KONIEC PIERWSZEGO ETAPU REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLI SAMORZĄDOWYCH NA ROK SZKOLNY 2013/2014
W piątek (12 kwietnia) ogłoszono wyniki pierwszego etapu rekrutacji do krakowskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2013/2014. Do placówek przyjęto 87,7% zgłoszonych dzieci.
W pierwszym etapie rekrutacji elektroniczny nabór w samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzono na 18 366 miejsc (po weryfikacji zgłoszeń i wykreśleniu oddziałów „0” do których nie złożono żadnego podania pozostało 18 096 miejsc). Liczba ta nie obejmuje 310 miejsc dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziałach integracyjnych i specjalnych.
Ponadto w publicznych niesamorządowych (1 320) i niepublicznych (6 985) przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz punktach przedszkolnych (631) dotowanych przez GMK przygotowanych zostało w sumie 8 936 miejsc (bez oddziałów specjalnych). Dane te pochodzą z wniosków o udzielenie dotacji w roku 2013. Ponadto od września uruchomione mogą zostać przedszkola/punkty przedszkolne, które nie otrzymają dotacji (musi być spełniony jeden z warunków dotowania – zgłoszenie przed 30 września roku poprzedzającego otrzymywanie dotacji).
Również Młodzieżowe Domy Kultury posiadają ciekawą ofertę codziennych zajęć przedpołudniowych dla dzieci w wieku 3-4 lat (około 240 miejsc)
W elektronicznym systemie zostało zarejestrowanych 20 096 dzieci - w tym 9 747 dziewczynek i 10 349 chłopców (w ubiegłym roku wszystkich dzieci było 19 717). W systemie zarejestrowano 11 877 dzieci kontynuujących edukację przedszkolną. Do oddziałów przy szkołach podstawowych złożono 1 514 podań, a do przedszkoli 18 582 podań.
W wyniku pierwszego etapu rekrutacji w przedszkolach i szkołach znalazło miejsce 17 617 dzieci (w ubiegłym roku było ich 17 083). Rocznik 2010 – 3 250 dzieci, rocznik 2009 – 4 294 dzieci, rocznik 2008 – 5 530 dzieci, rocznik 2007 – 4 509 dzieci, rocznik 2006 – 32 dzieci, rocznik 2005 – 2 dzieci.
Krakowskie samorządowe placówki dysponują jeszcze 479 wolnymi miejscami (w ubiegłym roku było ich 916) w przedszkolach i szkołach podstawowych. W tym: w przedszkolach – 125, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – 51 i w oddziałach zerowych w szkołach podstawowych – 303. Większa liczba dzieci przyjętych i mniejsza liczba wolnych miejsc świadczy o słuszności wprowadzenia możliwości wyboru większej liczby priorytetów niż w latach ubiegłych (w poprzednich rekrutacjach były to jedynie 3 priorytety, obecnie – liczba ta była nieograniczona; rekordziści wskazali 20 priorytetów).
Listy dzieci przyjętych zostały wywieszone dziś (12 kwietnia, piątek) o godz. 9:00 w placówkach uczestniczących w rekrutacji, ponadto rodzice, którzy na karcie zapisu podali adres e-mail, otrzymali wiadomość na skrzynkę pocztową. Rodzice, którzy wskazali więcej niż jedno przedszkole/szkołę – uzyskają informację o wynikach rekrutacji w placówce wskazanej przez nich jako pierwszej.
Lista wolnych miejsc została opublikowana na stronie internetowej www.portaledukacyjny.krakow.pl. W celu zapisania dziecka do przedszkola, które dysponuje wolnym miejscem należy udać się do tego przedszkola.
Najwięcej chętnych na jedno miejsce było w Przedszkolu nr 58 (Dzielnica VIII „Dębniki”, ulica Skośna 2): 446 złożonych kart i deklaracji na 245 miejsc, w następnej kolejności w Przedszkolu nr 145 - II lokalizacja (Dzielnica X „Swoszowice”, ulica dr Judyma 8): 88 złożonych kart i deklaracji na 50 miejsc oraz w Przedszkolu nr 95 (Dzielnica IX „Łagiewniki”, ulica Żywiecka24): 174 złożonych kart i deklaracji na 100 miejsc).
