Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Panu Profesorowi Januszowi Skalskiemu:
"Pan Profesor Janusz Skalski urodził się 1 grudnia 1951 roku w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie, specjalistą w zakresie chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii. Po ukończeniu studiów prof. Janusz Skalski pracował w latach 1975-1990 w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Krakowie w Klinice Chirurgii, a od 1980 roku w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej, przechodząc przez kolejne szczeble awansu zawodowego i naukowego. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1984 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Następny etap kariery zawodowej prof. Janusza Skalskiego wiąże się z Katowicami, gdzie pracował, od 1990 roku współtworząc zespół kardiochirurgii dziecięcej. Habilitował się w 1996 roku w Śląskiej Akademii Medycznej. W 1997 roku pełnił funkcję ordynatora Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Odbywał szkolenia w renomowanych ośrodkach amerykańskich, między innymi w Bostonie. W Europie odbył staże w Kilonii, Utrechcie, Madrycie oraz Rzymie. W 2001 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. W latach 2005-2007 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Od czerwca 2007 r. pełni funkcję Kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a w latach 2009 – 2012 sprawował stanowisko dyrektora Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2012 roku jest profesorem zwyczajnym.
Prof. Janusz Skalski jest autorem jedynego wydanego w Polsce i obowiązującego podręcznika „Kardiochirurgia Dziecięca”, wyróżnionego Nagrodą Ministra Zdrowia, opublikował kilkaset prac naukowych, został wyróżniony wieloma nagrodami i medalami. Prof. Janusz Skalski reprezentuje krakowską i polską medycynę w gremiach licznych towarzystw naukowych w kraju i zagranicą. W swym dorobku posiada największą w Polsce, i jedną z większych w Europie, grupę zoperowanych dzieci z zespołem niedorozwoju lewej komory serca, które udało się przywrócić życiu. Obecnie specjalizuje się w wieloetapowym leczeniu dzieci z pojedynczą komora serca, w szczególności z zespołem niedorozwoju lewego serca. Jako pierwszy w Polsce zastosował wspomaganie krążenia u dziecka przy pomocy sztucznych komór serca (2011 rok) oraz wprowadził w Polsce nowatorską metodę leczenia operacyjnego w ciężkim nadciśnieniu płucnym u dzieci.
Prof. Janusza Skalskiego cechuje bardzo wysoka etyka lekarska. Jak sam mówi „Szacunek do ludzi – to jest na pierwszym miejscu. /…/ poza tym praca do upadłego nad pacjentem, nigdy nie wolno rezygnować. Nawet w sytuacji, która się wydaje beznadziejna”. Jego działania inspirowane są jego wielką wrażliwością, talentem, wyobraźnią i ambicjami nieustającego doskonalenia dotychczasowych metod oraz inicjowania nowatorskich rozwiązań w służbie nauce i małym pacjentom.
Prof. Janusz Skalski obok wyjątkowego poczucia obowiązku zawodowego jest również aktywny społecznie, podejmując wiele działań pozamedycznych m.in. od 2009 roku organizował szereg charytatywnych koncertów na rzecz doposażenia Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie".