Z dniem 9 lutego 2006 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U z 2006 r Nr 12, poz.67), która wprowadziła dodatkowe świadczenie rodzinne - jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (ustawową), zwaną też "becikowym".
Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł. na jedno dziecko (dotyczy urodzonych 9 listopada 2005 r. i później). Zapomoga przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu niezależnie od ich dochodów. Przysługuje tylko jedna zapomoga tylko jednemu z rodziców lub opiekunowi prawnemu. Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania.
Wymagane załączniki do wniosku:
- kserokopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka ( oryginał do wglądu )
- kserokopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka ( oryginał do wglądu )
- dokument potwierdzający zamieszkanie wnioskodawcy na terenie Gminy Miejskiej Kraków ( dowód osobisty lub urzędowe potwierdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy )
- kserokopia karty pobytu w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ( oryginał do wglądu ):
zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175, z późn. zm.), zgody na pobyt tolerowany lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy.
Osoba ubiegająca się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, która złożyła lub składa wniosek o zasiłek rodzinny nie dołącza do tego wniosku dokumentów, o których mowa wyżej.
Wydział Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta Krakowa realizuje powyższe świadczenie od dnia 9 lutego 2006 roku
Mieszkańcy Gminy Miejskiej Kraków uzyskają informacje na temat ww. świadczenia oraz mogą pobrać druk wniosku i złożyć go w następujących punktach: