Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski jest regionalną organizacją samorządową założoną w 1991 roku. Obecnie zrzesza ponad 120 gmin i powiatów z terenu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i części śląskiego (obszar historycznej Małopolski).
Celem Stowarzyszenia jest umacnianie kulturalnych i gospodarczych więzi wśród mieszkańców regionu, promocja Małopolski w kraju i poza jego granicami, zajmowanie stanowisk w sprawach publicznych a także koordynacja współdziałania gmin, powiatów i województw dla podtrzymania wspólnych tradycji historycznych, kulturalnych i gospodarczych Małopolski. Stowarzyszenie wspiera działania samorządów w zakresie pomocy społecznej, przeciwdziałania bezrobociu, poprawy infrastruktury transportowej, rozwoju obszarów wiejskich, pozyskiwania środków unijnych i współpracy zagranicznej.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Federacją Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, zrzeszającą 20 regionalnych związków i stowarzyszeń, prowadzi oficjalne przedstawicielstwo Komitetu Integracji Europejskiej w województwie małopolskim, którym jest Małopolskie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Prowadzone są w nim nieodpłatne konsultacje i pomoc doradcza akredytowanych przy MRCIE doradców ds. funduszy europejskich, legitymujących się doświadczeniem w przygotowywaniu wniosków, biznesplanów i studiów wykonalności oraz skutecznym pozyskiwaniem dotacji z funduszy europejskich.
Zgodnie z podjętą Uchwałą nr XXXVIII/257/91 Rady Miasta Krakowa z dnia 6 grudnia 1991 roku, Gmina Miejska Kraków zadeklarowała wolę przystąpienia do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.
Władzą Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski jest Walne Zgromadzenie Delegatów. Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski jest Kazimierz Barczyk.
Składka członkowska Gminy Miejskiej Kraków na 2023 rok wynosi 139.704 zł.