W dniu 1 czerwca 2016 r. powstało Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji, które przejęło zadania realizowane wcześniej przez Wydział Geodezji oraz Wydział Organizacji i Nadzoru (w zakresie spadków na GMK), a także zaczęło realizować zadania wynikające z przepisów ustaw o KRS i przepisy wprowadzające dot. rejestracji spółek.
Powstanie Biura zbiegło się w czasie z coraz większym zainteresowaniem mediów i polityków sprawami związanymi z reprywatyzacją warszawską i aferą dot. działki przy ul. Chmielnej w Warszawie.
W związku z powyższym Prezydent Miasta Krakowa polecił przygotowanie informacji o przejętym na rzecz Skarbu Państwa i GMK majątku oraz, w konsekwencji, o nieruchomościach, których możliwości nabycia były badane, a których nie udało się przejąć, ze względu na brak przesłanek, czy przegrane przez SP i GMK postepowania sądowe.
Prezentowana Państwu Czarna Księga Nieruchomości Krakowskich jest podzielona tematycznie na 4 części i w stosunku do Białej Księgi zawiera dodatkowe informacje nt. nieruchomości krakowskich.
W chwili obecnej można wskazać, że pomimo starań pracowników Magistratu nie przejęto 334 nieruchomości lub badanych udziałów na rzecz Skarbu Państwa lub Gminy Miejskiej Kraków, w stosunku do 549 nieruchomości lub udziałów przejętych i zaprezentowanych w Białej Księdze.
Skarb Państwa lub Gmina Miejska Kraków przegrały 45 postępowań rewindykacyjnych dot. stwierdzenia nieważności decyzji nacjonalizacyjnych lub wywłaszczeniowych, komunalizacyjnych oraz odszkodowawczych, a także postępowań dot. np. zmiany postanowień spadkowych (utrata własności SP lub GMK
Na skutek orzeczeń Komisji Majątkowej Kościelnej Skarb Państwa utracił w Krakowie ponad 324 ha powierzchni oraz musiał wypłacić 4 971 214 zł odszkodowania
Na skutek działalności Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich Skarb Państwa utracił 50 arów powierzchni oraz wypłacił 2 590 998 zł (przy czym należy wspomnieć, że Prezydent i prokuratura w 2017 r. na skutek wyroku TK wznowili ponad 20 postępowań regulacyjnych)
Wydano 145 nieruchomości objętych tzw. zarządem państwowym, a następnie zarządem gminy, których zarząd musiał zostać przekazany osobom ujawnionych w księgach wieczystych jako właściciele bądź ustanowionym przez sąd kuratorom. Wykaz nie obejmuje nieruchomości wydanych wspólnotom mieszkaniowym, właścicielom na podstawie umowy sprzedaży z GMK lub SP czy nieruchomości, co do których toczą się postepowania związane z możliwością nabycia ich lub udziałów na rzecz SP lub GMK