Od 2013 roku Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (OC) pełni rolę koordynatora działań związanych z realizacją zapisów ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (ustawa). Straż Miejska Miasta Krakowa (SMMK) przygotowała dokument pod nazwą Analiza zagrożeń oraz identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu i rekreacji znajdujących się w obrębie Gminy Miejskiej Kraków, w którym jest zawarta charakterystyka obszarów wodnych leżących w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków (GMK) oraz podstawowe informacje dotyczące działań podejmowanych w ramach utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego na tych terenach.
Wszystkie obszary wodne znajdujące się w granicach administracyjnych gminy oznakowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2012 roku w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz znaków informacyjnych i flag. Każdego roku pod koniec sezonu zimowego organizowany jest kontrolny objazd obszarów wodnych mający na celu inwentaryzację znaków w celu jej uzupełnienia przed tzw. sezonem wysokim. Na terenie miasta działają kąpieliska oraz miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli w lokalizacjach:
oraz szlak żeglowny rzeka Wisła, będący pod specjalnym nadzorem ze względu na ruch turystyczny.
Jak wynika z analizy, głównymi zagrożeniami stwierdzonymi na wskazanych zbiornikach są: kąpiel w miejscach objętych zakazem, brak umiejętności pływackich, korzystanie ze sprzętu pływającego bez stosownych uprawnień i po spożyciu alkoholu, spożywanie alkoholu, możliwość upadku z dużej wysokości.
Do zadań ustawowych realizowanych przez GMK, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na zbiornikach, zalicza się m.in.:
1. bieżącą aktualizację Analizy zagrożeń, w tym identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu i rekreacji oraz objęcia nadzorem miejsc niebezpiecznych;
2. wizje lokalne obszarów wodnych znajdujących się na terenie GMK;
3. prowadzenie działań profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych;
4. objęcie doraźnym dozorem miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli – Bagry, Przylasek Rusiecki, Zalew Nowohucki, Zalew Zakrzówek;
5. kontrole jednostek pływających na rzece Wiśle.
Zgodnie z tabelą kompetencyjną Zarząd Zieleni Miejskiej jest odpowiedzialny m.in. za wykonywanie obowiązków zarządzającego wyznaczonym obszarem wodnym (oznakowanie, regulaminy, itp.) oraz za usunięcie statku lub innego obiektu pływającego.
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wraz z Komisariatem Wodnym Policji przy współpracy WOPR, SMMK oraz Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM), regularnie przeprowadza kontrolę obszarów wodnych oraz analizę zagrożeń wraz z identyfikacją miejsc zagrożonych.
Wyznaczeni przez Prezydenta Miasta Krakowa zarządcy terenów zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli są odpowiedzialni za oznakowanie terenów oraz zapewnienie na nich dozoru ratowniczego.
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU DOTACJI