FILANTROP KRAKOWA A.D. 2022 /XXIII EDYCJA KONKURSU/
Dokument archiwalny
Ideą konkursu jest wspieranie inicjatyw charytatywnych i promowanie lokalnej filantropii. Tytułem honorowane są osoby lub podmioty szczególnie zaangażowane w bezinteresowne działania na rzecz najbardziej potrzebujących, pokrzywdzonych przez los mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Filantropia zmienia otoczenie wokół nas nie tylko za sprawą nakładów finansowych, ale przede wszystkim dzięki współdzieleniu się z innymi naszym czasem, wiedzą, umiejętnościami. Firmy odpowiedzialne społecznie coraz częściej włączają filantropię do strategii swojego działania.
Do XXIII-ej edycji konkursu zgłoszono 19 kandydatur w dwóch kategoriach:
za najciekawszą formę i efektywność filantropii:
Mateusz Wójcikiewicz;
ASPIRE – Stowarzyszenie It I Business Process Services;
Maria Wojtacha Fundacja Internationaler Bund Polska;
Daniel Gacek;
Stowarzyszenie Latarnia – „Boży Młyn”;
Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „EMAUS”;
Artur Wabik;
CISCO Global Services Center w Krakowie;
Zespół Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira;
Strabag;
Echo Investment S.A.;
Agnieszka Szyluk;
Artur Dziurman;
Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka;
Ksiądz dr Jan Przybocki;
Anna Maria Kwiatek;
Olga Lany
za wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom:
Centrum Holding 1 SA Sp. k;
Firma Handlowa MAX – FLIZ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa.
Wnioski z kandydaturami do tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2022 opiniowało Bractwo Filantropii powołane przez Prezydenta Miasta Krakowa zarządzeniem nr 584/2023 z dnia 6 marca 2023 r. w składzie:
Przewodniczący Bractwa:
Rafał Komarewicz - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa,
Członkinie i Członkowie:
Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Zdrowia,
Sławomir Pietrzyk – przedstawiciel Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa,
Bolesław Kosior – przedstawiciel Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa,
Dorota Skowerska - Witek – przedstawicielka laureatów tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2021,
Elżbieta Kois-Żurek – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
Bractwo Filantropii nominowało do tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2022 trzy podmioty. W kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii symboliczne berła św. Jadwigi podczas uroczystej gali 26 czerwca 2023 r. otrzymali: Daniel Gacek oraz Zespół Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira, natomiast za wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom tytuł przyznano firmie MAX–FLIZ.
Kategoria za najciekawszą formę i efektywność filantropii
Daniel Gacek jest honorowym dawcą krwi, prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Opatkowice-Kraków. Od 2015 r. oddał 30500 ml krwi. Zorganizował 14 akcji krwiodawstwa, w których uczestniczyło 345 dawców. Angażował się także w liczne zbiórki charytatywne oraz w działalność wspomagającą leczenie dzieci, w tym z niepełnosprawnościami. W 2021 r. otrzymał tytuł Zasłużony Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. W 2022 r. zainicjował na terenie Krakowa siedem akcji krwiodawstwa, które zaowocowały zebraniem 66 litrów krwi od 152 osób oraz zbiórkę żywności i produktów pierwszej potrzeby dla potrzebujących w Ukrainie.
Zespół Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira od kilkunastu lat angażuje się w działalność charytatywną. W szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu. W 2022 r. szkoła współpracowała z Działem Rewitalizacji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. W ramach przedsięwzięcia „Trzy Kolory” uczniowie wykonali prace remontowo–budowlane w mieszkaniach osób i rodzin korzystających ze wsparcia MOPS w Krakowie. Ponadto wolontariusze szkoły uczestniczyli m.in. w akcjach krwiodawstwa, akcjach pomocowych „Solidarni z Ukrainą”, zbiórce darów dla Stowarzyszenia „Kresy” oraz artykułów dla krakowskiego schroniska dla zwierząt.
Kategoria za wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom
Firma Handlowa MAX–FLIZ sp. z o. o., sp. k. działa filantropijnie na wielu płaszczyznach. Udziela pomocy finansowej, pokrywa koszty remontów i zakupu wyposażenia, przekazuje darowizny, współpracuje z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie poprzez współfinansowanie sprzętu medycznego oraz przygotowywanie paczek świątecznych dla pacjentów. Wspiera także Fundację „Spełnij Jedno Marzenie” i koło TPD „Prokocimek”. Zorganizowała akcję charytatywną „Duzi dla Małych”. Ponadto w 2022 r. firma MAX-FLIX podjęła szereg działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Podczas gali prezydent miasta Jacek Majchrowski wręczył także odznakę Honoris Gratia Dawidowi Sporyszowi, w uznaniu za zasługi poniesione dla Krakowa i jego mieszkańców.
Dawid Sporysz – mieszkaniec Krakowa, zaangażowany w szereg działań charytatywnych o charakterze lokalnym i ponadlokalnym. Aktywnie uczestniczy w akcji pomocy dla Ukrainy. Jako przedstawiciel firmy NOHO Logistic udostępnił nieodpłatnie dla Urzędu Miasta Krakowa oraz Wojewody Małopolskiego, na okres półtora roku, magazyn o powierzchni 2,5 tysiąca m2. Pomieszczenia magazynowe służyły do logistycznego zabezpieczenia zbiórek darów dla uchodźców oraz przekazywanych bezpośrednio na teren ogarniętej wojną Ukrainy. Organizując pomoc, również międzynarodową, dał się poznać jako człowiek wrażliwy na skutki wojny i z empatią podejmujący działania humanitarne.