5. W ZAKRESIE DZIAŁAŃ KULTURALNYCH MIASTA KRAKOWA
5.1. Udział w projektach unijnych
5.1.2. Projekt „Kultura a europejska polityka regionalna”
Celem sieci jest wymiana informacji i doświadczeń w celu zbadania czy projekty kulturalne, finansowane z funduszy strukturalnych, mają wpływ na rozwój lokalny. Istnienie takiej sieci powinno służyć umocnieniu zagadnień kulturalnych w kolejnych programach regionalnych. Jednym z elementów działania sieci będą regularne spotkania partnerów. Powstanie także strona internertowa, na której podane będą informacje o kulturze i funduszach strukturalnych. Przykładowe tematy takich warsztatów to: kultura i rozwój wsi, kultura i rozwój miast, kultura i współpraca.
5.1.2 W lutym 2003 roku, w ramach programu TACIS Współpraca Przygraniczna złożony został wspólny wniosek Florencji, Wiednia, Freiburgu i Krakowa o dofinansowanie wieloletniego przedsięwzięcia rewitalizacji struktury zabytkowej Lwowa.
5.1.3. W ramach programu URBACT, w zakresie sieci tematycznej CHORUS odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli sieci. Kraków otrzymał wstępne potwierdzenie udziału w projekcie, i dlatego przedstawiciel Krakowa uczestniczył w tym spotkaniu, prezentując Kraków jako miasto aktywnie działające w zakresie rewitalizacji obszarów zaniedbanych.
5.2. Projekty międzynarodowe
5.2.1 Biesiady europejskie
W okresie od maja do czerwca 2003 r. UMK zrealizował projekt pn. Biesiady europejskie, składający się z kilkudziesięciu projektów artystycznych, których celem była prezentacja elementów kultury państwa członkowskich i nowo wstępujących do UE. Do udziału w projekcie zostały zaproszone państwa mające swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne w Krakowie. W programie znalazły się m.in. takie pozycje jak: wystawa „Holenderski Wiek Złoty”, koncert muzyki wiedeńskiej w wykonaniu Vadima Brodskiego oraz galicyjskiej Orkiestry Straussowskiej „Obligato”, przegląd filmu holenderskiego, akademickie spotkania z Europą, cykl wykładów przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie, jak również gry i zabawy holenderskie dla dzieci, nauka tańca „krakowiak” i jego wspólne wykonanie na płycie Rynku Głównego przez mieszkańców Krakowa i zaproszonych gości. W Namiocie Biesiadnym na Małym Rynku prezentowane były specjalności kulinarne oraz występy zespołów z wybranych krajów europejskich. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa.
5.2.2. „Karawana Europejskiej Tożsamości”
W 2004 roku Kraków uczestniczył w projekcie „Karawana europejskiej tożsamości”, którego celem było wykazanie duchowej jedności Europy oraz zwrócenie uwagi na potencjał państw, nowych członków UE. W dniu 5 kwietnia z Lublijany wyruszyła karawana, która poprzez Węgry, Słowacje, Polskę przybyła do Czech. Pasażerami pociągu byli specjaliści z dziedziny mediów, kultury i biznesu. Codziennie pociąg zatrzymywał się w innym mieście, gdzie podróżujący uczestniczyli w lokalnych imprezach, dyskutując także o korzyściach wynikających z poszerzenia UE. W dniu 8 kwietnia karawana przybyła do Krakowa. Relacje z realizacji projektu wraz z wnioskami zostały przedstawione Komisji Europejskiej jako alternatywne spojrzenie na proces integracji europejskiej.
5.2.3. „Tridem: francusko – niemiecko – polski samochodowy rajd kulturalny”
W maju 2005 roku Miasto uczestniczyło w projekcie międzynarodowym „Tridem: francusko – niemiecko – polski samochodowy rajd kulturalny”, przygotowanym z myślą o pokazaniu młodzieży z tych państw najważniejszych dla wspólnego dziedzictwa kulturowego Europy miejsc. Trasa rajdu biegła z Paryża, przez Berlin, Zgorzelec, Kraków – do Warszawy. W Krakowie, oprócz zwiedzania miasta, przygotowano spotkanie z rówieśnikami uczestników rajdu i dyskusję nt. wspólnych wartości, historii, poglądów na kształt współczesnej Europy.