Realizacja Parku Stacja-Wisła została wyróżniona nagrodą honorową w XII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce w kategorii Nowo Wykreowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie otrzymało tytuł Perła Polskiej Gospodarki w kategorii Perły Duże za konsekwentną realizację polityki strategii przedsiebiorstwa oraz pozycję lidera wśród najbardziej dynamicznch i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw w Polsce w prestiżowym rankingu Perły Polskiej Gospodarki. MPEC S.A. otrzymał specjalny certyfikat. Badanie rankingowe obejmuje ponad 2000 firm, których przychody z całokształtu działalności gospodarczej w okresie roku wyniosły: co najmniej 100 milionów złotych – Perły Duże, powyżej 1 miliarda złotych – Perły Wielkie i jest prowadzone przez magazyn anglojęzyczny „Polish Market” wspólnie z naukowcami z Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji, Instytutu Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Floriańska znalazła się wśród najbardziej prestiżowych ulic w Polsce. Nowy Świat, Marszałkowska i Chmielna w Warszawie, Floriańska w Krakowie, Półwiejska w Poznaniu, Długi Targ w Gdańsku, Świdnicka we Wrocławiu i Krupówki w Zakopanem – to ulice z największym potencjałem handlowym, które znalazły się w najnowszym rankingu firmy CBRE – „Top 10 high streets w Polsce”. Wyróżnia je połączenie prestiżowych obiektów handlowo-biurowych z walorami turystycznymi miast. Floriańska w rankingu znalazła się na czwartym miejscu – po warszawskich ulicach: Nowy Świat, Marszałkowska i Chmielna. Zestawienie „Top 10 high streets w Polsce” zostało przygotowane przez CBRE, międzynarodową firmę doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych. Rewitalizacja historycznych budynków oraz budowa nowych obiektów klasy premium przekłada się na wzrost zainteresowania turystów i klientów, a w efekcie inwestorów. Eksperci CBRE prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat zasoby powierzchni handlowej na polskich „high streets” mogą zwiększyć się o 15–20%.
Gminie Miejskiej Kraków został przyznany tytuł „Samorząd od serca” za realizację programów zdrowotnych w dziedzinie chorób układu krążenia oraz podnoszących świadomość społeczną w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego. Wyróżnienie przyznał organizator kampanii profilaktycznej "Ciśnienie na życie - pierwsza pomoc w zawale".
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zostało laureatem konkursu „Promotor czystej energii” w kategorii „Czyste powietrze”. Nagrodę odebrał prezes MPO Henryk Kultys w czasie gali kongresu Envicon Environment 2018, która odbyła się 28 listopada w Warszawie. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie przedstawiło w konkursie projekt, który ma na celu redukcję zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu. Wszystkie ulice i chodniki w Krakowie są objęte mechanicznym oczyszczaniem i zmywaniem. Aby zmniejszyć emisję wtórną pyłów zawieszonych, MPO podjęło współpracę z Politechniką Krakowską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie zostało uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem „Małopolski Dąb” Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Statuetka "Malopolskiego Dębu" przyznawana jest osobom oraz firmom, które w sposób znaczący przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości rozwijając biznes oparty na najwyższych standardach, pomagają w tworzeniu i utrwalaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorców oraz dbają o dobrą kondycję gospodarczą Małopolski wzmacniając siłę ekonomiczną regionu i Polski.
CNN Travel napisał o najpiękniejszych miejscach w Polsce, które powinni zobaczyć zagraniczni turyści. Na czele listy znalazł się Kraków.Dziennikarze znanego portalu wybrali 11 wspaniałych miejsc w naszym kraju, które koniecznie należy uwzględnić w planie podróży po Polsce. Dziennikarze docenili bogatą historię, architekturę i doskonałą kuchnię. Przedstawili Kraków jako dawną stolicę Polski, która współcześnie tętni życiem. Autorów artykułu zauroczył Rynek Główny, ale także Sukiennice, Bazylika Mariacka i Uniwersytet Jagielloński. Nasze miasto opisali jako miejsce pełne wąskich średniowiecznych uliczek, przytulnych kawiarenek, z życiem nocnym i imponującymi zabytkami. Szczególnie wyróżnili w artykule zamek na Wawelu: dziennikarze podkreślili, że dziedzictwo inspirowane włoskim renesansem jest warte odwiedzenia.
Polskie Zrzeszenie Muaythai przekazało specjalny dyplom z podziękowaniami za wsparcie udzielone przez Miasto Kraków podczas organizacji Pucharu Polski Muaythai wraz z Festiwalem Muaythai przeciw narkotykom 2018 w Krakowie. W dniach 19-21 października 2018 roku w Hali 100-lecia Cracovii odbył się Puchar Polski Muaythai IFMA 2018. Muaythai (boks tajski) jest sportem bardzo widowiskowym. Jego powstanie sięga początków samej Tajlandii. Boks tajski staje się coraz bardziej rozpoznawalnym sportem, a zawodnicy z Krakowa stanowią niezwykle mocny trzon polskiego i światowego Muaythai. Celem wydarzenia było upowszechnianie tego sportu wśród mieszkańców miasta oraz promocję kampanii „Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom”.
Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s podniosła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa z BBB+ do A- oraz oceniła perspektywę jako stabilną. Uzasadniła to wysokimi wynikami budżetu miasta, zwracając uwagę na umiarkowany poziom zadłużenia i odpowiednią płynność finansową. Ocena wiarygodności kredytowej Krakowa jest najwyższą z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju, zgodnie z zasadą nieprzyznawania samorządom lokalnym ratingu wyższego niż rating państwa.
Prezydent Jacek Majchrowski odebrał statuetkę „Lidera Transportu Publicznego” w kategorii „Transport Ekologiczny”. Wyróżnienie zostało przyznane przez Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego skupiający miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne oraz organizatorów transportu publicznego w polskich miastach. To wyróżnienie potwierdza, że Kraków jest w Polsce liderem w zakresie zakupu ekologicznego taboru autobusowego. Kraków kupuje najlepsze i najwyżej oceniane przez ekspertów autobusy. W ubiegłym roku mieszkańcy miasta zyskali 17 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów marki Solaris. Ten właśnie model uzyskał tytuł "Bus of the Year" w organizowanym od 1989 roku konkursie na najlepszy autobus miejski (tytuł przyznaje Association of Commercial Vehicle Editors, Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych). W 2018 roku przez jury "Bus of the Year" zostały docenione autobusy miejskie Mercedes-Benz Citaro, które również zamówiło MPK SA w Krakowie.
Kraków awansował w rankingu Tholons Services Globalization Index 2018. Ranking dotyczy najlepszej lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług biznesowych. W stosunku do roku ubiegłego Kraków awansował o dwie pozycje i co warto podkreślić, jest to również najwyższa jego lokata od czasu wydawania raportu. Przed Krakowem znalazło się jedynie pięć azjatyckich ośrodków: Bangalore, Manila, Mumbai, Delhi i Hyderabada. Raport Tholons to prestiżowe, globalne zestawienie najlepszych światowych lokalizacji (100 Super Cities), które są ocenianie pod względem: kapitału ludzkiego, poziomu innowacji, czynników wpływających na jakość życia, kosztów pracy, nasycenia rynku inwestycjami z sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz niezbędnej infrastruktury.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF odznaczyło Cracovia Maraton certyfikatem IAAF Bronze Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Na tegoroczny, 17. PZU Cracovia Maraton z Londynu przyjechała Hilary Walker, międzynarodowy delegat techniczny IAAF, która oceniała szereg zaleceń zawartych w regulaminie IAAF, raportując następnie swoje spostrzeżenia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Krakowska impreza została oceniona bardzo wysoko i po raz pierwszy w historii znalazła się w elitarnym gronie najlepszych na świecie biegów ulicznych.
