W dniu 07 kwietnia 2006 r. zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 27 marca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. (Dz.U. Nr 58, poz. 401). Przedmiotowe rozporządzenie zmienia m.in. brzmienie załączników określonych rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881 i Nr 116, poz. 976). W związku z powyższym ulegają zmianie wzory następujących dokumentów:
Do najistotniejszych zmian, które zostały wprowadzone ww. rozporządzeniem należy zaliczyć:
- brak obowiązku dołączania do wniosku o zasiłek rodzinny następujących dokumentów:
a) zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego zryczałtowanego podatku dochodowego za dany rok albo decyzja lub decyzje ustalające wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej,
b) oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu przez członków rodziny w poprzednim roku kalendarzowym.
- konieczność dołączenia do wniosku o zasiłek rodzinny:
a) odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka, w przypadku gdy ojciec jest nieznany;
b) odpisu wyroku oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego;
c) orzeczenia sądu zobowiązującego jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka.
Ponadto, uchylony został przepis, który zobowiązywał osobę ubiegającą się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania do dołączenia do wniosku o zasiłek rodzinny zaświadczenia powiatowego urzędu pracy o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych określającego datę utraty tego prawa.
Dodatkowo, w przedmiotowym rozporządzeniu nastąpiło doprecyzowanie zagadnień związanych z utratą bądź uzyskaniem dochodu, mającego wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.
W przypadku utraty przez członka rodziny dochodu, od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu. Nie pomniejsza się dochodu rodziny o dochód utracony, jeżeli w tym samym roku kalendarzowym osoba uzyskała inny dochód i nie utraciła go przed zgłoszeniem wniosku o zasiłek, bez względu na przerwę w uzyskiwaniu dochodów w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający utratę przez członka rodziny dochodu oraz wysokość utraconego dochodu.
W przypadku uzyskania przez członka rodziny dochodu po roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, do dochodu rodziny dodaje się miesięczną kwotę dochodu uzyskanego przez członka rodziny. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający uzyskanie przez członka rodziny dochodu oraz wysokość uzyskanego dochodu. W przypadku gdy dochód rodziny powiększony o uzyskany dochód powoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych, świadczenia nie przysługują od miesiąca następującego po pierwszym pełnym miesiącu od uzyskania dochodu.
Niniejsze zmiany w przepisach weszły w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. W związku z powyższym od dnia 24 kwietnia br. (poniedziałek) na stanowiskach ds. przyjmowania i weryfikacji wniosków dot. świadczeń rodzinnych w tut. Wydziale dostępne są nowe wzory wniosków. Nowe wzory wniosków są również dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa - w postaci elektronicznej.