Rodzice będą mogli podpisywać umowy od 15 do 30 kwietnia br. Niepodpisanie umowy w tym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w danej placówce.
ODDZIAŁY INTEGRACYJNE I SPECJALNE
Dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego przewidziano 310 miejsc. W przedszkolach samorządowych: 175 miejsc w oddziałach integracyjnych i 85 miejsc w oddziałach specjalnych. W szkołach podstawowych: 50 miejsc w oddziałach integracyjnych w szkołach samorządowych (oddziały „0”). Również w przedszkolach publicznych dotowanych i niepublicznych są miejsca dla dzieci z orzeczeniami (około 90).
Podstawą skierowania dziecka do oddziału integracyjnego/specjalnego w przedszkolu samorządowym/szkole podstawowej jest złożenie w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej wniosku o skierowanie do kształcenia specjalnego, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenie wydawane jest na wniosek rodzica/ opiekuna prawnego dziecka, przez publiczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną, odroczenia realizacji obowiązku szkolnego (tylko w przypadku dzieci, które w roku rekrutacji kończą co najmniej 7 lat i od września powinny rozpocząć naukę w szkole podstawowej).
SZEŚCIOLATKI W PIERWSZYCH KLASACH
Do 10 kwietnia 2012 r. do pierwszych klas samorządowych szkół podstawowych zapisanych zostało 516 dzieci (dla porównania w poprzednim roku w tym okresie zapisanych było 692 dzieci, a ostatecznie w roku szkolnym 2012/2013 1303 dzieci sześcioletnich uczęszcza do klas pierwszych szkół podstawowych, w tym 1070 do szkół podstawowych samorządowych). Do tej pory najwięcej dzieci sześcioletnich zapisano do Szkoły Podstawowej nr 4 (ul. Smoleńsk) oraz Szkoły Podstawowej nr 31 (ul. Prusa) – po 17.
ZASADY, KTÓRE OBOWIĄZYWAŁY PODCZAS REKRUTACJI
W roku szkolnym 2013/2014 (tak jak w roku ubiegłym), dzieci uczęszczające do placówki w procesie rekrutacji są przyjmowane automatycznie, na podstawie składanych przez rodziców deklaracji. Minimalna granica wieku dzieci uczestniczących w rekrutacji to 3 lata (tj. rocznik 2010).
Rodzice zapisując dziecko do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole po raz pierwszy wypełniali w formie elektronicznej kartę zapisu. Osoby nie mające dostępu do internetu mogły wypełnić ją odręcznie – karty były do pobrania w każdym przedszkolu od 1 marca 2013 r. Niezależnie od sposobu wypełnienia karty zapisu (odręcznie bądź w formie wydruku komputerowego) należało ją złożyć w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru (wskazanej przez rodzica jako pierwszej). Jeśli rodzice nie złożyli w terminie do 2 kwietnia 2012 r. (do godz.16.00) wypełnionej karty zapisu do przedszkola/szkoły pierwszego wyboru ich dziecko nie brało udziału w rekrutacji.
Podczas tegorocznej rekrutacji obowiązywały nowe kryteria opracowane na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Krakowa. Są to tzw. kryteria dodatkowe: dziecko 2 rodziców pracujących/studiujących w systemie stacjonarnym – z udokumentowanym zatrudnieniem; czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin (nowe kryterium); rodzeństwo dziecka kontynuującego edukację przedszkolną w przedszkolu pierwszego wyboru; odległość przedszkola od miejsca zamieszkania/odległość przedszkola od miejsca pracy jednego rodzica; dziecko, którego rodzice odprowadzają podatek dochodowy w GMK (nowe kryterium); dziecko z rodziny wielodzietnej korzystającej z Krakowskiej Karty Rodzinnej 4+ (nowe kryterium); dziecko uczęszczające wcześniej do żłobka – placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w GMK; dziecko z domu dziecka, rodzinnego domu dziecka, dziecko adoptowane; dziecko starające się do przedszkola pierwszego wyboru w roku ubiegłym i nie przyjęte (nowe kryterium).
Kryteria tzw. ministerialne pozostały niezmienione: dziecko realizujące roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne; dziecko matki lub ojca samotnie je wychowującego; dziecko matki lub ojca, wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie odrębnych przepisów; dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej.