Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Generałowi Bohdanowi Zielińskiemu (1999):
„Generał Bohdan Zieliński urodził się w 1906 roku w Lublinie. W wieku 19. lat wstąpił jako ochotnik do Szkoły Podchorążych w Warszawie, a następnie podjął studia w Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu. W 1938 roku został mianowany kwatermistrzem 21. Dywizji Górskiej w Bielsku- Białej, a rok później - Szefem Sztabu 1. Brygady Górskiej. W trakcie Kampanii Wrześniowej dostał się do niewoli niemieckiej, stamtąd uciekł i włączył się w listopadzie 1939 roku w działalność konspiracyjną - Służba Zwycięstwu Polski - Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa.
Zgodnie z rozkazem Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego - Bora został Szefem Oddziału III Komendy Głównej Krakowskiego Okręgu - Obszaru ZWZ, a następnie Szefem Biura Studiów Wojskowych Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił funkcję oficera do zleceń gen. Tadeusza Komorowskiego - Bora. Od stycznia 1945 roku ukrywał się w obawie przed represjami ze strony komunistycznych władz. Jednak w marcu 1949 roku został podstępnie aresztowany przez UB w Krakowie i skazany na 10 lat więzienia.
W roku 1992 w uznaniu zasług w latach II wojny światowej oraz patriotycznej postawy w okresie komunistycznego zniewolenia został awansowany do stopnia generała brygady. Generał Zieliński jest honorowym Przewodniczącym Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obecnie jest jedynym najwyższym rangą, żyjącym oficerem Komendy Głównej Armii Krajowej. Mieszka w Krakowie. Wkrótce ukończy 93 lata.
Pięćdziesiąt lat od podstępnego aresztowania przez komunistyczny aparat przemocy Bohdana Zielińskiego - Tytusa nadszedł czas na wyrażenie hołdu człowiekowi, który całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę. Rada Miasta Krakowa jest do tego szczególnie zobowiązana i uprawniona. Generał Bohdan Zieliński doczekał niepodległej Rzeczypospolitej i wojskowego awansu z rąk wolnej Ojczyzny. Tysiące innych żołnierzy takiej chwili nie doczekało. Poprzez nadanie Generałowi Zielińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oddajemy im cześć i składamy hołd, jaki winni złożyć ci, którzy dzięki ich ofierze mogą żyć w niepodległej Polsce.
Wolna i niepodległa Rzeczypospolita stoi w przededniu wejścia do struktur sojuszu Północno-Atlantyckiego, który zawsze był utożsamiany ze związkiem wolnych narodów, przeciwko totalitarnym dyktaturom. Przygotowując się do tej historycznej chwili, która miała swój początek w rewolucji Solidarności, a swoje źródło w niezłomnej i mężnej walce żołnierzy Armii Podziemnej - my Radni Miasta Krakowa dokonajmy symbolicznego gestu wdzięczności i szacunku dla wybitnego oficera Armii Krajowej Generała Bohdana Zielińskiego - Tytusa".
Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa został nadany Generałowi Bohdanowi Zielińskiemu podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się 27 stycznia 1999 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie.