Cel nadrzędny Programu
Kraków – miasto o silnych tradycjach gospodarczych, przyjazne dla inwestorów, stwarzające równe szanse i atrakcyjne warunki dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw; ośrodek efektywnej współpracy władz miasta, środowisk gospodarczych i sfery naukowo-badawczej.
Krakowski Program Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta 2016 -2020 [PDF]
Poprzednie Programy Wspierania Przedsiębiorczośc w Krakowie - uchwały, aktualizacje i sprawozdania
Podczas sesji 23 września 2009 r. radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia założeń do Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta Krakowa.
Priorytetami tego programu są m.in. wspieranie kluczowych dla rozwoju gospodarczego dziedzin gospodarczych: indywidualnych przedsiębiorców, przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą oraz przedsiębiorczości innowacyjnej i akademickiej; wspieranie firm w celu zwiększania inwestycji oraz nowych miejsc pracy; nowoczesna, przyjazna przedsiębiorcom infrastruktura obsługi i wsparcia przedsiębiorczości, inwestycji i promocji.
Zarządzeniem nr 734/2010 Prezydenta Miasta Krakowa z 9 kwietnia 2010 roku powołany został Zespół ds. określenia możliwości realizacji zadań zawartych w Uchwale.
Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałą Nr CXV/1572/10 a dnia 3 listopada 2010 roku Krakowski Program Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta wraz z poprawkami naniesionymi przez radnych.
Aktualizacja Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta.
Załącznikiem do programu jest lista branż chronionych, zanikających i preferowanych, na której znalazły się m.in.: szewstwo naprawkowe, krawiectwo naprawkowe, modniarstwo, czapnictwo, kapelusznictwo; ślusarstwo, tapicerstwo, kaflarstwo, garncarstwo, gorseciarstwo na miarę, wytwarzanie i naprawa obuwia ortopedycznego, czy kowalstwo artystyczne.
Celem programu jest ochrona małych przedsiębiorstw, prowadzących działalność w zakresie branż, które Miasto uznaje za zanikające i wymagające szczególnej ochrony.
Ochrona przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie branż chronionych i zanikających w Krakowie polega na:
a) wynajmie lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków przeznaczonych na działalność dotyczącą branż, o których mowa w niniejszym programie w trybie przetargu na najem lokalu użytkowego, który jest ograniczony pod względem przedmiotowym (przetarg celowy),
b) stosowaniu wobec najemców lokali użytkowych, o których mowa w niniejszym punkcie waloryzacji stawek czynszu netto, z uwzględnieniem specyfiki branż chronionych i zanikających.
Wszystkie uchwały związane z Programem