Zachęcamy do zapoznania się z raportami z badań sektora kultury w Krakowie, realizowanych przy udziale Gminy Miejskiej Kraków, przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa lub na jego zlecenie, bądź we współpracy z miejskimi instytucjami kultury.
1. Krakowska kultura – stan obecny i perspektywy rozwoju (2015)
W IV kwartale 2015 roku, na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków, wyłoniona w trybie przetargu warszawska firma Agrotec, przeprowadziła badania sektora kultury w Krakowie w czterech następujących obszarach:
OFERTA WYDARZEŃ KULTURALNYCH W KRAKOWIE (wybrano 12 wydarzeń, odbywających się w IV kwartale 2015 r.)
MARKOWE PRODUKTY KRAKOWSKIEJ KULTURY (ocena rozpoznawalności wybranych produktów, analiza ich potencjału)
DZIAŁALNOŚĆ MIEJSKICH INSTYTUCJI KULTURY
INKUBATORY KRAKOWSKIEJ KULTURY Badanie oferty zajęć edukacyjnych realizowanych przez gminne instytucje kultury.
Zobacz: Raport
Zobacz więcej: STRATEGIA ROZWOJU KULTURY W KRAKOWIE
Na zlecenie Urzędu Miasta Kraków Małopolski Instytut Kultury zrealizował projekt badawczo-konsultacyjny, którego celem było przygotowanie diagnozy funkcjonowania sieci bibliotek miejskich oraz opracowanie rekomendacji istotnych dla przygotowania planu rozwoju nowej instytucji – Biblioteki Kraków.
Poniżej przedstawiamy Państwu:
Przy cytowaniu i publikacji danych z poniższych opracowań prosimy o podanie źródła oraz każdorazowego wyraźnego oznaczania autorstwa Wykonawcy poprzez umieszczanie następującej noty: „Biblioteka Kraków. Rozwój sieci miejskich bibliotek publicznych” - projekt badawczo-konsultacyjny zrealizowany na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie – zespół autorski w składzie: Jacek Gądecki, Bartłomiej Homiński, Wit Hubert, Piotr Knaś, Wojciech Kowalik, Anna Miodyńska, Weronika Stępniak,Miłosz Ukleja, Sebastian Wacięga, Magdalena Zdrodowska.
Badania i konsultacje zostały zrealizowane w okresie 15 sierpnia–28 listopada 2016 roku. Projekt obejmował m. in. intensywną, wstępną etnografię, polegającą na badaniach inwentaryzacyjnych przeprowadzonych we wszystkich 57 bibliotekach miejskich wraz z realizacją wywiadów z osobami w wybranych punktach w okolicy każdej biblioteki (użytkownicy i nie -użytkownicy bibliotek miejskich, w sumie zrealizowano prawie 600 wywiadów); zogniskowane badania etnograficzne (pogłębione studia przypadku) w wybranych 6 bibliotekach, w ramach których przeprowadzono prawie 200 dodatkowych wywiadów z użytkownikami bibliotek ; badania ewaluacyjne w trybie partycypacyjno-konsultacyjnym, polegające na realizacji warsztatów partycypacyjnych z bibliotekarzami (dwa spotkania) i użytkownikami bibliotek (sześć spotkań) oraz realizacji badania „digital focus group”, w czasie którego moderowano użytkowników bibliotek intensywnie wykorzystujących sieć i Internet w praktykach czytelniczych jak również zrealizowano otwarte konsultacje dla mieszkańców Krakowa pod patronatem Forum Przyszłości Dzielnic (jedno spotkanie).
3. Raport z procesu konsultacji społecznych - Strategia Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030
4. Raport z badań "Krakowskie sceny nieinstytucjonalne - diagnoza" w ramach publikacji "Teatry w Krakowie 2016-2017"
5. Badania publiczności w instytucjach kultury
Jakie są preferencje publiczności krakowskich muzeów, teatrów oraz instytucji muzycznych? Skąd odbiorcy pozyskują informacje o ofercie kulturalnej? Co przesądza o wyborze oferty danej instytucji: temat, forma, przywiązanie czy autorytet? Czy widzowie krakowskich teatrów korzystają z oferty krakowskich instytucji wystawienniczych? Czy miłośnicy sztuk plastycznych stanowią część widowni krakowskich teatrów? Jakie są najpopularniejsze kanały komunikacji instytucji krakowskich z odbiorcami? Które z instytucji mają najmłodszą, a które najstarszą publiczność?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w Raporcie z projektu badawczego „Krakowski odbiorca kultury”, którego promocja odbyła się w dniach 11-12 kwietnia 2019 r. podczas konferencji „Badania publiczności w instytucjach kultury”, zorganizowanej przez Instytut Kultury UJ, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa oraz Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
W prezentowanym projekcie badawczym wzięło udział 19 krakowskich, w tym 12 miejskich instytucji kultury. Badania polegały na przeprowadzeniu przez ankieterów wywiadów kwestionariuszowych z osobami odwiedzającymi zaangażowane instytucje. W każdym miejscu zostało zrealizowanych 100 wywiadów na podstawie wspólnej ankiety, łącznie blisko 3000 ankiet. 50% respondentów to osoby, które w danej instytucji kultury były po raz pierwszy.
