Dostępność architektoniczna Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
Dostępność komunikacyjna
Siedziba Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie - ul. Wąwozowa 34, 31-752 Kraków
Częściowo spełnia wymogi dostępności. Zastosowano rozwiązania mające na celu zapewnienie dostępu alternatywnego.
Dojazd do siedziby jest możliwy transportem indywidualnym oraz środkami komunikacji publicznej – linia tramwajowa numer 4 (przystanek Grodzki Urząd Pracy) – rozkłady jazdy zawierają informacje o skierowaniu na trasy pojazdów niskopodłogowych.
Przed budynkiem wyznaczono 3 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
Dostępność wejścia i dostępność pomieszczeń
Do budynku prowadzi jedno wejście, dostępne od ulicy Wąwozowej.
Do wejścia prowadzą schody, wzdłuż których została zainstalowana platforma przyschodowa, zapewniająca dostęp alternatywny, służąca do transportu osób z niepełnosprawnością. W celu jej użycia należy powiadomić pracowników ochrony za pomocą dzwonka znajdującego się po lewej stronie początku schodów.
Ponadto schody wyposażone są w podjazd ułatwiający wjazd wózków dziecięcych. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie – są wyposażone w czujnik ruchu. Siedziba urzędu mieści się w budynku posiadającym trzy kondygnacje. Budynek nie jest wyposażony w windy.
Dla osób poruszających się na wózkach dostępny jest wyłącznie korytarz oraz pomieszczenia znajdujące się na drugiej kondygnacji. W razie potrzeby załatwienia sprawy, która co do zasady jest realizowana na innej niż druga kondygnacja, właściwy rzeczowo pracownik załatwia ją z osobą z niepełnosprawnością w pomieszczeniu, do którego nie istnieją przeszkody w dostępie.
Dostępność toalet
Toalety znajdują się na na podwyższonym parterze (poziom 0), w pomieszczeniach noszących numer 114 i 115. Toalety te nie są wyposażone w rozwiązania ułatwiające korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnością.
Dostępność pomocy w załatwianiu spraw osób z niepełnosprawnością
Stanowisko informacyjne dla osób ze szczególnymi potrzebami zlokalizowane jest na parterze (poziom 0). Dziennik podawczy mieści się po prawej stronie od wejścia do budynku. Sekretariat Dyrektora i Zastępców Dyrektora znajduje się na pierwszej kondygnacji, na wprost od klatki schodowej.
Na poziomy +1 i –1 zapewniono dostęp alternatywny z użyciem schodołazu osobowego. Wyznaczono również stanowisko na poziomie 0 do obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność automatów biletowych (biletomatów) dla osób z niepełnosprawnościami
System kolejkowy funkcjonujący w Urzędzie jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie automaty biletowe (biletomaty) posiadają możliwość zmiany kontrastu wyświetlanych treści, wbudowany przycisk fizyczny opisany alfabetem Braille’a, a także wbudowane głośniki, umożliwiające poinformowanie głosowe o wybranym numerze lub kolejce.
Ponadto biletomaty dostosowane są dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i posiadają ekrany odchylone o 20 stopni od pionu.
Dostępność dla osób niewidomych lub niedowidzących
Do budynku możliwy jest wstęp osób z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
W budynku brak oznaczeń w języku Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Nie zainstalowano systemu głośnikowego naprowadzającego osoby niewidome lub niedowidzące do określonych stanowisk obsługi.
Dostępność dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Zgodnie z Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2011 r., Nr 209, poz. 1243 z późn. zm.), Grodzki Urząd Pracy w Krakowie informuje, iż osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mają prawo do korzystania z usług pozwalających na komunikowanie się.
Zapewniona jest możliwość komunikowania się za pośrednictwem pracowników Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie posługujących się językiem migowym.
Wykaz pracowników: