Miejski System Informacji Przestrzennej - MSIP integruje dane przestrzenne gromadzone w Urzędzie i umożliwia tworzenie informacji na stanowiskach pracowników wszystkich wydziałów Urzędu Miasta Krakowa.
Jest eksploatowany od 6 lat (wcześniej tj. od 1993r. jako Małopolski System Informacji Przestrzennej).
Zakres informacji obsługiwanej przez MSIP obejmuje dane:
- geodezyjne: dotyczące:
- osnowy geodezyjnej,
- ewidencji:
- gruntów,
- budynków,
- klas bonitacyjnych,
- użytków,
- ulic wraz z nazwami,
- infrastruktury technicznej,
- hydrografii,
- nakładki sytuacyjno wysokościowej,
- planów zagospodarowania przestrzennego,
- planowanych inwestycji miejskich,
- wydanych decyzji WZiZT,
- wydanych pozwoleń na budowę.
Do dyspozycji użytkowników są także rastry:
- dwóch wersji ortofotomapy miasta, jedna wykonana ze zdjęć lotniczych z 1996r., druga ze zdjęć lotniczych z 2004r.
- nakładki sytuacyjnej mapy zasadniczej w skali 1: 500, również w dwóch wersjach (1996r i 2004),
- nakładki sytuacyjnej mapy zasadniczej w skali 1: 2000 (1996r.)
- mapy topograficznej miasta w skali 1:10 000.
Ogółem jest dostępnych około 120 warstw informacyjnych a ich liczba systematycznie wzrasta, gdyż projekt MSIP jest otwarty i poszerzany o nowe dane, które na bieżąco są aktualizowane.
W MSIP gromadzone dane służą do wykonywania analiz przestrzennych na potrzeby Rady Miasta Krakowa, Prezydenta Miasta i Wydziałów UMK. Z pomocą MSIP wykonywane są również badania i prognozy demograficzne zarówno dla całego miasta (w 2003r. na lata 2003 - 2022) jak i dla różnych podziałów przestrzennych, np. dzielnic miejskich, rejonów szkół podstawowych, rejonów komunikacyjnych. Analizy te były wykonywane w projekcie MGE firmy Intergraph z wykorzystaniem przeglądarki VistaMap i GeoMedia.
Od 2004r. system został wyposażony w przeglądarkę MSIP Viewer warstw graficznych i tekstowe umożliwiającą przyjazną pracę użytkownikowi korzystającemu z danych MSIP. Jest stosowana przy planowaniu miejskich zamierzeń transportowych i komunikacyjnych, projektowaniu Parków Rzecznych, ustalaniu zakresów stref utrzymania zimowego dróg, stref komunikacji taksówkowej i innych pracach dot gospodarowania przestrzenią. Z przeglądarki korzysta około 340 użytkowników w Urzędzie i jednostkach miejskich. Wdrożenie przeglądarki wpływa znacząco na poprawę organizacji pracy w UMK w zakresie usprawnienia i przyspieszenia obsługi mieszkańców, głównie w Wydziałach: Architektury i Urbanistyki, Geodezji, Skarbu Miasta, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz ułatwia obsługę inwestycji prowadzonych przez Zarząd Gospodarki Komunalnej i Zarząd Dróg i Komunikacji.
Rozwój MSIP umożliwił budowę internetowego, wirtualnego planu Miasta Krakowa dostępnego w portalu Magiczny Kraków. Plan miasta jest wyposażony w wyszukiwarkę ulic i adresów. Jego funkcjonalność będzie w sposób ciągły poszerzana zgodnie z planowanym przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa rozwojem sytemu informacji miejskiej.
MSIP podlega organizacyjne Wydziałowi Geodezji UMK. Nadzór nad rozwojem projektu, jego wdrażaniem i bieżącą eksploatacją jest sprawowany przez Głównego Specjalistę ds. MSIP. Obsługę techniczną MSIP sprawuje Miejski Zarząd Baz Danych podlegający Wydziałowi Geodezji.