Dowóz i dofinansowanie dojazdu uczniów do szkół w roku szkolnym 2005/2006
1. Podstawa prawna art. 14a i 17 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 1996r. Dz. U. Nr 67 poz. 329 z późniejszymi zmianami).
2. Komu przysługuje dowóz lub dofinansowanie dojazdu do szkoły:
a) Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza następujące odległości:
3 km - w przypadku dzieci sześcioletnich i uczniów klas I-IV szkół podstawowych;
4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów,
obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej
b) Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, którzy objęci są kształceniem specjalnym, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, a także dzieciom i młodzieży
z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice
3. Sposób załatwienia sprawy:
a) W przypadku przekroczenia drogi dziecka do szkoły rejonowej wskazanych powyżej odległości rodzice zgłaszają ten fakt dyrektorowi placówki, który przekazuje listę uczniów uprawnionych dofinansowania do dyrektora Zakładu Ekonomiki Oświaty Kraków – Wschód.
Uwaga: dofinansowanie odbywa się na zasadzie refundacji – na podstawie kserokopii biletu miesięcznego niezbędnego do pokonania odległości pomiędzy szkołą i domem (najczęściej jest to jedna linia).
b) W przypadku dzieci objętych kształceniem specjalnym i upośledzonych rodzice składają do dyrektora placówki dokumenty: orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie do kształcenia specjalnego, skierowanie wydane przez Wydział Edukacji do konkretnej placówki. Następnie dyrektor placówki przekazuje listę i dokumentację tych uczniów do Wydziału Edukacji, gdzie organizowany jest dowóz.
Ze względu na konieczność organizacji dowozu na dzień 1 września, dokumenty oraz wnioski rodzice powinni złożyć do dyrektorów szkół w czerwcu, natomiast dyrektorzy powinni zbiorcze listy przekazać do odpowiednich organów w lipcu.