Urząd Miasta Krakowa dysponuje „Mapą roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa i wyznaczeniem obszarów przyrodniczo najcenniejszych, niezbędnych do utrzymania równowagi ekosystemu miasta" sporządzoną w latach 2006 - 2007 przez firmę ProGea Consulting z udziałem zespołu naukowców botaników i fitosocjologów.
Opracowanie to jest podstawowym źródłem prezentowanych geodanych w portalu mapowym „Zielony Kraków” pod nazwą „Mapa roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa” („Vegetation map of Krakow City”, „Vegetationskarte der Stadt Krakau”).
Opracowanie składa się z części graficznej w postaci map 1:10 000 i 1:5 000 z naniesionymi wydzieleniami (15 915 wydzieleń), waloryzacją przyrodniczą i stanowiskami roślin chronionych (814 stanowisk) oraz obszernej części opisowej zawierającej opisy wydzieleń wraz ze zdjęciami fitosocjologicznymi (3187 zdjęć fitosocjologicznych) i propozycją działań ochronnych, oceną wartości przyrodniczej poszczególnych płatów roślinności i lokalizacją stanowisk roślin chronionych i cennych przyrodniczo.
Na podstawie "Mapy..." wydano również "Atlas roślinności rzeczywistej Krakowa" przekazany bezpłatnie do instytucji naukowych, bibliotek akademickich, uczelni wyższych oraz szkół.
Dzięki takiemu udokumentowaniu walorów przyrodniczych miasta można skuteczniej chronić najcenniejsze obszary i lokalizować inwestycje w sposób niezagrażający zachowanym enklawom przyrody. Mapa pomaga we właściwym zagospodarowaniu obszarów wpływających na fitoklimat miasta, jakość wód i bezpieczeństwo pożarowe. Zawarte w tak szczegółowym opracowaniu informacje mogą być wykorzystywane przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także stanowić podstawę do aktualizacji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa.
Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej – odmienne zasady
Opracowanie pt. „Mapa roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa i wyznaczenie obszarów przyrodniczo najcenniejszych, niezbędnych dla zachowania równowagi ekosystemu miasta” jako utwór podlegają ochronie wynikającej z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ponowne wykorzystanie jako informacji publicznej nie może prowadzić do naruszenia jakichkolwiek praw własności intelektualnej przysługujących osobom trzecim.
Osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej ponownie wykorzystująca informację publiczną jest zobowiązana do:
W pozostałym zakresie zasady udostępniania informacji publicznych celem ich ponownego wykorzystania w sposób szczegółowy zostały określone na stronie BIP UMK „Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej” i rozdziale 2a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Udostępnianie szczegółowych danych z opracowania pt. „Mapa roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa i wyznaczenie obszarów przyrodniczo najcenniejszych, niezbędnych dla zachowania równowagi ekosystemu miasta” w formie możliwej do przetwarzania i dalszego wykorzystywania odbywa się na wniosek zgodnie z procedurą WS-111 na podstawie art. 8 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.