Biała Księga Krakowskich Nieruchomości powstała w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa a przygotowana została przez działające wówczas Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji.
Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji powstało 1 czerwca 2016 roku, przejmując obowiązki wcześniej realizowane przez Wydział Geodezji oraz Wydział Organizacji i Nadzoru (w zakresie spraw spadkowych dotyczących mienia Gminy Miejskiej Kraków), a także zaczęło realizować zadania wynikające z przepisów ustaw o KRS i przepisów wprowadzających dot. rejestracji spółek. Od 1 stycznia 2025 roku zadania te realizuje Wydział Skarbu Miasta.
Przyczyną, która legła u podstaw powstania Białej Księgi Krakowskich Nieruchomości było rosnące zainteresowanie opinii publicznej tematyką reprywatyzacji, zwłaszcza w kontekście wydarzeń w Warszawie związanych z aferą dotyczącą działki przy ul. Chmielnej. Mając to na uwadze Prezydent Miasta Krakowa zlecił przygotowanie raportu dotyczącego nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa i Gminy oraz tych, które były analizowane pod kątem możliwości przejęcia, ale nie zostały pozyskane ze względu na brak podstaw prawnych lub przegrane postępowania sądowe.
Prezentowana Państwu Biała Księga Nieruchomości Krakowskich wraz z dołączonymi suplementami zawiera zestawienie nieruchomości, w tym budynków lub działek, których właścicielem w całości lub w części stał się Skarb Państwa lub Gmina Miejska Kraków. Wśród nich znajdują się nieruchomości przejęte m.in. na podstawie: