Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyznania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Ojcu Józefowi Mońce (2000):
„Ojciec Józef Mońko urodził się 28 marca 1952 r. w Lubniu pod Myślenicami. Ukończył seminarium u oo. Franciszkanów w Krakowie, a potem uzyskał dyplom licencjata na Papieskim Wydziale Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Będąc wikariuszem, a następnie od 1985 roku, przełożonym krakowskiego klasztoru Ojców Kapucynów, dał się poznać jako płomienny kaznodzieja i patriota. W trudnych czasach, po wprowadzeniu stanu wojennego, udzielał schronienia i wszechstronnej pomocy prześladowanym za poglądy niepodległościowe. Organizował miejsca zebrań i niósł wieloraką pomoc krakowskim legionistom i wszystkim piłsudczykom wokół nich skupionym, działaczom podziemnej Solidarności, byłym więźniom łagrów sowieckich, zdelegalizowanemu Związkowi Polskich Artystów Plastyków i wielu innym. Kształtował przy tym postawy obywatelskie i patriotyczne wśród młodzieży Krakowa.
Doprowadził do rozkwitu krakowski klasztor zarówno w sensie materialnym, przeprowadzając kompleksową rewaloryzację zabytkowego kościoła i Kaplicy Loretańskiej, jak i niematerialnym, tworząc zeń ośrodek życia patriotyczno-religijnego służący licznym rzeszom krakowian i ceniony nawet przez Polaków na uchodźstwie. Dzięki staraniom Ojca Mońki w krużgankach kapucyńskiej Kaplicy Loretańskiej ufundowano tablice poświęcone pamięci Żołnierzy i działaczy Sprawy Niepodległości. W 1995 r. zorganizował i przeprowadził jubileusz 300-lecia przybycia Kapucynów do Krakowa.
Rozumiejąc konieczność oświaty niepublicznej, już w 1989 r. zapewnił Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. J. Piłsudskiego opiekę duszpasterską, delegując do niej katechetę. Od powstania w 1988 r. społecznego Towarzystwa Oświatowego wspiera jego rozwój.
Swoją długoletnią działalnością znacząco przysłużył się kulturze materialnej i duchowej miasta Krakowa i jego obywateli".