Kraków otrzymał pierwsze miejsce w ogólnopolskim Rankingu Dziennika Gazety Prawnej pn. „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” w kategorii dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajął Poznań, a trzecie Toruń. Celem rankingu jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów gminnych wyróżniających się dużą aktywnością w zakresie wspierania kultury fizycznej dzieci i młodzieży na swoim terenie, upowszechniania sportu i rekreacji ruchowej oraz dofinansowania zadań związanych z aktywnością ruchową społeczeństwa. W Krakowie rozwój sportu jest traktowany jako jedno z kluczowych działań podnoszących jakość życia.
Miasto Kraków zostało liderem w kategorii miasta wojewódzkie w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2015-2017. Kraków swoją pierwszą pozycję w rankingu zawdzięcza w dużej mierze inwestycjom realizowanym przez spółki komunalne. W sumie w latach 2015-2017 wydawał średnio 1778 zł na rok, z czego 967 zł na osobę rocznie wydawały na inwestycje miejskie spółki. Należy przypomnieć, że w ubiegłorocznym zestawieniu nasze miasto było sklasyfikowane na II miejscu. W kategorii ogólnej rankingu branżowego pisma samorządowców "Sukces kadencji 2014-2018" Kraków znalazł się na podium wśród najlepszych miast w Polsce plasując się na III miejscu zestawienia. Klasyfikacja ogólna uwzględnia poziom osiągniętych wskaźników w pozostałych kluczowych rankingach: finansowycm, ekonomicznym, infrastrukturalnym i społecznym.
Kraków został laureatem nagrody ECO-MIASTO w kategorii efektywność energetyczna budynków. Wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców Kraków został nagrodzony za wdrożenie systemu monitorowania zużycia mediów w budynkach użyteczności publicznej oraz za konsekwentne działania mające na celu eliminację nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła. W 2017 r. Gmina Miejska Kraków wdrożyła monitorowanie zużycia mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej. System obejmuje 636 budynków, monitorowane są wszystkie używane media: woda, energia elektryczna, ciepło z sieci miejskiej i gaz. Miasto kieruje się maksymą „jak nie mierzysz, to nie zarządzasz”. Efektem monitorowania jest dokładna wiedza o poszczególnych budynków oraz o pozycji budynków na tle innych (tzw. benchmarking). Nagrodę EKO-MIASTO przyznaje Ambasada Francji w Polsce.
Podczas Gali Sportowa Polska 2018, która odbyła się w Warszawie 26 i 27 września w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiego przyznano tytuł Lidera Sportowej Polski 2018, natomiast Miasto Kraków zostało Sportową Gminą 2018. Ponadto Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Prezydent Jacek Majchrowski i dyrektor ZIS Krzysztof Kowal przyznano tytuły Budowniczego Polskiego Sportu 2018. W uzasadnieniu wyróżnienia Lider Sportowej Polski 2018 dla Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podkreślono, że budowa i modernizacja infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz popularyzowanie kultury fizycznej wśród mieszkańców to dla Prezydenta jedna z najważniejszych dziedzin działalności. Służy stworzeniu jak najlepszych warunków nie tylko do oglądania wielkich, atrakcyjnych wydarzeń sportowych, ale także do aktywnego wypoczynku krakowian pogłębiania ich sportowych pasji i zainteresowań.
Gmina Miejska Kraków została wyróżniona za wieloletnią realizację programów zdrowotnych i popularyzację profilaktyki grypy wśród mieszkańców - otrzymała tytuł „Honorowego Eksperta w zakresie profilaktyki grypy”. W poprzednich latach Kraków otrzymał już tytuły: Lidera, Superlidera i Eksperta Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wyróżnienie przyznaje Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej – organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
W rankingu miast opublikowanym przez tygodnik „Polityka”, pod kątem jakości życia Kraków zajął 3. miejsce, za Sopotem i Warszawą. Tygodnik „Polityka” i Akademia Górniczo-Hutnicza w rankingu jakości życia wzięły pod uwagę kilkadziesiąt kryteriów, zgrupowanych w dziesięciu kategoriach. To jedyny taki ranking w Polsce. W badaniu uwzględniono 66 miast na prawach powiatu, a przy ich ocenie zbadano dziesięć obszarów: edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz transport i łączność. Pozycja miasta w rankingu zależy od średniej, ważonej ze wszystkich dziesięciu ocen.