Dwudniowa konferencja była okazją do spotkania teoretyków i praktyków zajmujących się zagadnieniami związanymi z poznaniem publiczności polskich instytucji kultury. Cieszyła się dużym zainteresowaniem osób związanych z sektorem kultury - wzięło w niej udział 240 przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych oraz naukowców z różnych ośrodków akademickich w kraju.
Więcej informacji oraz relacja z konferencji:
https://badania.kultura.uj.edu.pl/projekt/raport
6. Konsultacje społeczne w sprawie zamiaru utworzenia Parku kulturowego Nowa Huta (2017)
7. Raport z badań przeprowadzonych w roku 2018 Współpraca organizacji pozarządowych z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
8. Charles Landry, „KRAKÓW UWOLNIONY. Uwolnienie energii i kreatywnego potencjału miasta” (Kraków 2018).
Na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków, w 2017 roku, światowej sławy badacz – Charles Landry (COMEDIA CONSULTANCY z siedzibą w Wielkiej Brytanii), przeprowadził badanie potencjału kreatywnego Krakowa w perspektywie gospodarczej, kulturalnej i społecznej. Badania obejmowały m. in. diagnozę potencjału kreatywnego, ocenę trendów zmian, identyfikację głównych przeszkód w rozwijaniu w Krakowie kreatywności i innowacyjności oraz rekomendacje dotyczące obszarów „smart city”, branży kreatywnej i priorytetów „Strategii Rozwoju Krakowa 2030” oraz w „Programu Rozwoju Kultury w Krakowie 2030”. Wnioski, zawierające m. in. ocenę sytuacji Krakowa na tle innych miast ujętych przez Landry’ego w „Indeksie Kreatywnych Miast” (benchmarking) zostały ujęte w raporcie końcowym.
9. Raport z badań dot. stanu edukacji kulturowej w Krakowie: Jaki program edukacji kulturowej w Krakowie? Diagnoza edukacji w obszarze kultury. (2020)
W 2019 roku podjęto działania na rzecz wypracowania PROGRAMU EDUKACJI KULTUROWEJ dla Krakowa
Punktem wyjściowym stały się badania, mające na celu zdiagnozowanie stanu edukacji kulturowej w Krakowie. Powstały raport i rekomendacje autorów raportu, będą podstawą do wypracowania programu, uwzględniającego potrzeby animatorów, edukatorów oraz instruktorów pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz dbałość o jakość oferty dla dzieci i młodzieży. Jednym z istotnych elementów programu, z uwagi na silnie zdiagnozowaną potrzebę – będą szkolenia i wizyty studyjne dla edukatorów, instruktorów, animatorów miejskich instytucji kultury, młodzieżowych domów kultury, nauczycieli szkół, a także osób realizujących te zadania w strukturach organizacji pozarządowych.
10. KRAKOWSKA KULTURA W CZASIE EPIDEMII COVID-19 – OPRACOWANIE WYNIKÓW BADANIA (2020)
Więcej informacji oraz link do raportu: https://www.krakow.pl/aktualnosci/239477,33,komunikat,wplyw_epidemii_na_krakowska_kulture___wyniki_ankiety.html?_ga=2.96976026.46308791.1590644839-1892551515.1582626031
Link bezpośrednio do raportu: KRAKOWSKA KULTURA W CZASIE EPIDEMII COVID-19
11. Audyty w miejskich instytucjach kultury
Zob.: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=107432
Raporty końcowe: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=107433
12. Raporty o stanie miasta (publikowane począwszy od raportu za rok 1991)
https://www.bip.krakow.pl/?mmi=509
13. Raporty o stanie gminy (publikowane począwszy od raportu za rok 2018)
https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=111327
14. Raport z badań obszaru sztuki w Krakowie (2021)
Diagnoza obszaru sztuki w Krakowie. Raport z badań pilotażowych w Krakowie, opracowany na zlecenie Miasta Kraków przez Małopolski Instytut Kultury
15. Działalność sektora kultury i sektora kreatywnego w Krakowie w warunkach pandemii COVID-19 (2021)
Badanie przeprowadzone przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury, jako drugie badanie ankietowe dot. wpływu pandemii na sektor kultury na terenie Krakowa i Małopolski (por. pkt. 10, wyżej).
