Pomoc horyzontalna nastawiona jest na pewne określone cele tj. ochronę środowiska, ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji; badania, rozwój i innowacje, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, zapewnienie kapitału podwyższonego ryzyka oraz na zatrudnienie i szkolenia. Pomoc horyzontalna adresowana jest do wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności.
Pomoc na ochronę środowiska to pomoc której celem jest wsparcie działań zmierzających do przeciwdziałania niekorzystnym zmianom w środowisku naturalnym. W ramach tej kategorii pomocy możliwe jest wsparcie inwestycji mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń, oszczędność energii lub rekultywację powierzchni ziemi. Przedsiębiorcy w ramach tej kategorii pomocy mogą uzyskać wsparcie stanowiące rekompensatę wzrostu kosztów związanych z gospodarką odpadami, produkcją energii ze źródeł odnawialnych oraz produkcją energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła i inne oraz z uwzględnieniem zasad Komunikatu Komisji – Wytyczne w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią z 2022 r.
Pomoc skierowana na te działania udzielana jest na warunkach określonych w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1 z późn. zm.).
Pomoc na restrukturyzację – może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy znajdującemu się w trudnej sytuacji w rozumieniu Wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz. Urz. UE C 249 z 31.7.2014 z późn. zm.).
Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia procesu restrukturyzacji jest opracowania planu restrukturyzacji, w którym zostaną opisane wszystkie działania niezbędne do odzyskania konkurencyjności. Co do zasady, pomoc na restrukturyzację podlega notyfikacji do Komisji Europejskiej i nie może być udzielona do czasu wydania zgody przez Komisję.
Pomoc na ratowanie - jest to ograniczone w czasie wsparcie finansowe udzielane przedsiębiorcy w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do dokonania koniecznych analiz oraz opracowania planu restrukturyzacji albo likwidacji działalności.
Pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną - udzielana jest zgodnie z warunkami Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1 z późn.zm.) oraz z uwzględnieniem Zasad ramowych pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną
Pomoc na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - to pomoc udzielona wyłącznie podmiotom z sektora MSP i może być udzielana na obszarach objętych pomocą regionalną. Intensywność udzielanej pomocy nie może przekroczyć określonego dla danej kategorii przedsiębiorcy pułapu (wyrażonego jako procent ponoszonych wydatków).
Pomoc jest udzielana na warunkach określonych w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1 z późn. zm.).
W ramach pomocy horyzontalnej wyróżniamy pomoc udzielaną na podstawie tzw. "wyłączeń grupowych". Zasady i warunki udzielania tej pomocy reguluje Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE L 187 str. 1 z dnia 26.06.2014, str. 1 z późn. zm.).
Na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/1315 z dnia 23 czerwca 2023 r. przedłużono okres obowiązywania zasad udzielania pomocy w ramach wyłączeń grupowych do dnia 31 grudnia 2026 roku.
Powyższe przepisy znajdują zastosowanie do następujących kategorii wsparcia:
pomocy regionalnej;
pomocy dla MŚP
pomocy na dostęp MŚP do finansowania;
pomocy na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną
pomocy szkoleniowej;
pomocy przeznaczonej na pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych;
pomocy na ochronę środowiska;
pomocy mającej na celu naprawienie szkód spowodowanych niektórymi klęskami żywiołowymi;
pomocy o charakterze społecznym w zakresie transportu na rzecz mieszkańców regionów oddalonych;
pomocy na infrastrukturę szerokopasmową;
pomocy na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego;
pomocy na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną;
pomocy na infrastrukturę lokalną;
pomocy na rzecz regionalnych portów lotniczych;
pomocy na rzecz portów;
pomocy zawartej w produktach finansowych wspieranych przez Fundusz InvestEU
Projekty programów pomocowych przewidujących przyznanie wsparcia w ramach wyłączeń grupowych wymagają uzyskania opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) zgodnie z procedurą wynikającą z art. 13 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
W wydanej opinii Prezes UOKIK stwierdza, czy przesłany projekt spełnia przesłanki pomocy publicznej, czy jest zgodny z zasadami rynku wewnętrznego oraz proponuje ewentualne zmiany.
Programy te co do zasady nie podlegają obowiązkowi notyfikacji i uzyskania akceptacji Komisji Europejskiej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy o dokonanie takiej notyfikacji wystąpi podmiot opracowujący program pomocowy lub podmiot udzielający pomocy np. w celu uzyskania pewności prawnej.
Podmioty opracowujące programy pomocowe, które przewidują udzielanie pomocy w ramach wyłączeń grupowych, lub podmioty udzielające pomocy indywidualnej w ramach wyłączeń grupowych, niezwłocznie informują Prezesa UOKiK o fakcie rozpoczęcia udzielania wsparcia. Informacje na ten temat Prezes UOKIK przekazuje Komisji Europejskiej, która może sprawdzać, czy pomoc udzielana w ramach wyłączeń grupowych spełnia warunki zgodności z odpowiednimi przepisami unijnymi.