Kraków znalazł się na liście miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym w Europie w rankingu CBRE „EMEA Tech Cities”. Kraków, Katowice i Poznań zostały sklasyfikowane odpowiednio na trzecim, szóstym i ósmym miejscu w kategorii „Growth Clusters”, czyli wśród miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym. W szczególności Kraków w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie w sektorze hi-tech aż o 66 proc. Ranking CBRE „EMEA Tech Cities” to zestawienie, które określa największe centra technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków uhonorował Urząd Miasta Krakowa złotą odznaką Stowarzyszenia "w uznaniu szczególnych zasług w dziele ochrony i konserwacji zabytków".
Miasto Kraków zostało uhonorowane prestiżową nagrodą EKOJANOSIK 2018. Wyróżnienie przyznaje Narodowa Rada Ekologiczna, która docenia wpływ samorządów i firm na poprawę oraz stan środowiska naturalnego regionu, a także zwiększenie świadomości ekologicznej Polaków. 27 lipca w gmachu Sejmu RP odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom konkursu przez Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz Posła Kornela Morawieckiego. Przypomnijmy, że na początku czerwca krakowski przewoźnik MPK S.A. został laureatem Krajowego Konkursu Ekologicznego EkoJanosik w kategorii „Firma transportowo-komunikacyjna”.
Kraków znalazł się w grupie najlepszych 10 miast świata w rankingu globalnego serwisu turystycznego TripAdvisor. Serwis TripAdvisor wyróżnił lokalizacje, które charakteryzują się największym wzrostem zainteresowania i pozytywnych recenzji członków jego społeczności. Doświadczona społeczność portalu wybiera te lokalizacje z całego świata, które zyskują popularność i są obiektami coraz większego zainteresowania podróżnych. Ranking opiera się na miejscach, które wśród odbiorców TripAdvisor uzyskują certyfikaty doskonałości. W rankingu, w którym Kraków znalazł się na 8. miejscu, wyróżniono także: Key West (USA), Reykjavik (Islandia), Edynburg (Wielka Brytania), Marrakesz (Maroko), Amsterdam (Holandia), Dublin (Irlandia), Bali (Indonezja), Glasgow (Wielka Brytania), Nowy Orlean (USA).
Kraków został wybrany na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej 2019. Tytuł przyznała po raz pierwszy Europejska Akademia Gastronomiczna. Europejska Akademia Gastronomiczna uznała, że to właśnie Kraków powinien stać się Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Krakowskie restauracje jako jedyne poza warszawskimi mają wyróżnienia przewodnika Michelin - obecnie jest ich 26. Ponad dwa razy więcej krakowskich lokali uhonorował Gaullt et Millau a 8 rekomendował Slow Food Polska. Kraków posiada zasoby, które zapewniły ten sukces – dobre przepisy, najwyższej jakości produkty pochodzące od lokalnych dostawców, a także gościnność i miłą atmosferę.
Miasto Kraków należy do głównych centrów startupowych w Polsce. Prestiżowy portal INC.com z polskich miast wskazał właśnie Kraków jako przykład miasta, w którym prężnie rozwija się środowisko startupowe. Według raportu „Polskie Startupy 2017” w Krakowie odbywa się w ciągu roku ponad 500 wydarzeń o tematyce startupowo – technologicznej, a czołowe krakowskie startupy ściągnęły do Krakowa już łącznie ponad 500 mln zł w inwestycjach. Urząd Miasta Krakowa już od lat zaangażowany jest w działania służące promocji i wspieraniu krakowskich startupów. Jego działania polegają najczęściej na promocji, wsparciu finansowym oraz współorganizacji wydarzeń.
