Energia elektromagnetyczna jest najstarszą formą naturalną energii we wszechświecie i jako taka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Wszystkie źródła PEM można podzielić na: naturalne - występujące na Ziemi i we wszechświecie oraz sztuczne - wytworzone przez człowieka.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sztuczne PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko. W 2011 r. sztuczne pola elektromagnetyczne zaliczone zostały przez WHO do Grupy 2B (możliwie rakotwórcze).
W 2015 r. na wniosek RMK, powstała mapa narażenia mieszkańców na PEM od stacji bazowych telefonii komórkowych. Mieszkańcy Krakowa mogą z niej samodzielnie skorzystać wchodząc na stronę portalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Mapa jest interaktywna i zawiera dużo szczegółów dotyczących m.in. operatora oraz mocy, kierunków i kątów pochylenia anten.
Aby uzyskać potrzebne informacje, należy wyszukać kompozycję mapową pn. "Kształtowanie i ochrona środowiska", potem "z listy warstw" - w prawym górnym roku, zaznaczyć "stacje bazowe telefonii komórkowej" i powiększyć skalę, aby zobaczyć kierunki rozchodzenia się głównych osi PEM. Klikając na ikonę „Wyszukiwanie” można wpisać nazwę ulicy oraz numer budynku i sprawdzić lokalizacje najbliższych stacji bazowych telefonii komórkowych w okolicy.
Jeśli chcesz sprawdzić poziom pól elektromagnetycznych w swoim otoczeniu, możesz to zrobić dzięki ekspozymetrowi – miernikowi, który umożliwia łatwe i dokładne pomiary. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, z siedzibą na os. Zgody 2 w Krakowie, oferuje mieszkańcom miasta możliwość darmowego wypożyczenia takiego urządzenia. Dzięki temu można samodzielnie sprawdzić poziom pól elektromagnetycznych w swoim domu, mieszkaniu, na podwórku, a nawet w miejscu pracy, pod warunkiem że pomiary są wykonywane na terenie Krakowa. Taka inicjatywa pozwala na lepsze zrozumienie poziomu ekspozycji na pola elektromagnetyczne w codziennym otoczeniu i zwiększa świadomość w tym zakresie. Więcej informacji na stronie internetowej Kraków.pl.
Informacje o instalacjach wytwarzających pola elektromagnetyczne objętych obowiązkiem zgłoszenia
Ochrona przed polami elektromagnetycznymi