W ramach kontynuacji, Prezydent Miasta Krakowa Zarządzeniem Nr 1677/2013 z dnia 13 czerwca 2013 r. powołał Komitet Sterujący do prowadzenia działań Krakowskiej Grupy Zakupowej w celu wspólnego zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej w kolejnych okresach zakupowych.
W dniu 17 czerwca 2013r. odbyło się posiedzenie Komitetu, na którym uczestnicy zawarli Aneks nr 1 do Umowy z dnia 15 maja 2012 r. „Utworzenia i funkcjonowania Krakowskiej Grupy Zakupowej energii elektrycznej”, którego załącznikiem jest tekst jednolity Umowy z dnia 17 czerwca 2013 r.
W zapisach Umowy określono:
a. cel działania Krakowskiej Grupy Zakupowej,
b. stałych uczestników Grupy
c. warunki przystąpienia do grupy (uczestnictwa) innych podmiotów i instytucji
d. zakres działania Lidera i Zamawiającego Grupy
e. przyjęto procedurę wyboru Lidera i Zamawiającego Grupy do przeprowadzenia postępowania zamówieniowego na dany okres zakupowy
f. upoważnienia i zobowiązania uczestników Grupy w związku z postępowaniem zamówieniowym
Uczestnicy Krakowskiej Grupy Zakupowej w dniu 17 czerwca 2013 jednogłośnie wybrali:
Przedsiębiorstwo Oszczędzania Energii ESCO Sp. z o.o. na Lidera (Koordynatora) Krakowskiej Grupy Zakupowej.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie (MPEC SA) na Zamawiającego upoważnionego do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zmówienia na zakup energii elektrycznej w imieniu i na rzecz uczestników Krakowskiej Grupy Zakupowej w okresie roku 2014.
MPEC SA przeprowadził postępowanie przetargowe na grupowy zakup energii elektrycznej na rok 2014, którym objętych zostało 429 podmiotów – uczestników Krakowskiej Grupy Zakupowej posiadających łącznie 2838 punktów odbioru energii.
Są to:
Odbiorcy energii elektrycznej w miejskich jednostkach organizacyjnych wykonawczych podlegających: Wydziałowi Obsługi Urzędu UMK, Wydziałowi Edukacji UMK, Wydziałowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Biuru ds. Ochrony Zdrowia UMK oraz Prezydentowi Miasta Krakowa,
Odbiorcy w miejskich jednostkach organizacyjnych zarządzających: Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Zarządzie Cmentarzy Komunalnych, Zarządzie Budynków Komunalnych, Zarządzie Infrastruktury Sportowej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
Odbiorcy w Spółkach miejskich: Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, Przedsiębiorstwie Oszczędzania Energii ESCO, Agencji Rozwoju Miasta (Hala Widowiskowo-Sportowa Czyżyny), Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny.
Ponadto uczestnikami KGZ są instytucje pozagminne świadczące usługi publiczne na terenie miasta takie jak Politechnika Krakowska, Filharmonia Krakowska, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Wojewódzka Biblioteka Publiczna.
W wyniku dołączenia do KGZ uczestników o znaczącym zużyciu energii elektrycznej: jednostki organizacyjnej ZIKiT z wolumenem 42,1 GWh, Agencji Rozwoju Miasta z wolumenem 11,1 GWh, Politechniki Krakowskiej z wolumenem 11,0 MWh i planowanego wzrostu zapotrzebowania dotychczasowych uczestników grupy, łączny wolumen zakupowy KGZ przewidywany na rok 2014 oszacowano na poziomie 120,1 GWh. W bilansie tym udział uczestników gminnych wynosi 107,9 GWh.
Otwarcie ofert nastąpiło w dniu 1 października 2013 r. Z ofertami wystąpiło pięciu dostawców:
Najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej o wolumenie określonym na poziomie 120,1 GWh zaproponowała firma Tauron Sprzedaż Sp. z o. o. Kraków. Kwota ofertowa wyniosła 29 397 993 zł brutto przy zastosowaniu jednolitej dla wszystkich taryf ceny jednostkowej netto w wysokości 199 zł/MWh.
Zamawiający MPEC SA po przeprowadzeniu oceny ofert wybrał ofertę firmy Tauron Sprzedaż Sp. z o. o. Kraków i po zakończeniu postępowania zamówieniowego, działając w imieniu uczestników KGZ, w dniu 22 października 2013 r. zawarł ze Spółką Tauron Sprzedaż umowę generalną na zakup energii elektrycznej. W oparciu o tę umowę podpisywane są umowy indywidualne z poszczególnymi uczestnikami Grupy.
Szacowana oszczędność brutto wynikająca z uzyskanych w wyniku przetargu cen zakupu energii na rok 2014, odniesiona do cen zakupu na rok 2013 wynosi odpowiednio:
Dla całej KGZ (120,1 GWh) 8,11 mln zł
Dla jednostek GMK (107,9 GWh) 7,27 mln zł
Szacowana oszczędność brutto wynikająca z uzyskanych w wyniku przetargu cen zakupu energii na rok 2014, odniesiona do uśrednionych cen taryfowych spółek sprzedażowych na rok 2014 wynosi odpowiednio:
Dla całej KGZ (120,1 GWh) 19,5 mln zł
Dla jednostek GMK (107,9 GWh) 17,5 mln zł