Dokument archiwalny
Regulamin Rady Pedagogicznej
1. Rada Pedagogiczna działa na podstawie Art. 40 – 43 Ustawy o Systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. , Statutu ZSO nr 52 i niniejszego Regulaminu.
2. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
3. Kompetencje stanowiące i opiniodawcze Rady Pedagogicznej określone są w Ustawie o systemie oświaty.
4. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor ZSO nr 52.
5. Przewodniczący Rady Pedagogicznej jest zobowiązany do:
a. Realizacji uchwał Rady bądź analizowania stopnia jej realizacji.
b. Tworzenia atmosfery życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady w podnoszeniu poziomu dydaktycznego oraz wychowawczo – opiekuńczego szkoły.
c. Dbania o autorytet Rady, ochrony praw i godności nauczycieli.
d. Zapoznawania Rady z obowiązującymi przepisami prawa szkolnego oraz omawiania trybu i form ich realizacji.
e. Pobudzania nauczycieli do twórczej pracy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
6. Przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie z tygodniowym wyprzedzeniem o terminie i porządku zebrania.
7. W wyjątkowych sytuacjach przewodniczący Rady Pedagogicznej może wyznaczyć zebranie w trybie natychmiastowym z podaniem uzasadnienia.
8. Dyrektor szkoły przedstawia Radzie Pedagogicznej nie rzadziej niż 2 razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowania nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły.
9. Członkami Rady Pedagogicznej są wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.
10. Każdy członek Rady jest zobowiązany do:
a. Współtworzenia atmosfery życzliwości i zgodności współdziałania wszystkich członków Rady.
b. Podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
c. Przestrzegania postanowień Statutu szkoły, zarządzeń dyrektora szkoły i niniejszego Regulaminu.
d. Realizowania zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły oraz uchwał Rady także wtedy, kiedy zgłosił do niej swoje zastrzeżenia (głosował przeciw lub wstrzymał się od głosu).
e. Czynnego i zdyscyplinowanego uczestnictwa we wszystkich zebraniach i pracach Rady oraz jej komisjach, do których został powołany.
f. Składania przed Radą sprawozdań z wykonania nałożonych zadań.
g. Nie ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach Rady, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.
11. W szkole nie działa Rada Rodziców jej kompetencje przejmuje Rada Pedagogiczna.
12. Zasady organizacyjne pracy Rady Pedagogicznej:
a. Rada pracuje w oparciu o zatwierdzony roczny plan pracy szkoły oraz kalendarz danego roku szkolnego ustalony przez dyrektora.
b. Rada obraduje na zebraniach plenarnych oraz w powołanych w miarę potrzeby przez siebie komisjach i zebraniach.
c. Komisję, której zadaniem jest przygotowanie materiałów lub analiza określonego problemu szkolnego może powołać dyrektor z własnej inicjatywy.
d. Zebrania Rady organizuje się w czasie pozalekcyjnym (w dniu, w którym odbywa się plenarne posiedzenie Rady dyrektor może zarządzić skrócenie lekcji).
e. Zebrania Rady organizowane są z inicjatywy dyrektora szkoły, organu prowadzącego lub nadzorującego szkołę albo na wniosek co najmniej 1 / 3 członków Rady Pedagogicznej.
13. Rada Pedagogiczna podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, podczas zebrań plenarnych zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków. Tajność głosowania może uchwalić Rada zwykłą większością głosów. Głosowanie nad sprawami osobowymi członków Rady odbywa się w sposób tajny.
14. Przyjmuje się następujący ramowy porządek obrad plenarnych:
a. Ustalenie liczby członków rady obecnych na posiedzeniu, powitanie zaproszonych gości rady, ustalenie czy na sali znajduje się wymagane dla prawomocności uchwał quorum.
b. Uchwalenie (zatwierdzenie) porządku obrad.
c. Ewentualny wybór komisji lub zespołów pomocniczych.
d. Wnioski różne, wolne głosy.
e. Uporządkowanie wniosków i głosów.
f. Podsumowanie obrad.
15. Uchwały Rady obowiązują wszystkich pracowników szkoły i uczniów.
16. Dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał podjętych niezgodnie z obowiązującymi przepisami, o czym niezwłocznie powiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę uchyla uchwałę w sprawie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa.
17. Obecność na posiedzeniach Rady Pedagogicznej jest obowiązkowa.
18. W sytuacjach wyjątkowych dyrektor może zwolnić członka Rady z udziału w posiedzeniu.
19. Za nieusprawiedliwione nieobecności podczas posiedzenia dyrektor obniża nauczycielowi dodatek motywacyjny.
20. Dyrektor dwukrotnie w ciągu roku dokonuje analizy nieobecności nauczycieli podczas posiedzeń Rady.
21. Dokumentowanie pracy Rady Pedagogicznej:
a. Z zebrania rady oraz zespołu i komisji sporządza się protokół, który w terminie do 7 dni od daty zebrania wpisuje się do księgi protokołów Rady Pedagogicznej.
b. Protokół jest podpisywany przez przewodniczącego obrad oraz protokolanta.
c. Członkowie Rady zobowiązani są w terminie do 14 dni od sporządzenia protokołu do zapoznania się z jego treścią i pisemnego zgłoszenia ewentualnych poprawek przewodniczącemu Rady. Rada na następnym posiedzeniu decyduje o wprowadzeniu zgłoszonych poprawek do protokołu.
d. Księgi protokołów są podstawowym dokumentem działalności Rady Pedagogicznej i jej komisji.
e. Księgi protokołów udostępniane są zatrudnianym nauczycielom, upoważnionym przedstawicielom organu prowadzącego szkołę oraz sprawującemu nadzór pedagogiczny. Decyzja o udostępnianiu księgi protokołów należy do kompetencji dyrektora.
22. W związku ze zmianami reorganizacyjnymi szkoły (utworzeniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 52 ) stworzono nowy Regulamin Rady Pedagogicznej.
23. Regulamin Rady Pedagogicznej wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Regulamin został uchwalony przez Radę Pedagogiczną w dniu 31 sierpnia 2004 r.