Program Karta Krakowska to program lojalnościowy Miasta Krakowa, który umożliwia korzystanie z systemu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień. Program jest elementem polityki promocyjnej i społecznej Miasta. Został wprowadzony w roku 2018 uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XCIV/2450/18 z dnia 7 lutego 2018 r.. Funkcjonowanie programu reguluje zarządzenie w sprawie realizacji programu wraz z załącznikami.
Komu przysługuje Karta Krakowska?
Do uzyskania Karty Krakowskiej uprawnione są:
1) osoby, które są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa
lub
2) osoby, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa ze wskazaniem Krakowa jako miejsca swego zamieszkania, bez względu na to, czy osiągają dochód
oraz
3) dzieci osób, o których mowa powyżej, w wieku do 18. roku życia
4) osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w wieku do 18. roku życia, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek
Jak złożyć wniosek o Kartę Krakowską?
Wydanie Karty Krakowskiej jest bezpłatne.
Wniosek o wydanie Karty można złożyć:
1) w formie elektronicznej na stronie www.kk.krakow.pl
2) w formie papierowej w Punktach Obsługi Pasażera (POP), prowadzonych przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie (ZTP) oraz Punktach Obsługi Mieszkańców (POM prowadzonych przez Krakowskie Centrum Świadczeń - Urząd Miasta Krakowa):
Do wniosku należy dołączyć aktualną fotografię: do wniosku papierowego opisaną imieniem i nazwiskiem wnioskodawcy; do wniosku elektronicznego jako plik graficzny.
Osoby niezameldowane na pobyt stały w Krakowie, zobowiązane są do okazania potwierdzenia rozliczenia za poprzedni rok kalendarzowy podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Krakowie, zawierający wskazanie Krakowa jako miejsca zamieszkania osoby wnioskującej, w wybranej formie:
Dokumenty można przesłać również na adres okazpit@kk.krakow.pl
Jak wyrobić Kartę Krakowską?
Karty w formie plastikowej wydawane są na bieżąco w punkcie, w którym składa się wniosek w formie papierowej. W przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej, kartę w formie plastikowej można odebrać w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera lub Punkcie Obsługi Mieszkańców.
Karty w formie mobilnej dostępne są w aplikacji Karta Krakowska, którą można pobrać ze sklepów Google Play i App Store.
Nośniki Karty Krakowskiej
Beneficjent programu Karta Krakowska mogą wybrać jeden z nośników Karty, takich jak:
a) Karta Krakowska (forma mobilna i plastikowa)
b) Krakowska Karta Miejska ze zdjęciem (forma mobilna i plastikowa)
c) Krakowska Karta Rodzinna 3+ (forma plastikowa)
d) legitymacja studencka
e) Małopolska Karta Aglomeracyjna (forma mobilna i plastikowa)
Czas ważności uprawnień Karty Krakowskiej
Karta ważna jest przez okres jednego roku, licząc od dnia jej uzyskania. Po upływie tego czasu należy dokonać przedłużenia ważności statusu Karty Krakowskiej na kolejny rok.
W przypadku osób zameldowanych w Krakowie, status Karty przedłuża się automatycznie.
Mieszkańcy, którzy nie są zameldowani na pobyt stały w Krakowie i nadal chcą korzystać z uprawnień, są zobowiązani złożyć wniosek o przedłużenie statusu Karty, który jest udostępniany nie wcześniej niż na miesiąc przed końcem ważności uprawnień. Ponadto należy przedstawić dokument potwierdzający odprowadzanie podatków w Krakowie: pierwszą stronę PIT-u za poprzedni rok opatrzoną prezentatą Urzędu Skarbowego/potwierdzeniem jego złożenia lub pierwszą stronę PIT-u za poprzedni rok wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO) lub zaświadczenie z urzędu skarbowego.
Korzyści dla posiadaczy Karty Krakowskiej
Beneficjenci programu Karta Krakowska są uprawnieni do korzystania ze zniżek, ulg, preferencji i uprawnień oferowanych przez Partnerów programu. Benefity dotyczą preferencyjnych cen za:
Partnerzy Karty Krakowskiej oferują zniżki w obszarach takich jak:
Pełna lista partnerów Karty Krakowskiej wraz z ich ofertą znajduje się na stronie www.kk.krakow.pl, w zakładce „Partnerzy i zniżki”.
W celu skorzystania ze zniżek oferowanych przez Partnerów programu Karta Krakowska, należy okazać jeden ze spersonalizowanych nośników z ważnym statusem Karty.
Kontakt:
Prowadzisz firmę? Zostań Partnerem Karty Krakowskiej!
Partnerem Karty Krakowskiej możne zostać każdy podmiot, który zaoferuje posiadaczom Karty zniżki na swoje produkty lub usługi. Właściciele kawiarni, restauracji, księgarni, galerii handlowych, prywatnych galerii sztuki, szkół językowych, punktów usługowych i innych miejsc oferujących atrakcje dla mieszkańców Krakowa – to potencjalni Partnerzy programu Karta Krakowska.
Korzyści dla Partnerów programu Karta Krakowska
Uczestnicząc w programie jako Partner:
Miasto Kraków zaprasza do współpracy!
Jak zostać Partnerem Karty Krakowskiej?
Przystąpienie do realizacji Karty Krakowskiej następuje na wniosek, który zawiera opis oferty dla posiadaczy Karty.
Wniosek można złożyć:
Po złożeniu wniosku, przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa skontaktuje się z wnioskodawcą w celu uzgodnienia warunków realizacji oferty i zawarcia porozumienia.
Dodatkowe informacje dla partnerów Karty Krakowskiej: tel. 12 616 55 55 wew. 7 – poniedziałek–piątek w godz. 7.40–15.30