Program ciepłej wody użytkowej
Gmina Miejska Kraków zaopatrywana jest w energię przez dwie elektrociepłownie, które produkują energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem dostarczanym odbiorcom poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Oba zakłady prowadzą sukcesywne przekształcanie technologii wytwórczych działając w kierunku współspalania biomasy i zwiększania sprawności przetwarzania energii. Elektrociepłownie pokrywają około 63% potrzeb miasta w zakresie ogrzewania.
W wyniku zabiegów modernizacyjno- remontowych prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat przez zarządcę sieci ciepłowniczej - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, uzyskano wysoki poziom technologiczny urządzeń sieciowych umożliwiający bezawaryjną i bezprzerwową pracę systemu ciepłowniczego. Dzięki temu możliwe było uruchomienie dostaw ciepłej wody użytkowej (produkowanej z ciepła dostarczonego siecią) przez okres całego roku. Ten sposób wykorzystania sieci korzystnie oddziaływuje na system zwłaszcza poza sezonem grzewczym tj. w okresie gdy w procesie produkcji energii elektrycznej powstaje nadwyżka ciepła, której do czasu uruchomienia programu ciepłej wody użytkowej nie można było wykorzystać. Możliwość zagospodarowania powstałej nadwyżki ciepła przyczynia się do zwiększenia efektywności wykorzystania energii i sprawności systemu skojarzonego.
Prowadzona jest aktywną polityka inwestowania w instalacje wykorzystujące ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej do produkcji ciepłej wody użytkowej. W pierwszej kolejności powstają instalacje w budynkach wielopiętrowych, gdzie używanie gazowych pieców przepływowych do produkcji ciepłej wody stanowi zagrożenie dla zdrowia użytkowników z uwagi na złe ciągi spalinowe. Warunkiem technicznym uzyskania ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem miejskiej sieci jest zainstalowanie w budynku dwufunkcyjnego indywidualnego węzła kompaktowego o wysokich parametrach. Węzeł taki instaluje MPEC na swój koszt. Instalacja wewnętrzna w budynku poza węzłem i opomiarowanie wykonywane jest na koszt użytkowników. MPEC zapewnia montaż finansowy przedsięwzięć z użyciem kredytów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który jest umarzany w 30%, a mieszkańcy mają możliwość ratalnej spłaty kosztów inwestycji, na ogół w okresie 5 letnim. Dodatkowo, EC Kraków dofinansowuje inwestycję kwotą 15 000 złotych za każde 100 kW mocy zainstalowanej. W budynkach wielopiętrowych wykonanie instalacji cwu obciąża użytkownika kwotą 2 500 złotych.
Niezależnie od powyższych działań, na podstawie Zarządzenia nr 27/2008 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 4 stycznia 2008 r. osoby fizyczne mogą ubiegać się o przyznanie środków finansowych do zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny w tym podłączenia ciepłej wody użytkowej, z Gminnego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie wynosi 40% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 40 000 złotych, dla obszaru Uzdrowiska Swoszowice 50% kosztów, nie więcej niż 50 000 złotych. W roku 2009 na dofinansowania zarezerwowano kwotę 2,5 mln złotych.
W chwili obecnej moc zainstalowana dla potrzeb ciepłej wody użytkowej wynosi 137 MW. Produkcja ciepłej wody użytkowej wykorzystuje około 8% całkowitej mocy zapotrzebowanej i sukcesywnie wzrasta.
Działania w kierunku wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji ciepłej wody ograniczają konsumpcję gazu lub energii elektrycznej, które musiały by być zużyte do tego celu. Wykorzystując energię z miejskiej sieci ciepłowniczej, której źródłem jest ciepło wytworzone przy okazji produkcji energii elektrycznej, nie korzystamy niepotrzebnie z innych zasobów, dzięki czemu chronimy środowisko. Postępowanie takie jest elementem zrównoważonego rozwoju.