp w gimnazjum uczynili uczniowie o tym samym potencjale po szkole podstawowej.
Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny znalazł się wśród 100 najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych w rankingu Europe's Most Innovative Universities 2017 opracowanym przez agencję Thomson Reuters. Krakowska uczelnia jest jedyną szkołą wyższą z Polski oraz z Europy Środkowo-Wschodniej, ujętą w tym prestiżowym zestawieniu. Ranking został opublikowany już po raz drugi. Opiera się na szczegółowej analizie uczelni według wskaźników określających innowacyjność danej instytucji. Uniwersytet Jagielloński zajął w zestawieniu 90 pozycję (awans o 2 miejsca w stosunku do roku 2016).
Miłosz Festival, Misteria Paschalia, Conrad Festival i Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to projekty nagrodzone przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali. Międzynarodowe nagrody EFFE AWARD przyznało jury złożone z dziewięciu cenionych ekspertów z Europy. Wśród wyróżnionych są także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima oraz Festiwal Kultury Żydowskiej. Po przyznaniu tytułu Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych IFEA 2016 to kolejne wyróżnienie dla Krakowa za spójną i konsekwentną politykę kulturalną. Krakowskie festiwale zostały docenione za nasycanie środowiska kultury wartościami, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, mających na celu sieciowanie wydarzeń oraz podmiotów, a także promowanie różnorodności społeczno-kulturowej. Doceniono również współpracę każdej z marek festiwalowych ze środowiskiem naukowym. Nagrody wręczono w niemieckim Wiesbaden, 4 maja, podczas Szczytu Festiwali Sztuki przy Europejskim Stowarzyszeniu Festiwali, który towarzyszył Rheingau Musik Festival 2017.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało Miastu Kraków wyróżnienie specjalne i tytuł „Lider Małopolski – Najlepsze Przedsięwzięcie roku 2016 w Małopolsce” za organizację Światowych Dni Młodzieży.
Miasto Kraków uzyskało tytuł "Gmina na 5!" w tegorocznej edycji rankingu przygotowanego przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ocenie podlegała gotowość jednostek samorządu do obsługi inwestorów oraz przedsiębiorców drogą elektroniczną. Badano zarówno funkcjonalność witryny internetowej jak i możliwość kontaktu elektronicznego. Zastosowano między innymi metodę "tajemniczy klient".
Krakow Convention Bureau jako regionalne Biuro Kongresów, ponownie otrzymało rekomendację Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikat posiada sześć regionalnych biur kongresów w Polsce. Uzyskana rekomendacja stanowi formalne potwierdzenie kompleksowych i profesjonalnych działań krakowskiego Biura Kongresów. Uzyskanie rekomendacji daje dodatkową możliwość promocji w wydawnictwach przygotowywanych przez Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej oraz na stronach internetowych. Umożliwia również udział w wydarzeniach targowych na stoisku POT, otrzymywanie zapytań na organizację konferencji czy współtworzenie wizyt studyjnych.
Podczas Targów MIPIM w Cannes Kraków został wyróżniony przez Financial Times - fDi Magazine - tytułem polskiego miasta przyszłości. Nasze miasto okazało się najlepsze pośród wszystkich ośrodków regionalnych. Ten tytuł to zasługa starań Krakowa na rzecz przyciągania inwestorów. Nie można pominąć wyróżnienia dla najlepszego ośrodka regionalnego pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia - wielka w tym zasługa licznych, krakowskich uczelni oraz rzeszy odwiedzających nas gości. Kraków znalazł się także w pierwszej piątce dużych miast pod kątem atrakcyjności dla biznesu oraz efektywności kosztowej. Podkreślić należy także wagę wyróżnień w następujących kategoriach: przyjazna atmosfera dla biznesu oraz potencjał ekonomiczny. Redakcja fDi Magazine doceniła również politykę Krakowa dotyczącą przyciągania inwestycji zagranicznych. Kraków w 2017 r. obchodzi jubileusz 20-lecia obecności na targach MIPIM.
Wojewódzki Szpital Dziecięcy św. Ludwika ponownie znalazł się w gronie najlepszych szpitali w kraju. Krakowska jednostka drugi raz z rzędu uzyskała status szpitala akredytowanego przez Ministerstwo Zdrowia, uzyskując 91% zgodności ze standardami akredytacyjnymi. Potwierdza tym samym wysoki poziom świadczonych usług medycznych. Jedynie 14 szpitali w Polsce uzyskało wyższy wynik. WSSDz im. św. Ludwika otrzymał maksymalne oceny w zakresie standardów: zabiegi i znieczulenia, laboratorium, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta a także zarządzanie ogólne. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy św. Ludwika w Krakowie pierwszą akredytację uzyskał w 2013, obowiązywała do 2016 roku. Obecna będzie ważna przez najbliższe trzy lata.
Festiwal Conrada został wyróżniony przez prestiżowe „Penguin Random House”- jedno z najważniejszych wydawnictw anglosaskich na świecie. Festiwal współorganizowany przez: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego uznano za jedno z 20 wydarzeń literackich, w których trzeba wziąć udział. Akademia Pisarzy, działająca przy „Penguin Random House” doceniła ideę festiwalu związaną z osobą Josepha Conrada, zwracając szczególną uwagę na łączenie przez pisarza odmiennych tradycji. Festiwal Conrada znalazł się wśród tak prestiżowych festiwali jak: Edinburgh International Book Festival, Hay Festival, Sydney Writers’ Festival oraz Berlin International Literature Festival. Akademia podkreśliła wartość idei przewodniej festiwalu, związanej z osobą Josepha Conrada.
Centrum Kongresowe ICE Kraków drugi rok z rzędu otrzymało nagrodę dla najlepszego centrum kongresowego Nowej Europy. Meetings Star Award to nagroda dla obiektów za kompleksowe działania oraz znaczące osiągnięcia w dziedzinie przemysłu spotkań, marketingu miejsc oraz promocji wydarzeń w Europie Centralnej i Wschodniej. ICE Kraków drugi rok z rzędu otrzymało najwyższą ocenę, zdobywając tytuł najlepszego centrum kongresowego Nowej Europy co jest ewenementem ponieważ dotychczas żaden obiekt nie zdobył dwóch nagród w kolejnych latach. Idea konkursu MEETINGS STAR AWARD oparta jest na obecności podczas wydarzeń "hiddencongressguest" - zgodnie z polską nomenklaturą określanych jako "tajemniczy uczestnicy kongresów". To grono specjalistów posiadających minimum 15-letnie doświadczenie w branży spotkań i szeroką wiedzę w zakresie organizacji wydarzeń, których standardy wyznaczają międzynarodowe stowarzyszenia. Organizatorem konkursu jest magazyn KONGRES - wiodące czasopismo branży spotkań w tzw. Nowej Europie z siedzibą w stolicy Słowenii.
Po raz czwarty z rzędu Kraków został uznany najlepszą europejską destynacją miejską w plebiscycie użytkowników portalu internetowego Zoover („The Best European City Trip”). Wcześniej nie dokonało tego żadne inne miasto! Kraków jako jedyny w tegorocznej edycji został oceniony przez internautów powyżej 9 (na 9,1 punktów w skali 1-10), wyprzedzając m.in. Sevillę, Barcelonę i Wiedeń. To więcej, niż rok temu, kiedy nasze miasto uzyskało ocenę 8,9 pkt. Największy wzrost, o 0,8 pkt, Kraków zanotował w ocenach oferty kulturalnej miasta. Plebiscyt Zoover to jeden z najbardziej miarodajnych konkursów tego typu na świecie – ranking powstaje wyłącznie w oparciu o recenzje zamieszczane przez internautów (rocznie jest ich ponad 200 tysięcy, a od założenia serwisu już ponad 3 miliony), a na końcowy wynik miasta składa się nie tylko ocena jego atmosfery czy zabytków, ale także jakości hoteli, restauracji, oferty muzeów, czy rozrywki i życia nocnego. Dopiero średnia wszystkich tych ocen pozwala wyłonić zwycięzcę.
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia została wyróżniona jedną z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych świata – International Classical Music Award. Wyróżnienie zostało przyznane Orkiestrze za album "Oriental Trumpet Concertos", nagrany we współpracy z Gáborem Boldoczkim, pod dyrekcją Jurka Dybała, dla renomowanej wytwórni Sony Classical. Płyta zdeklasowała 28 innych nagrań nominowanych w kategorii „Muzyka współczesna”, wśród których znalazły się wydawnictwa z udziałem wybitnych artystów i orkiestr. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia w Lipsku w słynnym Gewandhaus. Koncert był transmitowany przez stacje radiowe na całym świecie.
Wydana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa książka „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945”, autorstwa Tomasza Owoca, kierownika pracowni Miejsce Pamięci na terenie byłego KL Płaszów, otrzymała głosami internautów tytuł „Najlepszej książki historycznej II półrocza 2016 roku” w kategorii "Okiem Badacza" w plebiscycie „Historia zebrana”. Konkurs realizowany był przez portal historyczny Histmag.org oraz serwis Granice.pl. Inicjatywie patronowali Polskie Towarzystwo Historyczne, „Tygodnik Powszechny”, „Odkrywca” i portale: archeowieści.pl i dlastudenta.pl. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem sprawowało Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, przy wsparciu Polskiego Związku Bibliotek.
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, czyli Ekospalarnia, jest jednym z 10 polskich budynków nominowanych w tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe. Sama nominacja to duży prestiż ponieważ rzadko przy przyznawaniu tego typu nagród brane są pod uwagę obiekty przemysłowe. Projekt Ekospalarni wyłoniono w 2010 r. w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Zwycięską pracę przygotowali Michał Teller z pracowni Teller Architekci, Filip Łapiński pracownia Łapiński Architekci, Bogusław Wowrzeczka z Manufaktury nr 1 i Jakub Baczyński z PROCHEM SA. Architekci przy tworzeniu projektu inspirowali się tradycyjnym sposobem uprawy ziemi tzw. trójpolówką, odzwierciedlając na elewacjach budynku pasy różnokolorowych traw i zbóż, charakterystyczne dla pejzażu polskich pól.