Informacja na temat akcji “Praca zamiast przemocy”
W nawiązaniu do spotkania przedstawicieli władz samorządowych, kuratorów sądowych oraz przedstawicieli pracodawców, w tym Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie oraz Małopolskiego Związku Pracodawców, które odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa w dniu 23.03.2006 r. przedkładam informację w zakresie możliwości korzystania z ulg przez pracodawców zatrudniających osoby skazane.
Wspieranie skazanych obywateli realizowane jest przez ustawę o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności, jak i przez rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych.
W ramach lokalnego wsparcia prowadzona jest przez kuratorów społecznych i sądowych oraz Gazetę Krakowską akcja “Praca zamiast przemocy” w odniesieniu do osób po wyroku sądowym, które mają poważne trudności w znalezieniu pracy. Do akcji włączył się również Urząd Miasta Krakowa, który zaproponował wprowadzenie ulgi podatkowej w postaci obniżonej stawki podatku od nieruchomości. Rada Miasta Krakowa przyjęła tę propozycję i podjęła uchwałę, w której znalazły się stawki preferencyjne. Jednocześnie Zarząd Budynków Komunalnych zgodnie z Zarządzeniem nr 570/2005 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 7 kwietnia 2005 r. w sprawie zasad najmu lokali użytkowych wyraził gotowość przyjmowania indywidualnych wniosków w sprawie obniżenia stawki czynszu netto za najem lokalu w odniesieniu do przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, u którego co najmniej 10 % pracowników stanowią skazani prawomocnym wyrokiem, zatrudnieni po raz pierwszy u tego przedsiębiorcy.
Na podstawie przyjętych ustaleń opracowano szczegółowe wytyczne co do sposobu i możliwości korzystania z ulg związanych z zatrudnieniem osób skazanych.
Przez osoby skazane rozumie się osoby, wobec których sąd orzekł prawomocny wyrok skazujący. Wśród tych osób wyróżnić możemy skazanych, którzy odbywają, odbyli albo czekają na odbycie kary lub otrzymali wyrok w zawieszeniu.
Od 1 stycznia 2006 r. obowiązują w Krakowie preferencyjne stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców zatrudniających skazanych.
Zgodnie z uchwałą nr CXIX/1273/06 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 października 2006 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, stawki podatku od nieruchomości wynoszą rocznie:
- od gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, u których co najmniej 10% pracowników stanowią skazani prawomocnym wyrokiem, zatrudnieni po raz pierwszy u tego przedsiębiorcy w okresie obowiązywania uchwały - 0,54 zł od 1 m2 powierzchni,
- od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, u których co najmniej 10% pracowników stanowią skazani prawomocnym wyrokiem, zatrudnieni po raz pierwszy u tego przedsiębiorcy w okresie obowiązywania uchwały - 14,88 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Odpowiedzialnym za realizację powyższej ulgi jest Wydział Podatków i Opłat. Osoby, które chcą skorzystać z obniżonej stawki podatku muszą łącznie spełnić następujące warunki:
- złożyć deklarację na podatek od nieruchomości albo informację o nieruchomościach z podaniem powierzchni gruntów i budynków objętych obniżoną stawką,
- załączyć kopię PIT-4, z którego wynika zwiększenie zatrudnienia,
- załączyć zaświadczenie z Rejestru Skazanych,
- załączyć kopię formularza DRA- zbiorczy wykaz pracowników
- załączyć zaświadczenie od kuratora potwierdzające skierowanie osoby skazanej do pracy.
Kolejną ulgą przygotowaną przez Urząd Miasta Krakowa jest obniżenie stawki czynszu netto za najem lokalu stanowiącego w całości własność Gminy Miejskiej Kraków. Odpowiedzialnym za realizację tej ulgi jest Zarząd Budynków Komunalnych, do którego należy składać wnioski o obniżenie stawki czynszu netto za najem 1 m˛ powierzchni użytkowej lokalu. Z tej formy ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, u których co najmniej 10 % pracowników stanowią skazani prawomocnym wyrokiem, zatrudnieni po raz pierwszy u tego przedsiębiorcy.
Ponadto pracodawcy muszą spełniać następujące warunki i dostarczyć poniższe dokumenty:
- nie mogą zalegać z czynszem oraz opłatami za świadczenia dodatkowe,
- załączyć kopię PIT-4, z którego wynika zwiększenie zatrudnienia,
- załączyć zaświadczenie z Rejestru Skazanych,
- załączyć kopię formularza DRA- zbiorczy wykaz pracowników
- załączyć zaświadczenie od kuratora potwierdzające skierowanie osoby skazanej do pracy.
Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie przez Prezydenta Miasta Krakowa zgodnie z Zarządzeniem Nr 570/2005 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 07 kwietnia 2005 r. w sprawie zasad najmu lokali użytkowych. Prezydent uprawniony jest do podjęcia decyzji o indywidualnej obniżce stawki, jak też może odstąpić od zasad najmu lokali użytkowych na zasadach ogólnych.
Przy ustaleniu indywidualnej stawki czynszu najmu netto za 1 m˛ powierzchni użytkowej lokalu dla danego najemcy będzie brana pod uwagę wysokość obecnie obowiązującej najemcę stawki czynszowej, tryb pozyskania prawa do najmu, charakter działalności prowadzonej przez najemcę oraz inne formy otrzymanej dotychczas od Gminy Miejskiej Kraków pomocy w realizowanej działalności.
W najbliższej przyszłości w celu rozpropagowania akcji “Praca zamiast przemocy” Urząd Miasta Krakowa zamierza przygotować ulotki, które dostępne będą w punktach informacyjnych prowadzonych przez Wydział Strategii i Rozwoju oraz zamierza zamieścić niezbędne informacje w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa a także kontynuować cykl wydawanych artykułów w tym temacie w miesięczniku Magiczny Kraków.
Kuratorzy, jako współorganizatorzy akcji udostępniają niezbędne informacje zainteresowanym pracodawcom oraz typują osoby skazane zainteresowane podjęciem pracy i organizują bezpośredni kontakt pomiędzy pracodawcami a przyszłymi pracownikami.
Wymienione wyżej formy wsparcia bez wątpienia realizują podstawowe zadania ciążące na Gminie zarówno w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców przez tworzenie nowych miejsc pracy, jak też realizują zadania z zakresu przeciwdziałania bezrobociu.
Promocja przedsiębiorców zatrudniających osoby skazane ma również silny aspekt społeczny i przyczynić się może do szybszej resocjalizacji byłych więźniów. Możliwość podjęcia przez nich zatrudnienia, jak też praca w zespole, sprzyja szybszej integracji ze społeczeństwem i łatwiej rozwija możliwości adaptacji w środowisku.
Najczęściej osoby skazane, mają duże trudności w znalezieniu pracy, w związku z tym podejmują się prac najcięższych, fizycznych, niskopłatnych, na które nie ma zainteresowania wśród pozostałych grup społecznych – młodzi bezrobotni szukają z reguły ciekawszych rodzajów pracy.
Fakt podjęcia pracy przez osoby skazane wyłącza je z grupy osób objętych finansowym wsparciem socjalnym ze strony gminy.
Istniejący system penitencjarny ze względu na brak odpowiednich środków nie stwarza możliwości byłym skazanym na podjęcie przez nich zatrudnienia tuż po odbyciu kary z oddelegowaniem ich do określonych przedsiębiorstw. Taka sytuacja powoduje, iż nie mają oni koniecznych środków do życia, co może przyczynić się do ponownego naruszenia przez nich przepisów prawa.
Dyżury kuratorów sądowych dla poszczególnych dzielnic w Krakowie ul. Przy Rondzie 6.