CATALIST/CIVITAS II
Nazwa przedsięwzięcia:
CATALIST – "Akcja Transferu CIVITAS mająca na celu Innowacje oraz Zrównoważony Transport"
Projekt realizowany w ramach programu specjalistycznych badań oraz rozwoju technologicznego „Integracja i Umacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (2002-2006), Zrównoważony Transport Lądowy”
Źródło finansowania:
6 Program Ramowy Komisji Europejskiej program CIVITAS II
Jednostka Realizująca:
Urząd Miasta Krakowa
Miejsce realizacji:
Gmina Miejska Kraków
Data rozpoczęcia:
01 sierpnia 2007 r.
Data zakończenia:
31 lipca 2012 r.
Wartość Przedsięwzięcia:
56 913,35 EURO
Udział środków zewnętrznych:
56 913,35 EURO / 100%
Krótki opis przedsięwzięcia:
Inicjatywa CIVITAS adresowana jest do miast, które chcą wpływać na realizowaną politykę transportową i podążać w kierunku „czystego" transportu miejskiego. Program CIVITAS II to rozwojowe, przedsięwzięcie badawczo-wdrożeniowe, którego celem jest wprowadzenie w życie idei zrównoważonego rozwoju metropolii poprzez realizację konkretnych przedsięwzięć takich jak m.in.: wprowadzenie do komunikacji miejskiej pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi (sprężony gaz ziemny), sukcesywne rozszerzanie strefy ograniczonego ruchu, wspieranie czystych systemów transportu indywidualnego (rowery) czy realizacja pakietu działań edukacyjno - promocyjnych.
Projekt CATALIST, realizowany w ramach programu CIVITAS II, dotyczy w szczególności rozpowszechniania idei CIVITAS oraz transferu „dobrych praktyk" pomiędzy miastami-uczestnikami projektów CIVITAS a miastami niezaangażowanymi w projekty Inicjatywy.
Działania przewidziane dla Miasta Krakowa to min. Interaktywna Współpraca (ok.80% budżetu) w ramach WP2 (pakietu tematycznego 2).
W ramach pakietu przewidziane jest między innymi:
Cel realizacji projektu:
Głównym celem realizacji projektu jest rozpowszechnianie Inicjatywy CIVITAS oraz transfer „dobrych praktyk" na podstawie doświadczeń zdobytych przez miasta, które uczestniczą lub uczestniczyły w projektach Inicjatywy.
Działalność w ramach projektu polega głównie na uczestnictwie w spotkaniach, wymianie informacji między miastami europejskimi, opracowywaniu planów dalszych działań, organizacji seminariów/warsztatów/konferencji/wizyt technicznych; projekt nie obejmuje wdrażania konkretnych działań czy też budowy/modernizacji infrastruktury.
W trakcie blisko 5 lat realizacji projektu miasto Kraków w bardzo aktywny sposób działało na rzecz rozpowszechniania idei CIVITAS, organizując m.in. serię warsztatów przeznaczonych dla przedstawicieli administracji publicznej działających na rzecz transportu zrównoważonego z całej Polski. Warsztaty dotyczyły m.in. miejskich wypożyczalni rowerowych, polityki parkingowejki dostępności transportu publicznego dla osób o ograniczonej mobilności. W przypadku dwóch ostatnich zagadnień powstały także broszury stanowiące przegląd wybranych najlepszych praktyk z całej Europy. Ponadto Kraków gościł delegacje zagraniczne z Włoch i Grecji zainteresowane rozwiązaniami zastosowanymi przez miasto na rzecz „ekologicznego" transportu. W ramach projektu przedstawiciele Krakowa zapraszani byli wielokrotnie na krajowe i międzynarodowe konferencje i warsztaty w celu zaprezentowania polityki transportowej miasta w kontekście zrównoważonej mobilności.
Broszura tematyczna nr 1 - Przegląd rozwiązań dotyczących polityki parkingowej w miastach Europy
Broszura tematyczna nr 3 - Przegląd rozwiązań na rzecz ruchu rowerowego i pieszego w miastach Europy
Broszura tematyczna nr 4 - Przegląd rozwiązań dotyczących zarządzania mobilnością w miastach Europy
Więcej informacji o projekcie CATALIST i inicjatywie CiViTAS: http://www.civitas-initiative.org/
Zobacz też informacje na temat innych projektów w dziale: Kraków i Unia Europejska