Opracowanie wyników badania:
a) Raport: Alicja Kędziora, Działalność sektora kultury i sektora kreatywnego w Krakowie w warunkach pandemii COVID-19 (2021)
b) Streszczenie Raportu: Alicja Kędziora
c) Piotr Knaś, Regeneracja czy transformacja. Kontynuacja czy innowacja. Kultura po pandemii koronawirusa (Małopolski Instytut Kultury, 2021) [Podsumowanie badań]
16. "DNA MIASTA: Murale". Cykl seminariów, debat i warsztatów na rzecz wypracowania polityki muralowej dla Miasta Krakowa (2021)
a) Polityka muralowa. Podsumowanie.
b) Wyniki badań ankietowych. Analiza i koncepcja.
17. Badania "Dzień otwarty muzeów w Krakowie - kondycja i przyszłość". Instytut Badań Organizacji Kultury - IBOK.
18. Diagnoza stanu sektora audiowizualnego w Krakowie 2023. Raport z badania zrealizowanego na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przez firmę Natalia Woda Art Project Development. Zespół w składzie: dr Marta Materska-Samek, dr Joanna Sanetra-Szeliga, Natalia Woda.
19. Badanie branży gier w Krakowie, zrealizowane przez Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o., na zlecenie Miasta Kraków (Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji), 2023
20. Raport z inwentaryzacji pomników znajdujących się na obszarze Gminy Miejskiej Kraków przeprowadzonej na zlecenie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK przez p. Elżbietę Lang:
a) Katalog pomników w Gminie Miejskiej Kraków, część 1 (2019)
b) Katalog pomników w Gminie Miejskiej Kraków, część 2 (2019)
21. Raporty z ewaluacji I i II edycji Programu Edukacji Kulturowej "Krakowski Archipelag Kultury"
a) Raport z ewaluacji I edycji Programu Edukacji Kulturowej "Krakowski Archipelag Kultury" dr Beata Nosek na zlecenie Centrum Kultury Podgórza (2021)
b) Raport z ewaluacji II edycji Programu Edukacji Kulturowej dla Krakowa "Krakowski Archipelag Kultury" opracowany przez Instytut Badań Organizacji Kultury - IBOK na zlecenie Centrum Kultury Podgórza (2022)
Zespół badawczy: Jarosław Klaś, Agnieszka Konior, Olga Kosińska, Anna Pluszyńska, Agnieszka Szostak
22. Widok publiczny
Raport z rocznego programu Widok Publiczny: RAPORT [wydawca: Krakowskie Biuro Festiwalowe]
23. Realizacja Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (raporty)
Raporty z realizacji Programu Kraków Miasto Literatury: https://miastoliteratury.pl/materialy-do-pobrania/
Diagnoza pola literackiego w Krakowie w roku 2013: załącznik do wniosku o przyznanie miastu Kraków tytułu Miasta Literatury UNESCO
24. Plan Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla Historycznego Centrum Krakowa: wytyczne do zarządzania historycznym centrum Krakowa, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO na lata 2023-2035 - zobacz dokument
25. Widzę Cię Krakowie! Notatnik myśli na 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Z okazji obchodzonej w 2023 roku 45. rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Miasto Kraków we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury przygotowało wyjątkową, dwujęzyczną publikację, w której w rolę „zbiorowego narratora” wcielili się specjaliści/tki i pasjonaci/tki zajmujący się dziedzictwem miasta pod Wawelem. Publikacja przedstawia współczesne wyzwania związane z ochroną historycznego krajobrazu miejskiego i poszerzaniem świadomości tego, czym jest dziedzictwo, o kolejne zjawiska. Tekst jest też przystępnym wprowadzeniem w problematykę ochrony zabytków i zagadnienia konserwatorskie.
Zobacz poniżej:
Widzę Cię, Krakowie! (polska wersja językowa)
I see you, Kraków! (angielska wersja językowa)
26. Działania Gminy Miejskiej Kraków na rzecz SEKTORA FILMU - zobacz