Krakowskie Miejskie Przedsiebiorstwo Komunikacyjne S.A. zostało docenione za swoje działania związane z troską o środowisko naturalne. Podczas II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EkoZakopane, odbywającego się w dniach 4-6 czerwca w Zakopanem, krakowski przewoźnik został laureatem w Krajowym Konkursie Ekologicznym EkoJanosik w kategorii „Firma transportowo-komunikacyjna”. Statuetkę i dyplom odebrał Grzegorz Dyrkacz, członek zarządu ds. zarządzania przewozami. Celem nagrody jest wyróżnienie przez Krajową Radę Ekologiczną m.in. samorządów terytorialnych oraz podmiotów gospodarczych za zrealizowanie działań mających istotny i znaczący wpływ na poprawę i stan środowiska naturalnego regionu oraz świadomości ekologicznej Polaków.
Gmina Miejska Kraków zajęła II miejsce w rankingu Zdrowia Polski, który jest przygotowywany przez Dziennik Gazeta Prawna. Jego ideą jest przybliżenie lokalnym społecznościom potencjału poszczególnych miast i powiatów. To także okazja do pokazania sposobu kreowania regionalnej polityki zdrowotnej oraz warunków leczenia, jakie poszczególne samorządy zapewniają swoim mieszkańcom. Dla samorządów udział w rankingu to możliwość sprawdzenia się na tle innych jednostek terytorialnych.
Krakowskie muzea znalazły sie w gronie laureatów konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017, w kategorii „Inwestycje” za otwarcie oddziału Thesaurus Cracoviensis. Nagrodę przyznano również Muzeum Historii Fotografii w kategorii „Publikacje” za publikację Osobliwe oraz w kategorii „Edukacja” za projekt My(d)lenie oczu. Sybilla w kategorii „Wystawy Historyczne i Archeologiczne” trafiła również do Muzeum Narodowego w Krakowie za wystawę Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. W 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Krakowscy muzealnicy otrzymali również trzy wyróżnienia. Muzeum Narodowe w Krakowie zostało docenione w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” za projekt Konserwacja XVI-wiecznego kobierca z motywami czintamani, a Muzeum Etnograficzne wyróżniono w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie” za projekt Rzemiosło 2.0. Muzeum Witrażu w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” otrzymało wyróżnienie za projekt „Apollo w budowie”.
15 maja Anna Wyroba, wiceprezes Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji SA w Warszawie, wręczyła prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu certyfikaty potwierdzające zgodność Systemu Zarządzania Jakością Urzędu Miasta Krakowa z normami ISO 9001 oraz ISO 27001. Certyfikaty będą ważne przez trzy lata. W dniach 15–16 marca 2018 r. w Urzędzie Miasta Krakowa odbył się audyt odnowienia certyfikatów zgodności z międzynarodowymi normami: ISO 9001 – norma jakości i ISO 27001 – norma bezpieczeństwa informacji. Audytorzy nie stwierdzili niezgodności i równocześnie dostrzegli wiele pozytywnych elementów pracy urzędu, wyróżniających Urząd Miasta Krakowa na tle innych organizacji.
W ramach działań Referatu ds. Młodzieży i Seniorów Kraków został laureatem III edycji Konkursu Drzewo Pokoleń, którego celem jest promocja najciekawszych projektów i inicjatyw poświęconych tematyce prosenioralnej, wymiana dobrych praktyk, a także integracja podmiotów działających na rzecz aktywizacji i poprawy jakości życia seniorów. Działania w ramach programu PASIOS zostały docenione przez jury konkursowe, a nasze miasto otrzymało nominację i wyróżnienie w postaci dyplomu i sadzonki drzewa. Konkurs organizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Fundację dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Miasto Łódź w ramach „Łódzkich Senioraliów”.
Dobra praktyka Urzędu Miasta Krakowa, polegająca na utworzeniu Punktów Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych, zgłoszona do zaprezentowania podczas 8. Europejskiej Konferencji Użytkowników CAF (ang. Common Assessment Framework – Wspólna Metoda Oceny), znalazła uznanie zarówno w oczach przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wybierających najciekawsze rozwiązania na poziomie krajowym, jak i w oczach organizatorów konferencji tj. Bułgarskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tym samym ta dobra praktyka została zakwalifikowana do grona nowatorskich rozwiązań europejskich w zakresie poprawy jakości obsługi klienta w administracji publicznej. Prezentacja dobrej praktyki przez przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, podczas konferencji, która odbyła się w 12 kwietnia w Sofii, spotkała się z dużym zainteresowaniem reprezentantów administracji publicznej z innych krajów.
System identyfikacji wizualnej Krakowa otrzymał kolejne nagrody. 26 marca w Londynie odbyła się ceremonia wręczenia nagród „Transform Awards Europe 2018”. Światowe jury przyznało aż dwie srebrne statuetki w kategoriach: „Best visual identity in the public sector” oraz „Best place or nation brand” za projekt Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa. Nagrody konkursu Transform Awards przyznawane są przez grono międzynarodowych ekspertów skupionych wokół wydawanego w Londynie branżowego magazynu „Transform Magazine”, poświęconego zagadnieniom związanym z budowaniem, rozwojem i zarządzaniem marką, rebrandingiem, komunikacją korporacyjną oraz tematowi zarządzania marką pracodawcy.
TAURON Arena Kraków – największa i najnowocześniejsza hala widowiskowo-sportowa w Polsce, zarządzana przez Agencję Rozwoju Miasta SA w Krakowie, została wyróżniona Nagrodą Biznesu Sportowego za rok 2017 w kategorii „Obiekt sportowy”. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży marketingu sportowego, którego celem jest uhonorowanie najlepszych inicjatyw i projektów umożliwiających sportowcom osiąganie coraz lepszych wyników. Nagrody zostały wręczone w czwartek, 22 marca, podczas XIV Gali Sportu i Biznesu, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Laureaci otrzymali statuetki DEMES przyznawane przez kapitułę w skład, której wchodzą znani specjaliści i eksperci z wieloletnim doświadczeniem branżowym.
Podczas Targów MIPIM 2018 w Cannes Kraków został, kolejny rok z rzędu, wyróżniony przez Financial Times - fDi Magazine. Nasze miasto zajęło 2 miejsce w kategorii dużych miast w rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości Financial Times pod kątem atrakcyjności dla biznesu. Redakcja fDi Magazine umieściła rownież nasze miasto w pierwszej dziesiątce w kategorii głównej swojego prestiżowego rankingu miast przyszłości. Doceniono także fakt, że Kraków posiada wysokiej klasy kapitał ludzki oraz oferuje dobrą jakość życia co pozwoliło mu zająć miejsce w TOP 10 dużych miast z potencjałem.
Miasto Kraków zostało wyróżnione i otrzymało nagrodę w ogłoszonym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego Konkursie Samorząd Równych Szans za pomoc osobom niepełnosprawnym. Nagroda została przyznana za opracowanie i wdrożenie programu Kraków dla Rodziny "N". Celem konkursu jest wyłonienie działań samorządów, które szczególnie przyczyniają się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami, w różnych aspektach zycia społecznego i zawodowego. Wyróżnienie zostało wręczone podczas finałówej Gali Konkursu 26 lutego.
24 stycznia w stolicy Słowenii, Ljublanie, podczas targów branżowych CONVENTA 2018 rozstrzygnięto konkurs Meetings Star Award. Centrum Kongresowe ICE Kraków zajęło w tym roku 2. miejsce w kategorii „Centra konferencyjne”, uzyskując wynik 4.90 w pięciostopniowej skali. Pierwsze miejsce zdobyło Austria Center Vienna z wynikiem 4.91, wygrywając z ICE Kraków tylko o 0.01 pkt. Organizatorem konkursu jest magazyn „Kongres” - wiodące czasopismo branży spotkań w tzw. Nowej Europie z siedzibą w stolicy Słowenii. Warto przypomnieć, że ICE Kraków dwukrotnie otrzymało nagrodę dla najlepszego centrum kongresowego Nowej Europy w 2016 i 2017 roku.