Dokument archiwalny
Informacja o realizacji programu w Gminie Miejskiej Kraków
Gmina Miejska Kraków prowadzi sukcesywne działania w zakresie termomodernizacji gminnych obiektów oświatowych od roku 2000. W efekcie działań w roku 2002 RMK podjęła uchwałę nr CXVI/1068/02 w sprawie polityki finansowej Miasta Krakowa w zakresie termomodernizacji gminnych obiektów użyteczności publicznej. W latach 2004-2005 w oparciu o uchwałę wykonano termomodernizację w obiektach 17 placówek oświatowych i szkolno-wychowawczych.
W zakres prac termomodernizacyjnych wchodzi wymiana stolarki okiennej, ocieplenie przegród wewnętrznych i zewnętrznych oraz modernizacja instalacji grzewczych budynków. W wyniku działań uzyskano oszczędność średnią energii na poziomie 20% przy jednoczesnej poprawie komfortu cieplnego. W roku 2006 rozstrzygnięto przetarg na wykonanie prac termomodernizacyjnych w 7 obiektach placówek oświatowych. W czerwcu podpisano umowę z wykonawcą. Planuje się przeprowadzenie prac do końca października br.
Jednocześnie trwają prace w zakresie opracowania „Programu termomodernizacji oraz ochrony cieplnej budynków GMK”, jako programu sektorowego, wyznaczającego kierunek dalszych działań.
Ideą programu jest usprawnienie gospodarki energetycznej w jak największej liczbie gminnych obiektów użyteczności publicznej. Program będzie przedstawiał: sposoby przeprowadzenia przedsięwzięć, wariantowe propozycje finansowania zależnie od kwalifikacji obiektów wynikającej ze stanu technicznego i prowadzonej gospodarki energią oraz wskaże możliwe źródła finansowania zewnętrznego. W chwili obecnej opracowanie jest w fazie konsultacji przed prezentacjami na Komisjach RMK, które są przewidywane we wrześniu br.
Po zaakceptowaniu i przyjęciu Programu przez RMK elementy opracowania zostaną opublikowane w BIP.
UCHWAŁA NR CXVI/1068/02 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 czerwca 2002 w sprawie polityki finansowej Miasta Krakowa w zakresie termomodernizacji gminnych budynków użyteczności publicznej.
Aktualizacja danych techniczno-energetycznych budynków Gminy Miejskiej Kraków dla potrzeb programu termomodernizacji.
Doświadczenia uzyskane w trakcie termomodernizacji w placówkach oświatowych wykazują celowość dalszych działań. Zamiarem władz miasta jest przeprowadzenie termomodernizacji w jak największej liczbie gminnych budynków użyteczności publicznej. W tym celu niezbędne jest zaktualizowanie danych techniczno – energetycznych budynków dla potrzeb programu termomodernizacji i ochrony cieplnej budynków Gminy Miejskiej Kraków.
Zakres rzeczowy prac, możliwe do uzyskania oszczędności energii i wynikająca z nich konstrukcja finansowania przedsięwzięcia zależą w dużym stopniu od indywidualnych cech budynku i gospodarki jego ogrzewaniem.
W celu pozyskania niezbędnych informacji Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska opracował
ankietę. O jej wypełnienie proszeni są zarządcy poszczególnych budynków. Dane uzyskane z ankiet pozwolą na określenie zakresu rzeczowego prac, obliczenie spodziewanych oszczędności, oszacowanie kosztów oraz wskazanie sposobów i źródeł finansowania. W oparciu o powyższe możliwe będzie wyselekcjonowanie i ustalenie listy rankingowej obiektów. Przekazujemy Państwu ankiety ze świadomością, że ich wypełnienie jest czasochłonne, ale nie sprawi trudności. Liczymy na dokładność i precyzję, zarówno podczas nanoszenia danych liczbowych jak i w opisach. Rzetelność przekazanych w ankietach informacji i ich zgodność z rzeczywistym stanem obiektu jest sprawą zasadniczą. Od tego zależeć będzie jakość opracowywanego programu i jego użyteczność w fazie przygotowań kolejnych etapów termomodernizacji. Liczymy na Państwa pomoc i dobrą współpracę.