W dniu 8 czerwca 2016 roku uchwałą Nr XLVII/848/16 Rada Miasta Krakowa przyjęła Politykę transportową dla miasta Krakowa na lata 2016 – 2025. Do tego czasu obowiązywała Polityka transportowa przyjęta uchwałą Nr XVIII/225/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 4 lipca 2007 r.
Generalnym celem polityki transportowej jest: Stworzenie warunków do sprawnego i bezpiecznego przemieszczania osób i towarów przy ograniczeniu szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i warunki życia mieszkańców oraz poprawę dostępności komunikacyjnej w obrębie miasta, jak również terenów obszaru metropolitalnego, województwa i kraju w warunkach zrównoważonej mobilności w miejskim systemie transportowym.
Osiągnięciu celu generalnego ma służyć realizacja następujących celów głównych:
Dla wdrożenia założonych celów niezbędne jest podejmowanie takich działań jak:
Polityka transportowa w wielu miejscach uwzględnia szeroko promowaną przez Komisję Europejską koncepcję SUMP (Sustainable Urban Mobility Plan – Plan zrównoważonej mobilności miejskiej) będącą nową koncepcją planistyczną, odpowiadającą w bardziej zrównoważony i zintegrowany sposób na wyzwania i problemy związane z transportem w obszarach miejskich. Głównym celem takiego podejścia jest stworzenie zrównoważonego systemu transportowego w Krakowie poprzez: