Wydział Mieszkalnictwa współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz innymi jednostkami systemu pomocy społecznej w zakresie użyczenia lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków na placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz mieszkania chronione.
Zgodnie z Uchwałą Nr CXVI/3125/23 Rady Miasta Krakowa z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Gminie Miejskiej Kraków na lata 2023 – 2025, konieczne jest dostosowanie systemu instytucjonalnej pieczy zastępczej w celu zapewnienia efektywnej opieki dzieciom jej potrzebującym i dostosowanie do standardu liczby miejsc, a także doskonalenie systemu instytucjonalnej pieczy zastępczej poprzez zapewnienie infrastruktury instytucjonalnej pieczy zastępczej zapewniającej opiekę dzieciom z uwzględnieniem nowych miejsc interwencyjnych oraz miejsc dla dzieci pochodzących z terenu Ukrainy.
Ponadto, realizując postanowienia Uchwały Nr XLII/399/04 Rady Miasta Krakowa z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie zasad organizowania mieszkań chronionych przeznaczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zasad odpłatności za pobyt Wydział Mieszkalnictwa został zobowiązany do zabezpieczenia lokali mieszkalnych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Wydział Mieszkalnictwa UMK (jeśli w bazie pustostanów znajdują się lokale mieszkalne o parametrach umożliwiających przystosowanie na ww. placówki) przekazuje propozycje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Odbywa się to także na wniosek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Z chwilą akceptacji przez MOPS zaproponowanego lokalu mieszkalnego Wydział Mieszkalnictwa przygotowuje do decyzji Prezydenta Miasta Krakowa projekt zarządzenia w sprawie użyczenia dla MOPS lub wskazanej jednostki lokalu mieszkalnego na prowadzenie ww. placówek (uzasadnienie do projektu zarządzenia przygotowuje MOPS).