PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE
Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zmianami) przez prace społecznie użyteczne rozumie się prace wykonywane przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku, korzystające z pomocy społecznej.
Prace te organizowane mogą być przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.
Czas pracy w ciągu tygodnia nie może przekroczyć 10 godzin.
Wynagrodzenie, a właściwiej: świadczenie, wypłacane jest w kwocie min. 6 zł za godzinę, z czego do 60 % świadczenia pokrywane jest z Funduszu Pracy.
Szczegółowe wytyczne w sprawie prac określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005r. w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. nr 210 poz.1745).
Na terenie Gminy Miejskiej Kraków organizację prac społecznie reguluje zarządzenie Nr 216/2006 Prezydent Miasta Krakowa z dnia 30 stycznia 2006r. w sprawie organizacji i realizacji prac społecznie użytecznych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Według zarządzenia Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa sporządza roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych, który zawiera: rodzaje prac, liczbę godzin wykonywania prac społecznie użytecznych oraz liczbę bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających z pomocy społeczne, który mogą zostać skierowani do prac i przesyła go do Dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej sporządził roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych. Przygotowywana jest lista osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy mogą zostać skierowani do GUP.
Plan przewiduje zatrudnianie osób bezrobotnych do prac konserwatorsko-remontowych, porządkowo-gospodarczych, ogrodowych, sprzątania, opieki nad osobami starszymi, odśnieżania, a także w pralniach i kuchniach. Podmioty w których organizowane są prace społecznie użyteczne, to krakowskie domy pomocy społecznej, domy dziecka oraz MOPS.
MOPS w Krakowie oszacował, że liczba osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, mogących otrzymać skierowanie do prac społecznie użytecznych wynosi 600.